В чому полягає успіх об’єднаних територіальних громад?

328

Нещодавно у Дніпропетровській області в рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) пройшов дводенний навчальний тур «Кращі практики: досвід громад, які об’єдналися» для сільських голів, представників районної ради та районної державної адміністрації Вільшанського району Кіровоградської області і журналістів центрального регіону України.
Учасники туру побували у Покровській та Царичанській об’єднаних територіальних громадах.
Метою програми туру було допомогти представникам ще не об’єднаних територій отримати, як кажуть, з перших рук корисну інформацію, побачити роботу успішних ОТГ.
– Ми хочемо дати представникам місцевого самоврядування максимум інформації та допомогти громадам прийняти правильне рішення, об’єднатися і далі йти шляхом розвитку своєї території, – підкреслює регіональний менеджер програми USAID DOBRE Андрій Нагорний.
Учасники навчального туру ознайомилися з практичними аспектами функціонування Покровської та Царичанської громад, побачили, як життя в громадах, завдяки децентралізації, змінюється на краще.
Покровська громада працює в новому статусі трохи більше року. Вона створена шляхом об’єднання трьох сільських рад. Сьогодні населення Покровської ОТГ складає 17 тисяч 130 осіб, які проживають на території 44.3 тис. га. Бюджет громади після об’єднання склав майже 116 млн. грн.. Ще третину цієї суми надійшло в громаду у вигляді реалізованих грантових проектів. 3окрема, за сприяння програми DOBRE, Покровська ОТГ розробила стратегічний план розвитку, виграла три міні-проекти на встановлення вуличного освітлення центральної площі, будівництво ролердрому та створення мобільного офісу.
На переконання голови Покровської ОТГ Світлани Спажевої, реформа місцевого самоврядування – одна із небагатьох в Україні, яка має позитивний результат.
– Ще вчора ми обговорювали важливість стратегічного планування, а сьогодні маємо можливість знайти потенційних інвесторів, будуємо свої шляхи економічного розвитку. Рушійною силою громади стали жителі, які побачили результат, повірили у величезний потенціал громади, відчули відповідальність за її розвиток і активно переймаються її проблемами, – стверджує керівник Покровської ОТГ.
Досвід цієї громади цікавий тим, що на території активно розвивається кооперативний рух. Сьогодні там успішно працює молокозбиральний кооператив «Добробут» та демонстраційна ферма СП «Молочарське» на 180 голів ВРХ. В найближчих планах – створення кооперативу бджолярів.
На території ОТГ, а це 31 населений пункт, працює 5 загальноосвітніх шкіл, загальна кількість учнів – 1975, яких навчають 211 вчителів. Ще працюють 6 дошкільних навчальних заклади та 3 навчально-виховні комплекси; загальна кількість дітей дошкільного віку – 694.
Жителям ОТГ надаються усі необхідні адміністративні і соціальні послуги. Ремонти закладів соціальної сфери проводяться винятково за європейськими стандартами, орієнтовані та створення комфортних умов для їх відвідувачів.
Системно підходять до розвитку місцевого самоврядування і в Царичанській ОТГ. Місцеві посадовці з прогресивними поглядами на врядування запроваджують проектно-орієнтоване управління та новітні технології, зокрема – у закладах освіти.
До Царичанської об’єднаної громади ввійшло п’ять сільських рад (23 населені пункти). У громаді проживає 15178 жителів на території 453,5 км.кв. Бюджет громади складає майже 86 млн. грн. У шести дошкільних навчальних закладах виховується 421 дитина; у чотирьох школах І-ІІІ ступенів, двох школах ІІ ступенів та двох школах І ступеню навчається 1417 учнів.
Коли проаналізувати, скільки за рік зроблено ремонтів, скільки побудовано, то можна легко підрахувати, які фінансові можливості має громада. Так, протягом минулого року закуплені комп’ютерні класи у всі школи, активно працює STEM-клас; відремонтовано ряд шкіл, проведено реконструкцію медамбулаторії, облаштовано два футбольні поля зі штучним покриттям тощо.
– У планах соціально-економічного розвитку ОТГ на 2018 рік передбачена реалізація 50 проектів, серед них чимало і грантових. Для їх втілення залучатимемо кошти бюджетів різних рівнів та міжнародних програм, – повідомила гостям секретар ОТГ Євгенія Велегура.
Представники органів місцевого самоврядування та державної влади Вільшанського району Кіровоградської області налагодили контакти з представниками ОТГ Дніпропетровської області і планують використати їхній досвід управління та економічного розвитку у процесі створення об’єднаної територіальної громади, яка, на їхнє переконання, має бути створена за принципом «один район – одна громада». Це виправдано і територіально, і економічно.

Світлана Калугін

Царичанські школярі навчаються за програмою методики “STEM-клас”.

Басейн у Покровській ОТГ чекає запуску в роботу.

Частково відремонтовано спортивну школу Покровської ОТГ.

У Покровській ОТГ за грантові кошти створено демонстраційно-навчальну ферму.

Учасники семінару.

Поширити
Редактор газети «Вісті Світловодщини», журналіст.