УВАГА! Профілактика вірусного гепатиту А

Вже з початку 2018 року в Україні зареєстрували  групове захворювання (спалах) вірусного гепатиту А. Захворіло 47 людей у Миколаєві та області. З них 6 дітей до 18 років. Як заявив директор ГУ Миколаївського «Обласного лабораторного центру», згідно з рядом висновків, причиною захворювання стала вода з пунктів розливу.

Світловодський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області наголошує та звертає Вашу увагу на те як вберегтися від захворювання на вірусний гепатит.

Вірусний гепатит А  – це гостра інфекційна хвороба викликана вірусом гепатиту (роду Hepatovirus, сімейства Picornaviridae) з переважним ураженням печінки. Джерелом інфекції при вірусному гепатиті А є хвора людина з будь-якими формами захворювання (жовтушна або безжовтушна форми). Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворого, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни.

Найбільш чутливі до вірусу гепатиту А – діти. Інкубаційний період (період від моменту потрапляння вірусу в організм до появи перших клінічних проявів) складає – від 7 до 50 днів (в середньому 15-45 днів). Після перенесеного захворювання формується імунітет на все життя.

Вірус гепатиту А стійкий у навколишньому середовищі. При кімнатній температурі він може зберігатися до двох тижнів, а при температурі +4°С протягом кількох місяців. Вірус також досить стійкий до дії дезінфікуючих засобів, але швидко гине при кип’ятінні (вже через 10 хвилин).

У більшості випадків хвороба починанається гостро, з підвищенням температури до 38,5 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людини відчуває  загальну слабкість, ломоту у тілі, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї, збільшення печінки, пожовтіння склер та шкірних покривів. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю, пива). Можливе свербіння шкіри.

Для вірусного гепатиту А характерні спалахи які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).

Важливу роль у попередженні виникнення та розповсюдженості гепатиту А відіграє громадська свідомість та дотримання правил особистої гігієни.

Щоб уникнути захворювання рекомендуємо:

  1. Ретельно мити руки після відвідування туалету, перед приготуванням та вживанням їжі.
  2. Вживати доброякісну питну воду, що подається водопровідними джерелами централізованого та децентралізованого водопостачання, які контролюються відповідними службами;
  3. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
  4. Воду з децентралізованих джерел (колодязів, копанок тощо) перед вживанням кип’ятити не  менше 10 хв., дати відстоятися;
  5. Не вживати продукти, придбані на стихійних ринках;
  6. Ретельно мити перед вживанням сирі овочі та фрукти, для споживання дітьми – обдати їх кип’яченою водою;
  7. Розливне молоко обов’язково кип’ятити;
  8. Дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготування їжі;
  9. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря. Найбільш дієвим заходом з профілактики захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

Світловодський районний відділ

ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Поширити
"Вісті Світловодщини"