Вирощуємо мультифлору

Ідеальна куляста форма, буйство фарб і форм – ось чим приваблива мультифлора для приватного ландшафту.

Умовно можна розділити всі хризантеми на дві групи: крупноквіткові (індійські); дрібноквіткові (корейські). Мультифлора – яскравий представник корейської групи хризантем, представлена безліччю цікавих сортів, з квітками різної форми і широкою гамою забарвлення. Для посадки мультифлора надає перевагу сонячному, відкритому місцю, але без протягів. Не можна допускати, щоб коріння рослини підтоплювалося – уникайте посадки на болотистих ґрунтах. При посадці обов’язково враховуйте розміри дорослого куща, дотримуйтесь відстані між саджанцями не менше 50 см.
Мультифлора – рослина південна, тому на зиму обов’язково потрібно вкривати кущі (наприклад, своїм же сухостоєм), або викопати кореневище і зберігати його в підвалі до весни. Щоб зберегти бордюрну квітку у відкритому ґрунті, восени кущ обрізають, вкорочуючи до 15 см. У листопаді мульчують простір під кущиком торфом, тирсою, садовим перегноєм широким шаром повщиною 10 см. Добре вкрийте кореневу систему на зиму. А вже після настання перших холодів укрийте рослину лапником або власним сухостоєм, перевернутим конусом вгору. Вийде провітрюване пірамідальне укриття.
Не вкривайте кущі занадто рано, щоб не допустити попрілостей і гнилі. Враховуйте, що ці квіти дуже бояться обмерзання.
Цінні сорти краще на зиму викопати. Перед зимовим періодом зрізаємо кущ на висоту 10-15 см, прибираємо в льох (підвал). Рослину потрібно поливати кожен місяць. Або засипте горщик з рослиною тирсою чи легким ґрунтом, злегка зволожуючи субстрат. Взимку періодично перевіряйте її стан. Головний ворог при зберіганні в погребі – грибкові захворювання, іржа і борошниста роса.
Хризантема невибаглива, але їй важлива ваша увага взимку. В кінці лютого рослина починає рости – не проґавте. В цей час горщик з квіткою потрібно перенести в приміщення, де може бути температура до +15C0. Дістаємо, активізуємо полив, поступово привчаємо до сонячного світла, щоб рослина не отримало опік. Навесні (кінець травня) переносимо квіти на клумби.
Влітку рослини бояться посухи. При підкопування, перед поливом, додають в ґрунт бананову шкірку, що містить корисний магній.
Надмірний полив теж може нашкодити кулястим хризантеми, він провокує хвороби. В період бутонізації (червень-липень) мультифлорі знадобиться частий полив. Рослини необхідно поливати тільки під корінь. У період цвітіння полив припиняють.
Кожні 2-3 роки потрібно ділити корневище мультифлори, інакше кущ втратить свою декоративність. Не захоплюйтеся внесенням азотистих добрив, це провокує ураження попелицею. Вносимо органічні добрива, азот, фосфор невеликими дозами на ранніх стадіях вегетації, коли бруньки пробуджуються. Фосфор допоможе зміцніти кореневу систему, азот стимулює вегетацію. Пізніше проводиться підгодівля калійними і магнієвими добривами.
Восени не поспішайте зрізати хризантеми, рослині необхідно сформувати точки росту на наступний рік.
Для розмноження хризантеми краще не зрізати, а відламувати гілочки. Живці можна заготовлювати аж до моменту цвітіння. Відламайте гілочку між 2-3 бруньками, видаліть листя і верхівку. Висаджуйте в мокрий пісок під банку. Живці укореняться приблизно за 2-3 тижні. Невеликі пагони можна зрізати в березні (в таблетку, або в горщик). В кінці квітня молоді рослини можна висаджувати в ґрунт. Не додавайте мінеральні добрива при посадці. Цим ви стимулюєте активний ріст саме в той момент, коли рослина потребує спокою.
Добрива знадобляться тільки при посадці на бідних піщаних ґрунтах. Обов’язково прищипнть центральний паросток після 8 листочка. Якщо ви купили вже квітучу хризантему в горщику, посадка проводиться методом перевалки, прищипувати не варто. Не забудьте прищипнути паросток у наступному році навесні. При посадці дуже ефективна методика дренажу: додайте в лунку яєчну шкаралупу – кальцій буде підтримувати ріст куща протягом перших 2-3 місяців, сприятиме його адаптації в саду, подальшій активній бутонізації.