У повітрі Світловодська перевищено вміст формальдегіду

За інформацією директора департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Олександра Ковтунова, за 2017 рік обсяги викидів забруднюючих речовин у повітря від стаціонарних джерел склали 12,2 тис. тонн, що на 3,4% більше, порівняно з 2016 роком, але водночас майже на 16%, ніж у 2015 році (14,5 тис. тонн).
У розрахунку на 1 особу обсяг викидів у 2017 році по області становив 12,7 кг, що суттєво менше порівняно із сусідніми Вінницькою (98,4 кг), Полтавською (39,4 кг) та Черкаською (39,4 кг) областями.
Олександр Ковтунов висловив занепокоєння з приводу стану атмосферного повітря у містах обласного значення по окремих речовинах.
Так, по м. Кропивницькому спостерігається перевищення Гранично допустимої концентрації шкідливих речовин на рівні 1,3-1,9 по пилу та на рівні 1,0-1,3 по формальдегіду. У м.Олександрії фіксується постійне перевищення на рівні 1,1-1,7 по пилу. За даними Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології, у червні та липні 2018 року у Світловодську встановлено перевищення ГДК на рівні 1,3-1,7 по формальдегіду.
З огляду на це, Олександр Ковтунов наголосив на необхідності проведення у зазначених містах таких нескладних, але важливих, заходів, як поливання вулиць та збільшення площ зелених насаджень.
То чим же небезпечний формальдегід і як від нього захиститися?
Формальдегід дуже швидко поглинається через дихальні шляхи і викликає негайне місцеве подразнення слизових оболонок носа, верхніх дихальних шляхів. Навіть зовсім низькі концентрації формальдегіду можуть викликати нежить, біль у горлі, кашель, біль у грудях, задишку, хрипи. При високих концентраціях спостерігається сильне запалення дихальних шляхів, що призводить до набухання в горлі, запалення трахеї і бронхів, звуження бронхів, запалення легенів а також накопичення рідини в легенях. Діти більш вразливі до дії агресивної речовини, ніж у дорослі через відносно менший діаметр їх дихальних шляхів.
Вплив низьких концентрацій парів формальдегіду може викликати подразнення очей. Активно реагує на отруєння формальдегідом і шкіра людини, на ній з’являються контактні алергічні дерматити, шкірні висипання, пухирі.
Нервова система на отруєння формальдегідом реагує головним болем, порушенням сну, дратівливістю, погіршенням пам’яті тощо. У чутливих до формальдегіду людей, при потраплянні його в організм (з повітрям, чи у формі розчину), може розвинутися алергічна реакція.
Як захистити себе від смогу з формальдегідом?
– Намагайтеся уникати тривалих прогулянок на відкритому повітрі, щільно закривай вікна та двері квартир, щоб уникнути накопичення шкідливих речовин у приміщенні.
-Не перевантажуйте організм фізичними вправами, так як активна фізична праця сприяє більш швидкому і глибокому диханню, таким чином призводить до акумуляції шкідливих речовин в організмі.
– Ефективним у стимуляції організму до протидії шкідливим речовинам є вживання цитрусових та продуктів, багатих на вітамін А (морква, чорниця, яєчні жовтки, малина, петрушка тощо).
– Необхідно сприяти роботі нирок для виведення шкідливих речовин з організму. Ефективним буде вживання сечогінних продуктів. Більше пийте простої води.
-Уникайте надмірного навантаження на травну систему – відмовтеся від вживання жирної їжі, солодощів, газованих напоїв, алкоголю, чіпсів, сухариків тощо.
– Робіть вологе прибирання, після прогулянки періть одяг.
– Уникайте користування лаками для волосся, так як вони сприяють накопиченню формальдегіду у приміщенні.
– Пам’ятайте, рослини є ефективних засобом видалення шкідливих хімічних речовин з повітря. Вважається, що папороті найбільш ефективно борються із формальдегідом. Також досить дієвими є хризантеми, тюльпани, філодендрони, пальми і плющі.