Вірусні гепатити та їх профілактика

Вірусні гепатити – це традиційно важка та глобальна проблема, все ще далека від свого вирішення.
За І півріччя 2018 року по м. Світловодську та Світловодському району зареєстровано 13 випадків хронічного вірусного гепатиту С, що складає 20,0 випадків на 100 тис. населення (за І півріччя 2017 року на диспансерний облік взято 4 хворих на хронічні вірусні гепатити, в т.ч. 3 випадки вірусного гепатиту С та 1 випадок мікст-гепатиту ( вірусні гепатити В та С).
Існує 8 типів вірусного гепатиту. Серед цих збудників особливе місце належить гепатитам А, В та С.
Вірусні гепатити А та Е це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки.
В Україні зустрічається гепатит А. В 2017 – 2018 рр. він не реєструвався в м. Світловодську та районі.
Гепатит Е – це хвороба. яка зустрічається переважно в районах Азії, тому вона небезпечна для людей, які виїжджають до цього регіону на працю та відпочинок. Профілактика цих гепатитів заключається в дотриманні правил особистої гігієни – необхідно використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише перекип’ячену воду, ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники, вживати якісні продукти харчування.
Єдиним ефективним засобом профілактики гепатиту А є вакцинація. Хронізації після перенесення гепатиту А не відбувається.
Вірусні гепатити В і С – інфекційні хвороби з переважним ураженням печінки та тяжкими ускладненнями. Це різні хвороби, які викликаються різними збудниками (вірусами В, С). Спільним для них є механізм зараження. Джерелом вірусних гепатитів є хворі будь-якою формою гепатитів, а також хворі з безсимптомною формою хвороби. Останні є основним джерелом інфікування. Передаються гепатити В і С через кров або інфіковані нею інші рідини нашого організму, забруднені шприци та предмети побуту. Крім того, передача може відбуватися від матері до дитини під час пологів,при наявності у матері в цей час збудника в крові.
Щоб уберегтися від зараження вірусними гепатитами В і С необхідно:
1. Не користуватися чужими і не дозволяти іншим користуватися особистими предметами гігієни, на яких може залишитися кров. Навіть у мікроскопічній кількості вона може стати джерелом інфікування (зубна щитка, леза для гоління, інструменти для манікюру, педикюру, мочалки, гребінці, тощо). Ці предмети повинні бути індивідуальними.
2. Не вживати наркотиків, адже є постійна загроза інфікування.
3. При статевих зв’язках рекомендується використовувати латексні презервативи.
4. Одним з найефективніших профілактичних заходів є імунізація проти гепатиту В. Введення вакцини спричиняє появу специфічних антитіл, які забезпечують захист від цього захворювання. Стандартний курс вакцинації проти гепатиту В складається з трьох щеплень. Якщо щеплення дитини проведено за всіма правилами, захист від гепатиту триває протягом 22 років. В дорослому віці зробити щеплення від гепатиту В може кожна людина за власний рахунок (курс також складається з трьох щеплень).
Проти гепатиту С щеплення не існує, тому що вірус цього захворювання має декілька генотипів. На даний час можна сказати, що вірусний гепатит С піддається лікуванню, але лікування тривале (від 3-х до 6-й місяців) і потребує чималих коштів, тому краще захистити серед від зараження.
Галина Талалаєва,
районний інфекціоніст
Світловодської ЦРЛ.

Поширити
"Вісті Світловодщини"