Відпочиваючим до відома

Що робити, аби з пляжу ви вийшли здоровими та відпочилими

  1. Вода

Купатися треба лише там, де є дозволи. Однак таких місць дуже мало, тож ми шукаємо хоч якусь водойму, де можна зануритися у прохолодну воду. Якщо дозволу на пляжі, де ви знаходитеся, немає, намагайтеся не купатися у водоймі зі стоячою водою. Краще, щоб це була річка з течією, а не озерце. У стоячій воді розмножуються і довго-довго живуть безліч бактерій. Наприклад збудники лептоспірозу. Переносниками його є, в основному, пацюки, хоча хворіють лептоспірозом майже всі тварини. Хвороботворні бактерії проникають у організм людини через слизові оболонки (рот, ніс, очі) та через подряпини на шкірі. Спочатку, після купання, ви навіть нічого не відчуєте. Симптоми хвороби проявляться пізніше, адже інкубаційний період її – до 7 днів. А тоді у людини одразу з’являються висока температура, сильний біль в м’язах, слабкість, нудота, пожовтіння шкіри. Якщо вчасно не звернутись до лікарів – хворий помирає. Хвороба поширюється лише в прісній, переважно стоячій воді. У солоній воді моря бактерії швидко гинуть. І коли ми купаємося в замкненій водоймі, де стояча вода, ми не знаємо, який там був щур чи яка інша тварина з інфекцією контактувала з цією водою. Тобто ризик того, що ми там можемо підхопити якусь хворобу, дуже великий. Тобто ризик набагато більший, ніж бажання покупатися.

2.Пісок

Обов’язково дивіться на те, який пісок знаходиться біля вас та на якому ви лежите. Пісок має бути, як мінімум, чистим, світлим. Не варто лежати на вологому піску, адже саме він – місце, де бактерії дуже добре себе почувають. До вас на ньому могла лежати людина з грибковими захворюваннями, чи хвора тварина. Хвороботворні бактерії потрапляють в теплий вологий пісок і якщо не розмножуються, то дуже комфортно себе почувають від декількох годин до кількох діб. Саме так ви можете підхопити усілякі грибкові захворювання. Тому на пляжі, краще за все, носіть взуття. Дітей на пляжі дуже часто вражає стригучий лишай. Його джерелом є тварини. Дитина може захворіти вже просто тоді, коли посиділа на місці, де бігала хвора собака. Тому на пляжі використовуйте покривало так, щоб ноги і голова не торкались піску. А після пляжу прийміть душ. Мийте ноги під великим напором води з милом.

  1. Сонце

Відомо, що перебувати з 11 до 16 на пляжі влітку не рекомендовано. Проте, оскільки не заборонено, то саме у цей час на пляжі безліч відпочивальників. І якщо більшість з них одразу ж на пляжі не відчувають ні теплового, ні сонячного удару, то наслідки перегріву можуть бути відчутні навіть на третій день після відпочинку. Сонце діє на всі наші органи і вони змушені працювати у посиленому режимі, тому варто знати, які сигнали подає наш організм у спекотну погоду та чого категорично не можна робити. В першу чергу, сонце, примушує кров та серце працювати активніше. Окрім того, через спеку наша кров стає густішою, а насиченість крові киснем зменшується. Організм на такий стрес реагує миттєво і прискорює роботу серця. Тому в жарку погоду особливо необхідно пити багато води або соку. Охолодження тіла в воді не насичує кров рідиною чи киснем, тому на пляж варто брати з собою просту воду чи натуральні соки. В спеку споживання води потрібно доводити до 2,5-3 л. Через спеку й печінка виробляє недостатньо життєво необхідних гормонів. Цим також пояснюється те, що влітку в людини знижується апетит. А ще через перегрів та зневоднення людина відчуває кволість, важкість і всі переваги відпочинку зводяться нанівець, адже самопочуття таке, наче після тяжкого трудового дня. Нерідко через довготривале перебування на сонці стається тепловий або сонячний удар.”Сонячний удар і тепловий удар –дуже подібні по симптомах. Призводять до того, що людина може знепритомніти, впасти, навіть пошкодити себе. А може бути просто запаморочення голови, нудота та інші ознаки розладів нервової системи. Можуть проявлятися збоями дихальних і серцево-судинної системи. Особливо чутливі до цього люди з захворюванням серцево-судинної системи, цукровим діабетом та малі діти”.

  1. Їжа

На пляжі завжди хочеться їсти, особливо після купання. У воді ми витрачаємо більше енергії, а, значить, швидше голодніємо. Численні продавці креветок, тортиків та пиріжків голодними не залишать нікого, однак не варто одразу спокушатися, адже разом з пиріжком до вашого організму може потрапити кишкова паличка, а разом з креветкою – ботулізм. Окрім того, перед тим як щось з’їсти, випийте спочатку води. Зазвичай на сонці організм швидко зневоднюється, і ви насправді хочете пити, а не їсти. Мозок же і спрагу, і голод розцінює майже однаково. Безумовно, не потрібно брати на пляж їжу яка швидко псується: пиріжки, м’ясо, ковбасу та ін. При нагріванні в чебуреках, ковбасі, наприклад, можуть розвиватися хвороботворні організми. Якщо вже йдете на пляж, беріть негазовану воду, фрукти, овочі печиво, сухофрукти. І їх не потрібно довго зберігати на сонці. Краще з’їсти в першій половину дня”.

  1. Індивідуальна гігієна

Який би пляж ви не обрали – із дозволом чи без, дотримуйтеся особистої гігієни. Лежіть лише на килимку, а на ноги одягайте капці. Майте два купальники чи запасні плавки для перевдягання. Це вбереже вас одразу від декількох проблем. По-перше, до сухих плавок не пристане пісок, а по-друге, ви не переохолодитеся і не захворієте на цистит.

Обов’язково після купання та відвідування пляжу прийміть душ, аби змити з шкіри рештки піску та інших мікроорганізмів, а також висохлу сіль, яка сушить та пошкоджує шкіру.

 

Світловодський районний відділ ГУ

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Поширити
"Вісті Світловодщини"