ТИРСА НА ДАЧІ: ДЕ І ЯК ЗАСТОСОВУВАТИ

Після спилювання дерев, розпилювання деревини або будівельних робіт завжди залишається тирса. Багато, за незнанням, її просто викидають або спалюють, позбавляючи себе дуже корисного матеріалу.

Ці, по суті, відходи, можна використовувати для таких цілей: для додання пухкості ґрунту; добриво у вигляді складової частини компосту; мульчування садово-городніх культур; утеплювач в холодну пору року для теплолюбних рослин; покривний матеріал для доріжок; зберігання овочів і фруктів; вирощування розсади і грибів; у декоруванні.
Важливо знати про те, що є різні види тирси. Деякі можуть не підійти для конкретних цілей. Наприклад, хвойна тирса для добрив і роботи з ґрунтом не підходить. А ось березова, липова, з фруктових дерев, кленова тирса – універсальні.
Городні роботи
Для того, щоб використовувати тирсу на своїй ділянці, потрібно знати всі її особливості, оскільки при неправильному застосуванні та використанні в чистому вигляді, вона може не тільки не дати очікуваного ефекту, а ще й нашкодити.
Добриво для грядок
Для того, щоб тирса послужили добривом, потрібно її змішати з мінеральними речовинами. На це є дві вагомі причини: тирса в чистому вигляді робить ґрунт кислим. З ґрунту прибирається азот,, який так необхідний більшості рослин. Щоб уникнути таких проблем, відмінним варіантом стане приготування компосту.
Два способи приготування: Швидкий спосіб: з доступом повітря. Можна використовувати через 1-2 місяці. Тривалий спосіб: з обмеженим доступом повітря. Готовою така сировина буде через 4-6 місяців. А тепер докладніше про ці способи
Компост швидкого приготування
Є три різновиди, в залежності від складових компонентів:
Тирсових-мінеральний. Для його приготування потрібно дотримуватися пропорції: на 5 кг тирси (в 1 відрі на 10 л – 1 кг тирси) береться 125 г сечовини, 40 г суперфосфату і 75 г сірчанокислого калію. Розчинити мінеральні добрива у воді, полити тирсу, яку укладають в підготовлену яму. Все ретельно перемішати для кращого доступу повітря. Залишити на місяць, а краще – на два, періодично перемішуючи.
Тирсово-органічний. У цьому варіанті, потрібно до тирси додавати курячий послід або гній. З гноєм пропорція тирси 1:1 (за масою), а посліду потрібно брати в половину менше. Все змішати. Залишити для ферментації, періодично розпушуючи і перемішуючи вилами.
Тирсово-змішаний. В цьому випадку заготовляють компост як у першому варіанті – з мінеральними добривами. Витримують місяць, а потім зверху накладають тирсу з органікою. Витримують ще місяць, регулярно помішуючи, і добриво готове до використання.
Важливо пам’ятати! Ніякого ущільнення і пресування.
Рихлість і вільний доступ повітря – головні правила цього компосту. Якщо є можливість потримати подовше такий компост (місяці 3-4), тоді можна отримати відмінне добриво. Зробивши закладку навесні, восени вийде чудова суміш під перекопування ґрунту.
Компост тривалого перегнивання. Потрібно викопати яму глибиною близько 50 см. У неї скинути подрібнені непотрібні органічні відходи з городу і дому (гілки, листя, траву, шкірку з овочів і фруктів, бадилля з моркви і буряка, стебла помідорів, тирсу, гній, харчові відходи) все ретельно утрамбувати. Найкраще це робити, насипаючи невеликими шарами, пересипаючи кожен шар кількома лопатами ґрунту.
Полити розчином нітрофоски з розрахунку 100 г на відро води, поступово заповнювати та ущільнювати яму. Накрити все поліетиленовою плівкою, щоб перекрити доступ повітря. Витримувати 4-6 місяців. Підвищена вологість і температура не нижче 20°С – відмінні умови для гарного компосту.
Запам’ятайте: чим довше перегниває компост в ямі, тим кращий він виходить. І навіть через 2-3 роки це буде чудовий засіб для добрива, краще – молодого.
