Відбулася позачергова сесія районної ради

297
Заступник голови районної ради Олексій Шаповал, голова районної ради Роман Домбровський, голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський.
Заступник голови районної ради Олексій Шаповал, голова районної ради Роман Домбровський, голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський.
Заступник голови районної ради Олексій Шаповал, голова районної ради Роман Домбровський, голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський.
Заступник голови районної ради Олексій Шаповал, голова районної ради Роман Домбровський, голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський.
Депутати районної ради під час голосування.
Депутати районної ради під час голосування.

Розпочалося воно з приємної події – голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський та голова районної ради Роман Домбровський, присутні в залі депутати і запрошені привітали Іллю Домбровського, директора Світловодського міськрайонного центру зайнятості населення з ювілейним днем народження.

Після цього депутати приступили до розгляду питань порядку денного. Оскільки сесія була позачерговою, виносилося лише три питання: «Про внесення змін до програми економічного і соціального розвитку Світловодського району на 2017 рік затвердженої рішенням районної ради від 21 грудня 2016 року №158»; «Про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2016 року №176 «Про районний бюджет на 2017 рік», в редакції рішення від 06 січня 2017 року №179»; «Про Звернення депутатів Світловодської районної ради Кіровоградської області до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України «Про Стратегію реформування лісового господарства на період до 2022 року».

По першому питанню доповідала начальник управління економічного розвитку і торгівлі РДА Наталія Гаврилюк. Вона звернула увагу депутатів на зміни, які пропонується внести до програми економічного і соціального розвитку Світловодського району на 2017 рік. Так, у переліку соціальних заходів, реалізація яких буде продовжена, розпочата, завершена у 2017 році у рамках програми економічного і соціального розвитку району доповідачка запропонувала розділ «Освіта» доповнити соціальними заходами: придбання комп’ютерної техніки для Миронівської ЗШ І-ІІ ступенів Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області» (загальна вартість – 82,4 тис. грн., джерела фінансування: державний бюджет – 80,0 тис. грн., місцевий (районний) бюджет – 2,4 тис. грн.); придбання вуличних тренажерів та спортивно-ігрового обладнання для Комунального закладу «Павлівське навчально-виховне об’єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» Світловодської районної ради Кіровоградської області» (загальна вартість – 103,0 тис. грн., джерела фінансування: державний бюджет – 100,0 тис. грн., місцевий (районний) бюджет – 3,0 тис. грн.).

Розділ «Охорона здоров’я» доповнити такими заходами: придбання медичного обладнання, меблів та комп’ютерної техніки для Микільської АЗПСМ КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Світловодської районної ради Кіровоградської області» (загальна вартість – 154,5 тис. грн., джерела фінансування: державний бюджет – 150,0 тис. грн., місцевий (районний) бюджет – 4,5 тис. грн.); придбання медичного обладнання, меблів та комп’ютерної техніки для Іванівського фельдшерського пункту» (загальна вартість – 51,5 тис. грн., джерела фінансування: державний бюджет – 50,0 тис. грн., місцевий (районний) бюджет – 1,5 тис. грн.); здійснення співфінансування Світловодської ЦРЛ на оплату праці і нарахування на заробітну плату медичного персоналу, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, придбання медобладнання, медикаментів та інвентарю.

Розділ «Культура» запропоновано доповнити такими соціальним заходом: придбання комп’ютерної техніки для Іванівської сільської бібліотеки (загальна вартість – 15,45 тис. грн., джерела фінансування: державний бюджет – 15,0 тис. грн., місцевий (районний) бюджет – 0,45 тис. грн.).

Розділ «Інші галузі» доповнити пунктом: Виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво пам’ятника Борцям за Волю та Незалежність України.

Виступаючи по другому питанню, начальник фінансового управління РДА Юлія Артеменко запропонувала депутатам внести зміни до районного бюджету на 2017 рік, а також звернулася з пропозицією погодити виділення коштів із районного бюджету для Центральної районної лікарні на оплату за спожиту електроенергію.

В обговоренні цього питання взяли участь депутати Ігор Кирилов та Анатолій Мірошник. Вони наголосили, що на цей рік для ЦРЛ була виділена субвенція у вигляді міжбюджетних трансфертів у розмірі 32 відсотки від загальної суми державної субвенції, яка була виділена на фінансування галузі охорони здоров’я району. Тобто, свої зобов’язання перед медичними працівниками район виконав. На це голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський сказав:
– Шановні депутати, сьо­годні у Центральній ра­йонній лікарні склалася ситуація, коли медичним працівникам не виплачена заробітна плата. Без нашої допомоги є вірогідність, що лікарня, де лікуються і жителі району, залишиться ще і без елект­розабезпечення. Цього не можна допустити. До того ж, у зв’язку із значним перевиконанням бюджету, є змога допомогти ЦРЛ. Для цього потрібна лише ваша воля.

