У полі зору – екологія території

3 вересня голова Світловодської районної державної адміністрації Сергій Твердовський провів засідання комісії ТЕБ та НС (техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій), куди запросили першого заступника міського голови Олену Балюк, Павлівського сільського голову Миколу Панасенка, директора Світловодського міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг» Олександра Плахотнього, начальника Світловодського РЕМ ПрАт «Кіровоградобленерго» Михайла Розпутнього, члена ліквідаційної комісії, представника трудового колективу ДП «СКТС і ТМ» Володимира Письменного та інших.

Питання, що розглядалися на комісії, мають велике значення для жителів не лише Світловодського району та міста Світловодська, а й інших регіонів України, адже вони торкалися роботи міського сміттєзвалища, незадовільного стану двоколонової лінії електропередач ПЛ-150 кВ «КремГЕС-Сплав» та загрози знеструмлення Світловодського, Онуфріївського району, м. Світловодськ та управління каналу Дніпро-Інгулець, а також факту забруднення навколишнього середовища, що стався на території Світловодського району 2 вересня 2018 року.

По першому питанню Сергій Твердовський наголосив, що вже неодноразово відбувалися засідання відповідної робочої комісії, у тому числі і виїзні, де обговорювалося питання роботи міського сміттєзвалища, що розташоване на території Павлівської сільської ради, та ситуація не змінюється на краще. Як і раніше, сміттєзвалище експлуатується з порушенням чинних вимог, там систематично відбувається неконтрольоване загоряння сміття, що негативно впливає на стан екології нашого регіону і, головне, на здоров’я жителів села Вільне та міста Світловодська.

Перший заступник голови РДА Наталія Гаврилюк, у свою чергу, зазначила, що завдячуючи керівництву Світловодського Заводу силікатних виробів, районній владі та Павлівській сільській раді вдалося ліквідувати стихійне сміттєзвалище, яке виникло поблизу заводу «Чисті метали». На це виділялися відповідні кошти з бюджету саме Павлівської сільської ради, хоча її жителі не мають жодного відношення до стихійного складування вказаних побутових відходів.

– Я звертаюся до керівництва міста у подальшому вжити необхідних заходів, аби унеможливити повторне виникнення подібних йому сміттєзвалищ, адже через це в нинішньому році виникло вже дві пожежі, які загрожували загорянням лісового масиву – цього допускати не можна, – зазначила Наталія Іванівна.

Перший заступник голови РДА повідомила присутнім, що наразі на міському сміттєзвалищі ситуація дещо покращилася – сміття не висипається вздовж дороги поза межами вказаного об’єкту, хоча і трапляються часті випадки його складування за огорожею, у під’їзній частині тощо. Але на цьому об’єкті систематично відбуваються загоряння через те, що технічна експлуатація сміттєзвалища не відповідає нормам екологічного законодавства – не відбувається пошарове захоронення сміття.

Як повідомила посадовець, нині комунальне підприємст­во «Комбінат комунальних послуг» заборгував Павлівській сільській раді за оренду земельної ділянки під сміттєзвалище більше 100 тис. грн. Тож виходить, що в той час, коли бюджет Павлівської сільської ради «не добирає» по коштах, в даному випадку через заборгованість, досить велику суму, вона ще має витрачати власні надходження на знищення несанкціонованих сміттєзвалищ, які виникають внаслідок дій жителів міста.

Та найважливішим сьогодні є вирішення питання пошарового захоронення сміття, адже воно не вирішується роками, а від цього страждають люди. Щоб отримати на це кошти, КП «Комбінат комунальних послуг» необхідно терміново скласти попередній кошторис вказаних робіт, тобто, показати, про яку суму коштів і про які види робіт іде мова, і направити екологічний запит до обласного департаменту комунального господарства – робота нескладна, а мова йде про суму близько 600-800 тисяч гривень.

– І обласна, і районна державні адміністрації, і Павлівсь­ка сільська рада готові вчинити всі дії, аби м. Світловодськ отримало кошти з обласного бюджету для впорядкування міського сміттєзвалища. Тому звертаюся до керівництва м. Світловодська, до керівництва КП «Комбінат комунальних послуг» докласти максимум зусиль, аби місто ці кошти отримало, бо від цього залежить здоров’я наших людей, – наголосив Сергій Твердовський.

По другому питанню доповідав член ліквідаційної комісії, представник трудового колективу ДП «СКТС і ТМ» Володимир Письменний. Зокрема, він прозвітував, що виконано із рекомендованих заходів, які були озвучені арбітражному керуючому ДП «СКТС і ТМ» на нещодавній виїзній нараді, де розглядалося питання незадовільного стану двоколонової лінії електропередач ПЛ-150 кВ «КремГЕС-Сплав» та загрози знеструмлення Світловодського, Онуфріївського району, м. Світловодськ та управління каналу Дніпро-Інгулець (публікація «І знову виявлені пошкодження залізних конструкцій опор ЛЕП» у газеті №34 від 23.08.2018р.). За його словами, підготовлено та направлено лист генеральному директору ПрАТ «Кіровоградобленерго» про необхідність проведення ремонтних робіт тих залізних конструкцій ЛЕП, які були пошкоджені, бо лише ця організація має право виконувати вказані роботи, і підготовлено та направлено лист до Павлівської сільської ради з пропозицією взяти на свій баланс зазначену лінію електропередач, аби утримувати її в належному стані. Тож, аби виправити ситуацію, перший крок зроблено.

Щодо третього питання, то голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський повідомив членам комісії про факт, який зафіксували активісти м. Світловодська і виклала відеофайл у Facebook. Мова йде про жителя Світловодська, який автомобілем вивіз та викинув сміття в районі мікрорайону «Нове Місто», де нещодавно було збудована траса для проведення авторалі (територія Світловодського району). Членами комісії ТЕБ та НС було прийняте рішення колегіально звернутися до правоохоронних органів з тим, аби притягти дану особу до відповідальнос­ті. Станом на 4 вересня така заява вже була направлена у відповідні органи.

Світлана Калугіна.

Поширити
"Вісті Світловодщини"