Вирощування розсади і пророщування насіння
Змішуючи тирсу з землею (перепрілі або попередньо оброблені сечовиною, золою чи крейдою), можна отримати прекрасний ґрунт для вирощування розсади перцю, баклажанів, помідорів, огірків.
А ось для пророщування насіння підійде звичайна тирса. Насипте тонкий шар дрібної деревини, розкладіть насіння, накрийте тонким шаром тирси. Полийте, накрийте поліетиленовою плівкою. Залишіть в теплому місці для проростання. Коли з’являться сходи – плівку слід зняти, а тирсу злегка присипати землею. При появі першого справжнього листочка – пікіруйте рослини в окремі контейнери з родючим ґрунтом.
Гриби на тирсі
Можна вирощувати гливи на тирсі з листяних порід дерев. Але технологія вирощування не така примітивна, як здається.
Потрібно правильно підготувати тирсу: змішати з сіном, висівками, мінеральними компонентами. Самі висівки «протушити» в гарячій воді, щоб прибрати мікроорганізми, які в них живуть. Засівати живий міцелій у вологий субстрат. Підтримувати високу вологість і температуру від 8 до 28°С.
Теплі грядки
Особливістю цих грядок є більш швидке дозрівання овочів, адже підігрів знизу дає можливість висаджувати культури раніше звичайного, і терміни дозрівання при постійному теплі, скорочуються. Рослини на таких територіях менше хворіють, шкідникам складно до них дістатися.
Зробити грядку можна так. Викопати яму глибиною 25-30 см, на місці майбутньої грядки. Краї захистити бортиками, щоб грядка не розвалилася. Вкладати все шарами, товщиною не менше 10 см. На дно – дренажний шар з грубих гілок і органічних відходів. Насипати тирсу, полити розчином сечовини. Зверху викласти шар з того, що є на ділянці: солома, трава, листя, подрібнені стебла кукурудзи, бур’яни, гній. Товщина цього шару – 15 см. Кожен шар полити гарячою водою або розчином гною чи курячого посліду. Накрити поліетиленовою плівкою для розігріву (на тиждень або днів 10). Після того, як температура почне знижуватися, розкрити плівку і викласти шар ґрунту (12-15 см).
Після таких процедур, грядка готова до висаджування овочевих культур.
Використовувати тирсу можна не тільки на городі. В саду і на квітниках їй теж знайдеться робота.
Застосування тирси в саду
Подрібнена деревина – це відмінний утеплювач для рослин, які важко переносять холоду. Молоді саджанці також потребують утеплення на зиму.
Утеплювач з тирси
Якщо використовувати тирсу як утеплювач, потрібно запам’ятати, що її не можна залишати на відкритому повітрі – вона намокає, замерзає, гниє і знищує рослини.
Краще набити тирсою мішки з поліетилену і обкласти ними саджанці або кущі. Можна зробити і так: засипати тирсою пригнуті гілки, лозу або ліани. Потім зверху вкрити плівкою і закріпити краї. Але таке утеплення необхідно проводити перед морозами, щоб не влаштувати притулок для гризунів.
Мульчування
Для цього можна брати свіжу тирсу. Її потрібно підготувати: змішати з золою, полити розчином сечовини і дати настоятися два тижні. Таку тирсу вже можна підсипати під рослини. Товщина шару – не більше 4 см.
Люблять таке мульчування суниця, малина, полуниця, часник. Краще підсипати цей засіб навесні. В середині літа такі маніпуляції краще не робити. Для садових культур мульчування проводять по периметру крони. Добриво і полив проводять поверх мульчі.
Доріжки з тирси
З практичної точки зору такі доріжки добре зарекомендували себе як у суху, так і дощову погоду. Імовірність забруднитися зводиться до мінімуму. А щільний шар не дозволяє пробитися бур’янам.
Зберігання врожаю
Для зберігання в тирсі підходять: яблука; морква; буряк; капуста; виноград. У ящиках або коробах для зберігання, пересипають плоди тирсою з листяних порід дерев.
Копчення тирсою
Тріска і тирса часто використовуються в цій справі. Підходить подрібнена деревина з фруктових дерев. Кожне дерево має свій аромат. Можна робити суміш або використовувати тирсу одного виду.
Тож запам’ятайте де можна використовувати свіжу сировину, а де – спеціально підготовлену.