ВЕСНЯНА ОБРІЗКА ЯГІДНИХ КУЩІВ

З приходом весни у садівників і городників з’являється безліч нових турбот. Одна з основних – проведення санітарної та оздоровчої обрізки фруктових дерев і плодово-ягідних кущів. На кущах, в першу чергу, видаляють всі сухі, пошкоджені і слабкі пагони. Для смородини важливо зрізати вітки, розташовані близько до землі або ті, що ростуть всередину куща. Плодоношення ягідних кущів можливе і без обрізки, але з плином часу відбувається загущення крони, що обмежує надходження повітря, світла і поживних речовин. Як наслідок, ягоди дрібнішають, а їх смакові якості погіршуються. До того ж, молоді пагони сприяють уповільненню процесу старіння у рослин і продовженню їхнього продуктивного періоду.
Весняна обрізка кущів смородини (чорної, білої і червоної) ставить за мету кілька цілей, серед яких омолодження рослин, а також проріджування і формування крони. Проводиться вона до початку сокоруху і настання розвитку бруньок. При видаленні на кущах смородини старих плодоносних гілок відбувається більш інтенсивне зростання від кореневища молодих пагонів, здатних найближчим часом повністю замінити зрізані. Тому у ослаблених або непродуктивних рослин практикується повне видалення гілок на рівні землі. Дуже важливо при цьому уникнути пошкодження кореневої системи і не залишити пеньків. В утворених після декількох невдалих спроб зрізання прикореневого залишках можуть оселитися і розвинутися хвороботворні мікроорганізми або шкідливі комахи. Видалення гілок здійснюють гострим секатором, а для дуже міцних, що мають великий діаметр, застосовують ножівку. Зрізи змащують садовим варом. Зрізані гілки рекомендується спалити, щоб уникнути поширення різних захворювань.
обрізка смородини
У молодих кущів чорної смородини в процесі обрізки проводиться формування крони. У саджанців першого року всі пагони вкорочують до 2-3 бруньок. Дворічні рослини не обрізають, так як саме на торішньому прирості формується найбільший врожай ягід. А у більш старших кущів щорічно навесні залишають 3-4 найсильніших гілки (з торішнього приросту), що утворюють скелет рослини. Інші ж видаляють під корінь. Верхівки минулорічного приросту прищіпують на 2 бруньки.
До трьох-чотирирічного віку правильно сформований кущ чорної смородини зазвичай має від 15 до 20 плодоносних гілок. Але через 4-6 років врожайність цих гілок знижується, зменшується і розмір самих ягід. Тому такі кущі навесні вимагають більш істотної обрізки. Всі старі гілки (вони відрізняються дуже темним кольором кори) видаляють повністю, а з молодих пагонів залишають 6-8 найсильніших і вдало розташованих (всі вони повинні утворювати, так би мовити, чашу).
Крім того, для стимулювання росту бічних пагонів (розгалуження куща) з метою збільшення площі плодоношення, практикується укорочення верхівок молодих гілок таким чином, щоб на решті збереглися найбільш розвинені і життєздатні бруньки (не менше 3-4 штук).
Аналогічно проводиться і обрізка кущів білої, червоної смородини і аґрусу, з тією лише різницею, що прищіпування верхівок молодих пагонів і укорочення торішніх приростів на цих рослинах не практикується, так як саме там зосереджена найбільша кількість плодоносних бруньок.
Також період плодоношення скелетних гілок у цих культур більш тривалий – від 7 до 8 років, тому дорослі сформовані кущі мають від 20 до 25 плодоносних гілок.
Весняна обрізка малини передбачає видалення мертвих, пошкоджених, слабких і зайвих пагонів. У дворічних малинових кущів залишають для плодоношення два або три найбільш сильних втечі, повністю видаливши всі інші. З кожним роком кількість збережених нових пагонів поступово збільшують, поки не утвориться кущ з 10-12 гілками.
обрізка малини
Життєвий цикл гілки малинового куща триває два роки: перший рік – період інтенсивного росту, а другий – період плодоношення. Після завершення другого року його життя, паросток слід повністю видалити. Найчастіше цю операцію проводять восени, після збирання врожаю. Але можна здійснювати її і ранньою весною. Крім того, навесні вкорочують верхівки торішніх пагонів, зрізуючи їх над брунькою, розташованою у верхній чверті паростка. Це сприяє посиленню росту додаткових відгалужень на гілці, що сприяє підвищенню плодоутворення у рослини і, в підсумку, отримання більшого врожаю.
Регулярне проведення навесні робіт по обрізці, видаленню сухих, слабких, пошкоджених і зайвих гілок сприяє правильному формуванню крони ягідних кущів, дозволяє омолодити і оздоровити ці культури, підвищити період їх плодоношення, збільшити кількість і поліпшити якість майбутніх врожаїв.