Після обговорення депутати внесли зміни до бюджету на 2017 рік, у тому числі виділили кошти на потреби ЦРЛ.
На завершення сесії до депутатів звернулася голова профспілки працівників лісової галузі Світловодського району Галина Костенко з тим, аби депутати підтримали їхнє звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України, в якому висловлено глибоке занепокоєння щодо схваленого на засіданні Кабінету Міністрів України 15 листопада 2017 року проекту Стратегії сталого розвитку та інституційного реформування лісового господарства України на період до 2020 року.

Слід звернути увагу на те, що зазначений проект був прийнятий без громадського обговорення, хоча, враховуючи, що ліси України є об’єктами права українського народу, їх подальший розвиток, а також реформування системи управління лісовим господарством повинні бути виваженими та підтримані суспільством.

За інформацією, викладеною у ЗМІ, Стратегія передбачає кардинальну зміну системи управління лісовим господарством та створення окремого суб’єкта господарської діяльності з корпоративними правами.

Виходячи з досвіду інших пострадянських країн, кардинальні необґрунтовані зміни структури управління призводять, у більшості випадків, до катастрофічних наслідків для екології і, як наслідок, економіки держави.

На жаль, схвалений Урядом проект Стратегії принципово відрізняється від попереднього варіанту, який обговорено та узгоджено з громадськими організаціями, деревообробними асоціаціями та іншими зацікавленими сторонами.

Обговорення напрямків реформування системи управління лісовим господарством не припиняється протягом останніх кількох років.

Зокрема, пропозиція створення єдиного державного підприємства (об’єднання), яке має опікуватись всіма державними лісами України, була сприйнята вкрай негативно в експертному середовищі.

За проектом Стратегії, організація єдиної господарсь­кої структури, інакше говорячи, акціонерного товариства, буде мати незворотні наслідки в цілому для України у вигляді можливої приватизації державних лісів, монополізації лісових ресурсів, банкрутства деревообробного сектору, погіршення санітарного стану лісів, їх відновлення та залісення деградованих земель.

Приватизація лісів потягне за собою приватизацію майна лісгоспів, і, як наслідок, їх ліквідацію та масового звільнення працівників лісового господарства. При цьому слід зауважити, що переважна більшість працівників лісового господарства проживають у сільській місцевості і утримують свої сім’ї виключно на свою заробітну плату.

Одним з вагомих чинників є і призначення лісів (захисні, експлуатаційні, заповідні), від якого залежать не тільки методи управління, а й фінансування.

Так, досвід інших країн свідчить, що об’єднання в одному господарюючому суб’єкті дотаційних та прибуткових господарств є недоцільним, оскільки створюються передумови для внутрішніх конфліктів на ґрунті неоднозначного ставлення до перерозподілу коштів, що заважає сталому розвитку таких об’єднань. Таким чином, ефективнішим буде створення окремих об’єктів із забезпеченням бюджетним фінансуванням традиційно дотаційних суб’єктів.

Крім того, передача повноважень щодо надання лісів у користування для ведення лісового господарства з місцевого на центральний рівень суперечить загальнодержавній концепції децентралізації.

Зміна лише моделі управління не вирішить безлічі проблем лісового господарства, а лише поглибить їх. При цьому слід зазначити, що проект схваленої Стратегії не містить напрямків удосконалення ведення лісового господарства, а зосереджений лише на його реформуванні з непрогнозованими та економічно не обґрунтованими наслідками.

На сьогодні державні лісогосподарські підприємства є чи не основними платниками податків та роботодавцями в сільській місцевості. Переважна більшість державних лісогосподарських підприємств працюють стабільно і є прибутковими. Оптимізація управління призведе до скорочення штату підприємств, що сприятиме росту соціальної напруги, а ліквідація державних лісогосподарських підприємств неминуче призведе до втрати кваліфікованих фахівців.

Виникає питання: навіщо ламати те, що стабільно працює, приносить прибутки, і не тільки до місцевої, а й державної казни?

Не можна не згадати про екологічну складову лісу. Нехтування його захисними функціями призведе до посилення водної та вітрової ерозій, що потягне за собою катастрофічні втрати урожайності сільськогосподарських культур.

Щиро вболіваючи за майбутнє лісової галузі, лісівники Кіровоградщини просять народних обранців не залишити поза увагою дану ситуацію, не допустити реалізації Стратегії та вжити заходи щодо її публічного перегляду шляхом широкого громадського обговорення вирішити питання про відновлення бюджетного фінансування державних лісогосподарських підприємств, не допустити передачу їх в концесію.

Депутати районної ради підтримали це звернення, а також по всіх розглянутих питаннях прийняли позитивні рішення.

Поширити
Редактор газети «Вісті Світловодщини», журналіст.