Внесено зміни до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад»

735
Four puppets, holding in hands a puzzle of multi color. Objects over white

Із 187 міст обласного значення, які є в Україні, лише три офіційно стали об’єднаними громадами ще у 2015-у. На Кіровоградщині немає жодного міста, яке мало б статус ОТГ. Небажання йти на вибори – один із аргументів, які гальмують децентралізацію на рівні великих міст. Днями Верховна Рада України прийняла закон про надання містам обласного значення статусу ОТГ під час добровільного об’єднання із навколишніми селами.
«Вісті Світловодщини» з’ясовувала, чи вплине цей спрощений механізм на темпи децентралізації в області, зокрема – на Світловодщині.
Лиман Донецької області, Балта і Біляївка на Одещині – це міста, які вже стали громадами. У той час навколо ще декількох міст обласного значення планували створити громади. Проте, вибори їм не погодили, адже, на думку Центральної виборчої комісії, об’єднання цих громад порушували би межі районів, що тоді законодавством було ще заборонено. Після цього великі міста залишилися поза процесом об’єднання.
Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення»» (№6466) зареєстрували ще у травні минулого року. Після декількох доопрацювань зміни до закону внесли 3 квітня 2018 року. Вважалося, що ці зміни є технічними, адже вони лише виправляли неточності, допущені в затвердженні ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Тепер, з моменту вступу в дію прийнятих змін, усі міста обласного значення отримують можливість приєднувати села без проведення виборів. Фактично місто набуває статусу спроможної громади і мають право приєднувати села, як це зараз можуть робити сформовані ОТГ.
Ось що повідомили працівники Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування газеті «Перша електронна».
– На Кіровоградщині таких міст, яких може торкнутися законопроект щодо добровільного приєднання територіальних громад до міст обласного значення, всього чотири: Кропивницький, Світловодськ, Олександрія, Знам’янка, – говорить радниця з місцевих фінансів Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Савченко. – Ухвалений законопроект дозволить скористатися цими перевагами майже тисячі сільським і селищним радам в Україні. Мова йде про села і селищні ради, які зможуть знайти спільну мову із очільниками міст, адже у контексті приєднання сіл до міст постає питання поділу податків.
– Сьогодні жоден обласний центр не пройшов вибори і не переформатувався в ОТГ. Чому? Їм це поки що не цікаво: податки ті самі вони отримують, а виходити на нові вибори – не всі в цьому зацікавлені, – каже директор Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Яременко. – Є навіть приклади досить гучних відмову від сіл. Наприклад, у січні минулого року Олександрія публічно заявляла про небажання об’єднуватися із сусідніми селами. На думку мітингуючих під стінами ОДА олександрійців, «спільне розпорядження» бюджетом призведе до занепаду районного центру. Проте, подібні категоричні позиції містян можуть змінитися після вступу в дію розпорядження Уряду, відповідно до якого громада, у тому числі і сільська, отримує у власність землю за межами населених пунктів, а це нові платформи для наповнення бюджету.
За словами Олега Яременка, об’єднання міста з селом створить можливість у повному обсязі використовувати розгалужені і розвинені ресурси та послуги, реалізовувати спільні інфраструктурні, соціальні, містобудівні проекти в інтересах жителів територіальної громади. Також збільшаться і фінансові ресурси та можливості для залучення інвестицій.
– Досі міста обласного значення на Кіровоградщині були найменш активними у процесі об’єднання громад, незважаючи на те, що вони є центрами економічної активності. І буде логічно, коли до них приєднаються довколишні громади, які ще не переформатувалися в ОТГ”, – коментує Олег Яременко. – Це дозволить суттєво пришвидшити процеси об’єднання громад у нашій області.
Ще до прийняття закону перспективний план ОТГ Кіровоградської області передбачав варіанти створення спроможних громад навколо міст обласного значення. Звісно, це лише розрахунки доцільних об’єднань і щопівроку до цього плану вносяться зміни.
Тож наразі міста обласного значення мають можливість самостійно обрати “елементи” своєї майбутньої громади. За словами Олега Яременка, “добровільність об’єднання” – явище тимчасове. І рано чи пізно громади будуть створені.
Сьогодні процедура об’єднання населених пунктів в одну громаду максимально спрощена. Та поки для Світловодщини це лише перспектива, вже діючі громади почали повноцінно користуватися територіями поза межами населених пунктів. І поки хтось ще думає «як об’єднуватися», першопрохідці уже будують дороги і школи за самостійно зароблені кошти.
Після Великодніх свят проводитимуться навчання та надаватимуть консультації представникам міст обласного значення Кіровоградщин и, які захочуть об’єднатися за новими правилами.
Матеріал підготовлено за інформацією Інтернет-видань, зокрема, «Перша електронна».

Поширити
"Вісті Світловодщини"