Цьогорічне водопілля не буде критичним

285

На території філії «Кременчуцька ГЕС» відбулася прес-конференція для місцевих журналістів, де обговорили наслідки цьогорічного водопілля а також можливі загроза підтоплення нижньої частини міста Світловодськ.

Директор підприємства Сергій Яременко представив присутніх посадових осіб, які відповідають за цей відрізок роботи.

Журналісти отримали вичерпну інформацію про ті заходи, які вчиняються працівниками філії «Кременчуцька ГЕС», аби весняне водопілля минуло для нас непомітно.

Як повідомив головний інженер Кременчуцької ГЕС Віктор Василенко, за прогнозами українського гідрометеорологічного центру, у цьому році значного водопілля не буде. Очікуваний об’єм води, який надійде до Кременчуцького водосховища, частину яку необхідно буде пропустити, а частину – акумулювати у водосховищі, не перевищує нормативних показників.

Кременчуцьке водосховище є водосховищем річного регулювання водостоку Дніпра. На сьогодні його загальна наповненість складає 4,9 км3.

Згідно з даними гідрометеорологічного центру, у 2018 році очікується максимальний приток води – 26.5 кубокілометри. Для порівняння, найбільший приток води у Кременчуцьке водосховище був на рівні 52,7 кубокілометрів, середній – 25.4, мінімальний – 8,9. Дане спостереження ведеться із початку минулого століття. Тож бачимо, що у цьому році очікується середнє значення наповнюваності водосховища.

Державна інспекція перевірила стан готовності станції Кременчуцької ГЕС до водопілля. За її висновками підприємство повністю готове до пропуску весняної води.
Дамба Кременчуцької ГЕС є найпротяжнішою на всьому Дніпровському каскаді та входить в сотню найбільших штучних гідроспоруд світу. Не дивно, що її технічному стану приділяється прискіплива увага, адже вона має бути надійною в експлуатації.

Начальник гідротехнічного цеху Олексій Скляр зазначив, що у 2004 році була встановлена автоматична система контролю безпеки гідротехнічних споруд. Це відповідні датчики, щільноміри, які контролюють вигін бетонних секцій, витратоміри тощо. Вони щогодини подають сигнал про стан гідроспоруди. Працівники щодня аналізують ці дані і порівнюють із граничними даними, які надав інститут «Гідропроект». За 14 років роботи цієї автоматичної системи відхилень від граничних даних не фіксувалося.

На завершення прес-конференції директор Кременчуцької ГЕС Сергій Яременко резюмував: «Я запевняю вас в тому, що і жителям Світловодська, і прилеглих населених пунктів підтоплення внаслідок весняного водопілля не загрожує.
Не варто також хвилюватися і за стан греблі. Ми впевнені, що успішно впораємося із регулюванням води у Дніпрі».

Сергій Яременко водночас наголосив і на деяких спекулятивних заявах про те, що дамба Кременчуцької ГЕС, мовляв, знаходиться в аварійному стані і на ній у будь-який час може виникнути аварійна ситуація, тож краще було б, аби станція Кременчуцької ГЕС припинила свою роботу.

– Перш за все за таких умов в Україні виникне великий дефіцит прісної води, не говорячи вже про судноплавство, яке і так в нашій країні розвинене не на повну потужність. Щодо надійності греблі, то я відповідально запевняю всіх: гребля знаходиться у гарному технічному стані, – сказав Сергій Олександрович.

Він також наголосив на тому, що з червня 2019 році в Україні вступить в дію Закон «Про енергоринок». Цим законом регламентовано, що продаж електроенергії буде здійснюватися не лише через обленерго, а й через інші енергетичні компанії. Це створить здорову конкуренцію і має покращити рівень надання послуг населенню з електропостачання.

Говорили і про підтоплення нижньої частини міста, зокрема мікрорайону Табурища. Присутні представники міської влади з’ясовували із керівництвом філії «Кременчуцька ГЕС» шляхи вирішення проблеми. Обидві сторони дійшли одного висновку: слід розчистити дренажні канали і забезпечити сталу роботу насосної станції, що перекачує воду із малого озера, яке знаходиться на мікрорайоні, у велике. Це, звичайно робота не одного року, особливо, коли маємо обмежений бюджет міста, але її потрібно розпочинати. І чим швидше це буде зроблено, тим краще, бо ж люди, що проживають у нижній частині міста, майже щороку страждають від затоплення підвалів, дворів, а інколи й осель.

Світлана Калугіна.

Поширити
Редактор газети «Вісті Світловодщини», журналіст.