Туберкульоз та ВІЛ-інфекція – подвійний діагноз

450
Туберкульоз та ВІЛ-інфекція

Туберкульоз та ВІЛ-інфекція

Актуальною проблемою сучасності  як у світі так і в Україні залишається епідемічна ситуація з туберкульозу та ВІЛ-інфекції.  Україна є одним із сумнозвісних лідерів у світовому рейтингу захворюваності та смертності від туберкульозу і посідає, за даними ВООЗ , 5-те місце у світі й 2-ге місце в Європі та перше місце за темпами поширення ВІЛ-СНІДУ.

На даний час в протитуберкульозному диспансерному відділенні Світловодської ЦРЛ на обліку знаходиться 52 хворих. За  9 місяців 2017р. в Світловодську та районі зареєстровано 18 хворих на туберкульоз, з них 1 ВІЛ-інфікований ( за аналогічний період  2016 року –  17 хворих, з них 4 ВІЛ-інфікованих).

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) є  фактором ризику, що сприяє активації туберкульозної  інфекції. Ризик розвитку туберкульозу протягом життя людини, інфікованої МБТ, але не інфікованої ВІЛ, становить 5-10%. Проте  ця цифра збільшується в 5-10 разів (до 50%) у хворих на ВІЛ-інфекцію, інфікованих мікобактеріями. Таким чином, у кожної другої ВІЛ-інфікованої людини можна очікувати розвиток активного туберкульозу. При ВІЛ-позитивному статусі  змінюються властивості  мікобактерій туберкульозу, тому в більшості випадків люди з ВІЛ інфекцією схильні до захворювання на мультирезистентний  туберкульоз.  А  у  випадку важкого імунодефіциту  позалегеневі   форми туберкульозу переважають над легеневими. Може уражатись будь-який орган або система: лімфатична, нервова, сечостатева, шлунково-кишкова, опорно-руховий апарат, шкіра, серозні оболонки, око, вухо, ендокринні органи та ін.

Мультирезистентний туберкульоз – найбільш небезпечна форма туберкульозу при якій мікобактерії туберкульозу стають стійкими до декількох найефективніших протитуберкульозних препаратів. Основними клінічними проявами туберкульозу на фоні ВІЛ-інфекції є астенія, постійна лихоманка, тривалий кашель, значне зниження маси тіла, діарея, збільшення лімфатичних вузлів, переважно шийних і пахвинних, рідше пахові, щільної консистенції, що погано зміщуються при пальпації. Режим лікування складається з призначення не менш як чотирьох протитуберкульозних препаратів, до яких визначають чутливість. Термін основного курсу лікування складає 20 місяців,з яких близько 4-7 місяців стаціонарного лікування та 16 – 12-амбулаторно. При лікуванні хворих з туберкульозом у ВІЛ-інфікованих зазвичай виникає необхідність в одночасному призначенні антиретровірусних препаратів. Ефективність комплексної антиретровірусної і протитуберкульозної терапії пояснюється відновленням і нормалізацією імунних реакцій організму.

Одночасна наявність туберкульозу і ВІЛ-інфекції у людини ускладнює перебіг і лікування кожного з цих захворювань. Тому кожному пацієнту на активний ТБ повинно бути проведено консультування та запропоноване тестування на ВІЛ. Медичні працівники пояснюють пацієнту важливість проходження тестування для прийняття відповідних рішень стосовно  подальшого  ефективного  лікування.  Несвоєчасно виявлений туберкульоз збільшує смертність ВІЛ  – інфікованих,тому людям з позитивним ВІЛ-статусом необхідно обов’язково проходити рентген-обстеження та  регулярно проходити  медичні огляди на туберкульоз при кожному відвідуванні ними медичного закладу.

Необхідно пам’ятати, що вчасне обстеження може врятувати життя!

Лікар-фтизіатр Надія Овчаренко

Поширити
"Вісті Світловодщини"