Вакцини діють!

297

З 24 по 30 квітня 2018 року триватиме Український тиждень імунізації. метою якого є сприяння просуванню одного з найефективніших інструментів охорони здоров’я – використання вакцин для захисту людей усіх вікових груп від хвороб. Тема цього року: «Наш спільний захист, #Вакцинадіє». Це заклик до людей на всіх рівнях— від спонсорів до широкого загалу — робити більше для розширення охоплення імунізацією, щоб забезпечити добробут кожного з нас.
Мова фактів говорить, що імунізація шляхом проведення профілактичних щеплень рятує мільйони життів. Вакцинація отримала широке визнання як один з найдієвіших та витратоефективних засобів в сфері охороні здоров’я. Разом з тим в світі нараховується більше 19 мільйонів невакцинованих чи недостатньо вакцинованих дітей, що ризикують захворіти потенційно смертельними захворюваннями (кожна десята така дитина жодного разу не була вакцинована).
Останніми роками спостерігається тенденція деякої недовіри населення до імунопрофілактики. Не останню роль у цьому зіграли ЗМІ та Інтернет-ресурси, які висвітлюють тему імунізації в негативному світлі, залучаючи як експертів людей без медичної освіти та будуючи висновки на поодиноких випадках. При цьому замовчуються дійсно масштабні досягнення вакцинації у масштабі всього людства.
На сьогодні в Україні за календарем щеплень проводять обов’язкову імунізацію від десяти захворювань – туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правцю, кору, краснухи, епідемічного паротиту, вірусного гепатиту В та гемофільної інфекції.
Особливо актуальною тема імунопрофілактики нині є у відношенні таких захворювань, як кір,краснуха, дифтерія. У зв’язку із  низьким рівнем імунізації нашого населення (колективного імунітету) існує високий ризик поширення даних інфекційних захворювань як серед дитячого так і дорослого населення. Прикладом є епідемія кору, яка триває у нашій країні на сьогоднішній день.
Крім щеплень від зазначених 10 інфекцій, які є обов’язковими,  існують також види вакцин проти інших інфекцій, вакцинація якими показана при ускладненнях епідемічної ситуації або проводиться за особистим  бажанням. Наприклад, вакцинація проти грипу перед початком епідсезону, вакцинація проти гепатиту А у разі виникнення спалахів цієї інфекції, вакцинація проти менінгококової, пневмококової, ротавірусної інфекцій тощо.
Тому на сучасному етапі розвитку людства імунізація позиціонується як найефективніша зброя проти інфекційних хвороб та є невід’ємним правом людини на здорове і повноцінне життя.
При цьому зауважимо, що “блокувати” епідемії інфекційних захворювань може вакцинація близько 95% населення. За умови ж відмови значної кількості людей від щеплень цей захист не має такої сили. Тож пам’ятаймо, що вакцинація — нині найкращий спосіб захистити від інфекційних захворювань не лише себе і своїх дітей, а й оточуючих.
Олена Малінкіна, в.о. завідувача Світловодського районного лабораторного відділення ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Поширити
"Вісті Світловодщини"