У школах заохочуватимуть обдарованих дітей і скорочуватимуть сторожів

1 листопада відбулася сорок четверта сесія Світловодської районної ради сьомого скликання. Серед найважливіших питань порядку денного були: звіт про виконання Програми економічного і соціального розвитку Світловодського району за І півріччя 2019 року; звіт про виконання районного бюджету за 9 місяців 2019 року; про внесення змін до рішення сесії районної ради від 06 вересня 2018 року №395 “Про затвердження граничної чисельності штатних працівників закладів освіти району”; про внесення змін до рішення районної ради від 14 грудня 2018 року №464 “Про районний бюджет на 2019 рік” та інші.

Перед відкриттям сесійного засідання керівники району привітали директора територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Світловодського району Дарію Ільїну з нагоди 20-річчя заснування територіального центру та професійного свята – Дня працівника соціальної сфери. А ще від імені підшефної військової частини вручили грамоту депутату районної ради Володимиру Грушці.
Усі питання порядку денного сесії були розглянуті на засіданнях постійних комісій, тому безпосередньо на сесії лише деякі з них викликали емоційне обговорення.
Так, депутати заслухали звіти про виконання Програми економічного і соціального розвитку Світловодського району за І півріччя 2019 року та про виконання районного бюджету за 9 місяців 2019 року, з яким виступили перший заступник голови районної державної адміністрації Наталія Гаврилюк і начальник фінансового управління РДА Юлія Артеменко.
Без будь-яких обговорень депутати своїм одноголосним рішенням розірвали контракт із директором КЗ «Павлівське НВО» Миколою Середенком.
Щодо внесення змін до рішення сесії районної ради від 06 вересня 2018 року №395 “Про затвердження граничної чисельності штатних працівників закладів освіти району”, то начальник відділу освіти, молоді та спорту РДА Лариса Сачевська запропонувала депутатам прийняти її у новій редакції. Тож депутати затвердили граничну чисельність штатних працівників, зокрема, КЗ “Глинське навчально-виховне об’єднання “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад” Світловодської районної ради Кіровоградської області” у складі 58,35 штатних одиниць, у тому числі 9 штатних одиниць адміністративного персоналу, а саме: директор – 1, заступник директора з навчально-виховної роботи – 3, завідувач філії – 3, заступник завідувача філії з навчально-виховної роботи – 2; КЗ “Павлівське навчально-виховне об’єднання “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад” Світловодської районної ради Кіровоградської області” у складі 66,40 штатних одиниць, у тому числі 9 – адміністративного персоналу, а саме: директор – 1; заступник директора з навчально-виховної роботи – 3; завідувач філії – 3; заступник завідувача філії з навчально-виховної роботи – 2 (скоротили заступника директора з господарської роботи і бухгалтера); КЗ “Ліцей “Надія” Світловодської районної ради Кіровоградської області” у складі 35,25 штатних одиниць, у тому числі 4 – адміністративного персоналу, а саме: директор – 1; заступник директора з навчально-виховної роботи – 3. Ці пропозиції були підтримані більшістю депутатів (утрималося двоє).
Також депутати своїм рішенням зобов’язали керівників комунальних закладів повідомити шкільним сторожам про їхнє скорочення, а це 20 осіб, за умови технічного оснащення освітніх закладів (встановлення камер відеоспостережень).

