У Раді зареєстрували законопроект, який дозволяє бійцям із інвалідністю продовжувати службу в ЗСУ

Більшість тих, хто був на передовій, не уявляють своє життя без армії.

315

У Верховній Раді зареєстрували законопроект, який би дозволив бійцям з інвалідністю лишатись у лавах Збройних сил. На необхідності змін до законодавства наполягають самі військові, йдеться в сюжеті ТСН.

Нині пораненим бійцям, які мають першу, другу і третю групу інвалідності потрібне особисте рішення міністра. Бо поки що закон забороняє продовжувати службу. Але більшість тих, хто вимушений був покинути передову, без армії свого життя не уявляють.

Рентгени та довжелезні лікарські висновки – Герой України Василь Тарасюк приїхав пройти медико-соціальну експертизу.

“Була отримана друга група інвалідності і зараз буду проходити наступний етап, щоб залишитися в збройних силах”, – каже Василь.

Десятки контузій, відкрита черепно-мозкова травма. Навесні у Авдіївці він сам на сам вийшов на дуель із танком, за це пізніше отримав найвищу нагороду – зірку Героя України. Втім найбільшим бажанням Васі і досі лишається одне – лишитись служити у армії, хоча б на посаді інструктора.

“Буду подавати документи, що бажаю продовжувати службу. Наскільки я знаю, це має розглядати міністр оборони. Згідно закону людина, як має групу інвалідності, тим більше другу, вона вже не має права виконувати обов’язки в ЗСУ”, – розповідає Герой.

Рішенням командирів та міністра лишився служити в армії Станіслав Стовбан.

“Я себе крім армії тепер ніде не бачу, це моя любима робота. Мабуть, найбільше чого боявся, що не візьмуть”, – зізнається військовий.

Йому придавило ноги під час другого підриву терміналу, далі полон, втім після цього наша знімальна група зустріла Стаса на протезі на самісінькій передовій. Нині Стас таки перевівся в інструкторський центр.

Закон справді забороняє непридатним за станом здоров’я служити, пояснюють військові юристи. Але  багато поранених просто не бачать своє життя далі без збройних сил.

Нині вже зареєстрований законопроект, який дозволить таким бійцям знайти себе на службі. Військово-лікарські комісії випишуть рекомендації та перелік посад, на які вони підходять. Враховується військовий фах і стан здоров’я.

“Це може бути навчальний центр, штабна робота, не пов’язана з виконання з фізичних навантажень”, – пояснює офіцер управління правового забезпечення ГШ ЗСУ Юрій Бобров.

Єдине – у армію не візьмуть людину з психологічними розладами. А тих, хто втратив кінцівки, – на службу в десантні війська та сили спецоперацій. Хоча не так давно командиру взводу десантників Сергію Романовському навіть ампутація ноги не завадила стрибнути з парашутом.

Кореспондент ТСН Євгенія Цвєтанська

Джерело