У пріоритеті – підвищення розміру заробітної плати та легалізація зайнятості

225

На щотижневій апаратній нараді голови облдержадміністрації розглянули питання пенсійного забезпечення громадян та дотримання законодавства про працю страхувальниками в бюджетній сфері. Проінформувала учасників наради із зазначеного питання начальник головного управління Пенсійного фонду України в області Наталія Сімонян.

Посадовець підкреслила, що від початку року головне управління Пенсійного фонду в області активно працювало в напрямку мобілізації коштів до бюджету як основного джерела для своєчасного забезпечення виплат пенсіонерам регіону. Так, власні надходження, з урахуванням сум розмежування єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у звітному періоді склали 973 млн. грн. План з надходження коштів, адміністрування яких здійснюють органи фонду, виконано на 106%.

Разом з тим, за словами Наталії Симонян, таке надходження коштів не покриває видатки на виплату пенсій. Відрахування єдиного соціального внеску в області здійснюється по 193 тисячах застрахованих осіб. При середній заробітній платі у 6 897 грн. сума відрахування становить 1517 грн., а це лише 67% середнього розміру пенсії. Зважаючи на те, що на сьогодні 100 осіб, які офіційно працюють, утримують 140 пенсіонерів, сума коштів, що надходить від сплати внесків, лише на 37 % забезпечує потребу на виплати пенсій. Середньомісячна сума видатків для виплат складає 654 млн. грн. що на 30 % більше, ніж у відповідний період минулого року.

За словами начальника головного управління, з метою наповнення бюджету фонду проводилась робота, спрямована на скорочення заборгованості платежів. На рахунки від погашення заборгованості цього року надійшло більше півмільйона грн.

Разом з тим, посадовець зауважила, що загальна сума заборгованості з платежів складає 178 млн грн., із них заборгованість економічно активних платників – понад 2,1 млн грн. Найбільші підприємства з дієвим статусом боргу із відшкодування пільгових пенсій в області – ТДВ «Світловодське кар’єроуправління» – 420,8 тис. грн., Завод металевих конструкцій ТДВ «Об’єднання Дніпроенергобудпром»- 188,3 тис. грн. та комунальні заклади охорони здоров’я міс­та Кропивницький – 1 106,3 тис. грн.

За словами Наталії Сімонян, питання скорочення заборгованості залишається актуальним не лише в частинні погашення сум боргу, аів частині дотримання прав застрахованих осіб щодо їх пенсійного забезпечення. З метою забезпечення прав застрахованих осіб та в рамках боротьби з «тіньовою» зайнятістю, головним управлінням Пенсійного фонду в області щомісячно проводиться моніторинг відомостей реєстру застрахованих осіб. Так, чисельність працюючих в області станом на 1 травня склала 193,3 тис. осіб., із них у бюджетних установах 86,7 тис. осіб або майже половина всіх, хто працює. Кожен четвертий працівник області отримує заробітну плату, що не перевищує мінімального розміру, їх кількість 44 тис. осіб. Із них кількість працівників, які отримують заробітну плату в мінімальному розмірі, складає 18,7 тис. осіб. Кількість працівників, які отримують заробітну плату менше мінімального розміру, складає 25,3 тис. осіб. Від однієї до двох мінімальних заробітних плат отримує половина всіх працюючих. Зарплату розміром понад 50 тис. грн. в області отримують 166 осіб.

Відповідний аналіз посадовець оприлюднила і в бюджетній сфері. Зокрема, 18,2 тис. осіб (або кожен п’ятий працівник бюджетної галузі) отримує заробітну плату, що не перевищує мінімального розміру. Найбільше у сферах освіти – 7,7 тис. осіб, охорони здоров’я – 5,9 тис.осіб, державного управління – 3,4 тис. осіб, культури – 1,0 тис. осіб. Їх кількість з березня 2017 по березень 2018 зменшилась лише на 2,2 тис. осіб. Від однієї до двох мінімальних заробітних плат отримують 44,2%, а заробітну плату понад 50 тис.грн. отримують 43 особи.

Наталія Сімонян також зауважила, що станом на 1 травня цього року 25,9 тис. осіб працювали на умовах неповного робочого часу та за угодами цивільно-правового характеру, що становить 13,4 % загальної чисельності застрахованих осіб. З них працівників бюджетної сфери – 9,1 тис.осіб. Цей показник по області має тенденцію до збільшення. Зважаючи на це пріоритетною залишається робота із легалізації трудових відносин та щодо підвищення середнього розміру заробітної плати у галузях, які є основними в області. Саме це є запорукою збільшення надходжень як до місцевих бюджетів, так і страхових внесків для виплати пенсій.

Сергій Кузьменко під час розгляду зазначеного питання звернув увагу керівників територій на показники зростання заробітної плати. Він зауважив, що динаміка є і рівень зарплати в області продовжує зростати, проте контролювати це питання необхідно і надалі. «Це безпосередньо ваша ділянка роботи. Потрібно провести консультації з керівниками підприємств і знайти з ними порозуміння, адже «запас» зростання заробітної плати на Кіровоградщині досить значний»,– підкреслив голова облдержадміністрації.

Сергій Кузьменко зауважив, що середній рівень зарплати в області на сьогодні є нижчим від середнього рівня по Україні. Об’єктивна причина цього – структура економіки. Однак на Кіровоградщині є і свої переваги, які необхідно використовувати: у зв’язку із будівництвом доріг активно розвивається добувна галузь, працюють кар’єри, будують асфальтні заводи. Традиційно хороші результати роботи є і в аграрній галузі. «Наше з вами завдання – адмініструвати цей напрямок роботи, щоб наші громадяни стовідсотково отримували «білу» зарплату, з якої утримуються усі податки. А це надходження до Пенсійного фонду і нові можливості для покращення пенсійного забезпечення наших громадян», – наголосив голова облдержадміністрації керівникам територій.