Щоб встановити одночасно такі камери по всіх освітніх закладах, потрібні чималі кошти, яких ні в освіті, ні в районному бюджеті сьогодні немає. Тому вони будуть встановлюватися почергово. В школах, де їх в першу чергу встановлять, і будуть скорочувати сторожів.
Для інформування депутатів слово взяв начальник Світловодського відділення поліції Андрій Гулий. Він зазначив, що на приміщенні Великоскельовської сільської ради встановлена така камера, та це не стало перешкодою для злодюг, які нещодавно його пограбували.
Андрій Гулий наголосив, що там, де встановлюються камери відеоспостереження, має бути гарне освітлення, бо ж крадіжки здійснюються, як правило, у нічний час. Він запропонував встановлювати автономні відеокамери, які мають функцію розсилання СМС-повідомлень на телефон, скажімо, директора закладу в разі проникнення в будівлю. А директор вже потім буде відповідно реагувати – телефонувати до відділку поліції.
Вислухавши всі пропозиції стосовно встановлення камер відеоспостережень, я засумнівалася в тому, що шкільне майно буде у більшій безпеці, коли на біржу праці відправлять 20 сторожів. Ми (журналісти «Вістей Світловодщини») опираємося лише на факти і на думку фахівців у тій чи іншій галузі, тому і цього разу я звернулася за роз’ясненнями до людини, яка тривалий час працює в одній із охоронних фірм Кропивницького. Своє прізвище він просив не називати, але досить доступно пояснив, як здійснюється охорона будівель за допомогою камер відеоспостереження.
«Не буду вдаватися в технічні подробиці, та якщо сторожів замінять камери відеоспостережень, які будуть підключені до пульту, скажімо, відділку поліції, то в разі проникнення в будівлю сигнал надійде саме туди. Тепер можна прорахувати, за який час наряд поліції доїде до об’єкту, що під охороною. Злодії не йдуть на крадіжку навмання, вони, як правило, знають, що хочуть винести, тож діють швидко – 3-5 хвилин максимум. У вашому випадку у них буде достатньо часу, щоб забрати не лише те, на що «впало око». Скажу із власного досвіду: один із ломбардів у Кропивницькому, наприклад, «обнесли» за 27 секунд.
Тепер про відеокамери, до яких через одного із операторів мобільного зв’язку підключається функція СМС-повідомлень. Перше: слід купити і встановити ці камери; друге – підключити на окремій сім-карті (як правило) відповідний тарифний план і періодично поповнювати цю картку, бо якщо немає грошей, то немає і СМСок (необхідною умовою є якісний мобільний зв’язок та Інтренет). Третє: треба, все ж таки, «посадити на пульті» людину (можна одну на всі школи району), яка і буде слідкувати за сигналами із відеокамер і повідомлятиме про це телефонним дзвінком, скажімо, директору тієї чи іншої школи, або в поліцію. Або сам директор школи і буде тією людиною «на пульті», яка відразу ж отримуватиме сигнал зі своєї відеокамери. Тоді, звичайно, таких комплектів, треба більше – окремо для кожного об’єкту, що під відеоспостереженням. А тепер уявіть, що ці сигнали (СМС-повідомлення) почнуть надходити директору школи о 2-ій, 3-ій годині ночі, бо в камеру, наприклад, «спланірував» хрущ. А це щоразу треба бігти до школи, перевіряти, чи заліз хто в будівлю, чи ні. А що завадить злодюжці кілька разів отак «викликати» серед ночі директора, а коли тому бігати набридне – винести все, що хотів?
Якщо здається, що це дрібниці, то запевняю – не дрібниці. Камера спрацьовує часто через сторонні причини, не пов’язані з пограбуванням. І на всі ці сигнали має реагувати директор школи чи інша людина, яка за це відповідатиме. Іншими словами, директор у школі стане сторожем, тільки без зарплати.
І останнє: уявіть, що директор школи став свідком крадіжки – серед ночі прибіг до будівлі, а там, дійсно, пограбування. Що він зробить? Одна справа, коли потенційний злодій знає, що будівлю охороняє сторож – не кожен зважиться напасти на людину. Інша справа, коли злочинець зустрінеться з «випадковим» свідком його злочину, бо ж не очікує когось зустріти. Його дії можуть бути радикальними».
Ось такий коментар фахівця. Рішення сесії прийняте, курс на скорочення сторожів взятий. А про результати будемо писати, коли ці реформаторські ідеї втіляться в життя. Аби лиш не вийшло так, що витратяться кошти на відеокамери, а потім доведеться повертати сторожів.
Найдовше та найемоційніше депутати працювали над питанням про внесення змін до рішення районної ради від 14 грудня 2018 року №464 «Про районний бюджет на 2019 рік». Особливо – коли обговорювали видаткову частину. І все – через 11300 грн. Так, начальник фінансового управління Юлія Артеменко запропонувала, серед іншого, збільшити видатки по відділу освіти, молоді та спорту РДА більше як на 1 млн. грн. У цій сумі й були 11 тисяч 300 грн., які мали б використати на ремонт шкільних автобусів. На це депутат Микола Середенко зазначив, що на ремонт шкільних автобусів ще у серпні було виділено 80 тис. грн., які до цього часу не використані.
– Зараз ми виділяємо ще 11300 грн., а коли будуть ремонтувати шкільні автобуси? Для чого ми їм ще виділяємо кошти, коли вони досі 80 тисяч не використали?, – запитав він. Пана Миколу підтримали і депутати Анатолій Мірошник, Сергій Черкавський, Юрій Магдій.
– Якщо 80 тисяч на ремонт автобусів не використано, як дітей підвозити?, – запитав депутат Анатолій Мірошник. А у мене виникло інше питання: «Як з вересня до цього часу в районі здійснюється підвезення учнів шкільними автобусами, коли вони не пройшли техогляд і не відремонтовані?»
Депутат Сергій Черкавський запропонував 11300 гривень виділити на заохочення обдарованих учнів, депутат Юрій Магдій – на збільшення заробітної плати водіям шкільних автобусів; депутати Микола Хоменко та Петро Тютюнник висловилися за те, щоб ці кошти виділити на підвіз учнів для участі в предметних олімпіадах; були й пропозиції їх віддати на харчування учнів. Врешті, після тривалого обговорення, за пропозиції першого заступника голови РДА Наталії Гаврилюк, їх, все ж, виділили під одну із молодіжних програм, і після внесення до неї певних змін, використають для заохочення обдарованих учнів.
Серед іншого, виділили кошти і на висвітлення діяльності органів влади району, причому – цільові: для газети «Вісті Світловодщини» – 10 тис. грн. і «Світловодськ вечірній» – 30 тис. грн. Чому районна рада лобіює інтереси приватної газети «Світловодськ вечірній» і чому виділяються кошти не на висвітлення діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а під конкретні газети, наші журналісти обов’язково будуть з’ясовувати, так само, як і питання стану перевезення учнів району шкільними автобусами, які, як я вже писала вище, до цього часу не пройшли техогляд і не відремонтовані.
Далі депутати затвердили список присяжних Світловодського міськрайсуду на 2020 рік; за зверненням до районної ради депутата Віталія Німця (на фото), депутати проголосували «За» дострокове припинення його депутатських повноважень, прийняли рішення звернутися до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення до 2025 року, а також звернутися до Світловодської міської ради щодо Інклюзивно-ресурсного центру, а точніше – його спільного утримання.

Світлана Калугіна.