Трагедія, про яку маємо пам’ятати…

355

У районному Будинку культури пройшов урок-пам’ять, який організувала і провела районна бібліотека для учнів 6-х класів СЗШ №5. У заході взяли участь заступник голови Світловодської районної ради Олексій Шаповал, керівник апарату Світловодської РДА Олександр Кондратенко.

Ведучі заходу розповіли, чому кожної останньої суботи листопада на вікнах українців запалюється свічка. Свого часу ініціатором акції із запалення свічок виступив Джеймс Мейс, американський історик, який у 1993-му році переїхав до України. Це автор безлічі публікацій про Голодомор в Україні. Він запропонував запалити свічки в знак пам’яті за померлими: «…щоб прості українці запалили в цей день у вікнах свічки – вони стануть поминальними свічками за батьками, дідами, прадідами, вони освітять майбутнє без жертв, без насильства, без жахів».

Присутні мали змогу ознайомитись із матеріалами виставки «Трагедія, про яку маємо пам’ятати». Серед представлених матеріалів розділи «Їх встановили першими» (про пам’ятники, які першими були встановлені жертвам геноциду як на території України, так і за кордоном); «Гірка пам’ять України» (вірші про Голодомор); сурогатні страви часів Голодомору; твори художньої літератури про Голодомор; перелік художніх та документальних фільмів про Голодомор; люди правди, іноземці, що розповіли світові про Голодомор в Україні; думки молоді про Голодомор та корисні Інтернет-посилання з даної теми. Насамкінець учасники пройшли до пам’ятного знаку «Жертвам Голодомору Новогеоргіївщини», біля якого запалили свічки, поклали колоски і поминальний хліб…

24 листопада біля пам’ятного знаку жертв Голодомору у Глинську пройшла година пам’яті з нагоди 85-х роковин Голодомору «І плакав світ…». У заході взяли участь сільський голова Аріф Різаєв, учні школи, працівники Глинського цент­ру первинної медицини разом із завідуючим Василем Савіцьким, працівники сільської ради та члени ветеранської організації. Сільський бібліотекар Тетяна Стецунова і завідуюча Глинським Будинком культури Наталія Водяна розпочали годину пам’яті віршованими рядками:

У той рік журавлі повертались на спустошені хати й сади,
Де під тином на лаві вмирали, стара мати і діти малі.
Де розпухлі тіла догасали, де могили одна на одній.
Клекотали в горі і не знали, що Вкраїна лежить у труні.

Школярі Глинського НВО читали вірші, присвячені тим страшним подіям. Після хвилини мовчання до пам’ятного знаку жертвам Голодоморів поклали квіти та вінки.

Цього ж дня у Захарівці біля пам’ятного знаку жертвам Голодомору пройшов мітинг-реквієм «У нашій пам’яті живуть», у якій взяли участь працівники сільського Будинку культури, бібліотеки та музею, а також учні Захарівської школи разом із вчителем історії Ларисою Давиденко. Пам’ять про жертв голодоморів вшанували хвилиною мовчання та запалили Свічу Пам’яті. Директор Будинку культури Людмила Козенко символічно розділила перед присутніми на мітингу хліб, аби не довелося нам дізнатися гіркої ціни «крихти хлібу». Зберігач фондів Захарівського музею Любов Шкирай провела урок історії «Запали свічку» та представила експозицію і книжкову виставку, присвячену Голодомору на території Захарівської сільської ради. У рамках заходу перед присутніми виступив отець Андрій. Директор Захарівського музею Віра Царенко розповіла про страшні роки голоду та ціну гаслу «Доженемо і переженемо» – згаслі мільйони людських життів, примарні, осиротілі села. «Села стали експериментальною чорною зоною. Це був експеримент за право на життя українського народу і її споконвічного трударя-хлібороба. Жили за законом джунглів: виживає найсильніший. У світі немає такої країни, де кожний метр землі покритий безіменними могилами. Хрестів над ними не ставили – не встигали. Імена подекуди залишалися лише в переказах односельчан».

Звучали історії жителів села, життя яких понівечив Голодомор. У 1933 році у Захарівці народилася всього лише одна дитина! У далеких 30-х роках від голоду постраждав і Новогеоргіївський район. Згідно зі статистичними даними та архівними документами, у нашому краї від голодної смерті загинуло більше 9 тисяч осіб.

26 листопада, з настанням сутінок стартувала Всеукраїнська акція Свічка Пам’яті. Ці свічки національної пам’яті палають не лише на підвіконнях. Вони постійно горять у серцях українців, як і пам’ять про голодомори. І цю пам’ять, як і сам вогонь, не стерти і не загасити.

Поширити
Відповідальний секретар редакції газети «Вісті Світловодщини», журналіст.