Вшановуючи подвиг визволителів

Твердовський Домбровський

8травня, у День пам’яті та примирення, відбулось уро­чисте відкриття відреставрованого  районного па­м’ятно­го знаку воїнам-визволителям, встановленого на честь 25-річчя визволення району від німецько-фашистських загарб­ни­ків.

Обабіч автошляху Світловодськ-Чигирин височіє па­м’ятник на честь перемоги у Другій світовій війні. Він є символом вшанування подвигу солдат, які боронили рідну землю, та символом нашої пам’яті про тяжкі воєнні роки. За ініціативи голови районної державної адміністрації Сергія Твердовського цього року у досить стислі строки районний пам’ятник загиблим воїнам було відреставровано – відновлено без­по­середньо сам пам’ятник, вкладена нова тротуарна плитка, висаджені квіти…

Відкриття пам’ятного знаку після ремонту та оновлення стало важливою подією в житті всієї громади Світловодщини, в якій взяли участь голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський, голова районної ради Роман Домбровський, заступники голови РДА Сергій Орленко та Володимир Похілов, заступник голови районної ради Олексій Шаповал, помічник-консультант народного депутата України Олеся Довгого Марина Саакян, депутати районної ради, представники сільських громад на чолі із сільськими головами, голови первинних ветеранських організацій, працівники відділів та управлінь РДА, апарату районної державної адміністрації і районної ради, фермери і підприємці та інші.

Перед присутніми зі словами привітань виступили голова Світловодської районної ради Роман Домбровський, голова Світловодської районної державної адміністрації Сергій Твердовський, голова спілки промисловців і підприємців Михайло Бур’янський, голова Григорівської ветеранської організації Галина Володимирівна Мельник.

– Цей пам’ятник солдату — пам’ятник моєму і вашим дідам та прадідам, які захищали і визволяли нашу Україну. Тож нехай кожен із вас, якщо не має можливості відвідати могилу свого загиблого діда, прийде сюди, покладе квіти, вклониться і вшанує його пам’ять, — зокрема, звертаючись до присутніх, сказав Сергій Твердовський. Керівники подякували усім, хто долучився до відновлювальних робіт районного пам’ятного знаку.

Усі присутні на заході вшанували пам’ять загиблих у роки Другої світової війни хвилиною мовчання.

…72 роки минуло з того часу, коли стихли останні постріли гармат і на нашу землю прийшов мир. У Другу світову війну було втягнуто 67 держав – 80% населення земної кулі; за шість років загинули десятки мільйонів людей – як солдат, так і мирного населення, не враховуючи тих, хто зник безвісти.

Наш район визволяли частини ІІ Українського фронту під командуванням маршала Конєва: четверта гвардійська стрілецька армія, п’ята гвардійська повітряно-десантна армія, 20-ий гвардійський корпус та 53-тя армія під командуванням Мангарова.

Під час визволення району загинуло 6118 воїнів. Найзапек­ліші бої були у селі Озера, де загинуло 5140 воїнів.

Всього на фронтах Другої світової  воювало 4536 жителів Світловодського району, з них до рідних домівок не повернулося 2449, бойові нагороди отримало 2290 наших  земляків.

Нині в районі проживає лише шість учасників бойових дій: Василь Андрійович Яковлєв (с. Велика Андрусівка); Пелагея Прокопівна Козіна (с. Федірки); Ганна Гнатівна Осауленко (с. Подорожнє);  Андрій Данилович Бур`янський (с. Григорівка); Микита Кирилович Салабутін (с. Золотарівка);  Іван Вавілович Чеботарьов (с. Золотарівка). Живі також і колишні в’язні концтабору «Освен­цім» –  Ганна Іванівна Норенко (с. Калантаїв) та Володимир  Никифорович Долгий.

Після закінчення мітингу керівництво району разом із сільськими головами та депутатами відвідали наших ветеранів – учасників бойових дій.

Світлана Калугіна.