Як правильно доглядати за ремонтантною малиною

Останнім часом все частіше садівники на своїх присадибних ділянках стали висаджувати ремонтантні сорти плодових кущів. Особливу популярність завоювала ремонтантна малина. Особливістю всіх ремонтантних сортів є те, що при належному догляді вони можуть давати два, а то і три врожаї за сезон. Догляд за ремонтантною малиною не є особливо трудомістким процесом. У цій статті ми дамо корисні поради щодо того, як потрібно вирощувати, доглядати і обрізати ремонтантні сорти малини, щоб вона давала відмінний урожай.
Поради по посадці
З огляду на те, що ремонтантна малина, при дотриманні певних правил і порад, може давати врожай в подвійному або потрійному обсязі, у неї є певні вимоги до догляду. Кожен садівник знає, що місце посадки відіграє ключову роль у подальшій врожайності рослини. Не виняток і ремонтантна малина.
Досвідчені садівники радять садити ремонтантну малину на сонячному місці.
Відмінною особливістю ремонтантних сортів від звичайних є те, що навіть незначне затемнення може загальмувати дозрівання ягід і знизити загальну врожайність куща; місце, де ростиме ремонтантна малина, має бути теплим. Тому здійснювати посадку потрібно з південного боку присадибної ділянки.
Радять садити малину поблизу будівель: будинків, сараїв, паркану. У цьому випадку ви вбережете рослину від небажаних протягів, а також допоможете створити відповідний для малини клімат.
Деякі садівники рекомендують висаджувати рослину в тих місцях, де навесні швидше за все тане сніг і відбувається прогрів ґрунту. Зазвичай такі місця зустрічаються на кордонах садових ділянок. Якщо ремонтантний сорт малини був посаджений в потрібному місці, тоді дозрівання плодів відбудеться значно раніше, а врожайність підвищиться.
У разі, якщо ви проживаєте в умовах жаркого клімату, діють зовсім інші правила – садити ремонтантну малину потрібно в місцях дещо притінених і більш прохолодних. Садити ремонтантні сорти можна на будь-яких ґрунтах, але найбільше така малина віддає перевагу родючим і пухким ґрунтам. У разі додавання у ґрунт перегною і торфу кущі виростають дуже високими і, найчастіше, їх необхідно підпирати.
У всьому іншому хімічний склад ґрунту не впливає на терміни дозрівання ягід, а також на їх смакові якості. На ці показники впливає тільки наявність підгодівлі рослини в процесі росту. Не можна висаджувати цю рослину на місці, де в минулому році росли такі пасльонові культури, як перець, томати, баклажан, картопля. Суворо забороняється висаджувати малину в місцях, де вона вже раніше виростала. Це обумовлено тим, що ґрунт на місці тривалого зростання малини проявляє ознаки «втоми», що відбувається через поступове збідніння, особливо мінеральними речовинами.
Одночасно зі збіднінням ґрунту в ньому накопичуються певні речовини, які виділяються кореневою системою ремонтантної малини. Вони пригнічують ріст знову посаджених рослин. На таких місцях повторно можна садити малину тільки років через п’ять або сім. Для кращої врожайності перед висадкою саджанців рекомендується тримати ґрунт рік «під паром». Також було відмічено, що такий вид рослини найкраще росте і плодоносить після сидеральних культур (це ті зелені культури, якими зазвичай засівають в ґрунт для підвищення і оздоровлення родючості). До сидеральних культур належать люпин, вико-вівсяна суміш, гірчиця біла, фацелія, гірчиця, суданська трава.
Ремонтантна малина вважається водолюбною рослиною, однак вона не переносить затоплення і високого рівня ґрунтових вод. Останні повинні бути від поверхні не ближче, ніж 1-1,5 м від поверхні. Радять також проводити перекопування ділянки на глибину близько 60 см.
Під час посадки окремих саджанців потрібно викопувати лунку на таку ж глибину. На дно лунки вносять піввідра перегною. Деякі садівники радять вносити добрива і на велику глибину. Коренева система ремонтантних сортів більш чутлива до знаходження хлору в добривах. Тому під неї потрібно вносити тільки безхлорні суміші.
Хлорні добрива можна вносити в ґрунт тільки восени. Посадку ремонтантних саджанців зазвичай здійснюють навесні. Висаджують тільки після того, як талі води вимиють хлор з ґрунту. Якщо ви садите саджанці навесні, то тоді перед цим їх потрібно на зиму прикопати в похилому положенні, а зверху насипати солому або тирсу. Саджанці також можна садити і восени – в останню декаду вересня або в перших числах жовтня, одночасно з посадкою цибулин тюльпанів. Розсаджувати потрібно кущами або рядами на відстані одного метра від інших рослин. У всьому іншому посадка і подальший догляд за ремонтантною малиною ні в чому не відрізняється від звичайних сортів.
У викопану лунку вносять добрива, поміщають в неї саджанець і утрамбовують землю. Після цього саджанець потрібно обов’язково рясно полити.
Основні правила догляду
Після посадки необхідно здійснювати правильний догляд за ремонтантною малиною, щоб вона відмінно плодоносила. В іншому випадку, якщо догляд неправильний або недостатній, врожайність куща не відрізнятиметься від звичайних сортів. Основні правила догляду: не варто рихлити ґрунт під малиною, оскільки її коренева система підходить близько до поверхні. Допускається тільки мульчування, щоб запобігти появі бур’янів; рослину потрібно рясно поливати протягом усього сезону.
Рясний полив особливо необхідний під час плодоношення; підгодівлю слід здійснювати в березнікомплексними добривами. Це дозволить поліпшити характеристики плодів: вони будуть великими і у великій кількості; влітку слід видаляти кореневі паростки і зайві пагони; підгодівлю в період цвітіння і до закінчення плодоношення восени здійснюють з використанням добрив, що містять суперфосфат і сульфати калію; профілактичні заходи щодо попередження ураження рослини різними грибковими захворюваннями (сірої гнилі та борошнистої роси) проводять у квітні.
Вони включають обробку пагонів бордоською рідиною; боротьбу з різними шкідниками проводять за допомогою біопрепаратів в період цвітіння. Деякі садівники радять пропустити перший урожай, тоді ягоди другого врожаю будуть мати більш високі смакові характеристики. В іншому випадку, плоди з другого врожаю будуть дрібнішими і не такими смачними. Таким чином, знаючи правила вирощування та догляду за ремонтантної малиною, ви будете отримувати відмінний урожай.
Як обрізати?
Не останнє місце в догляді за даними сортами малини займає її обрізка. На відміну від звичайної малини її ремонтантні сорти вимагають полегшений варіант обрізки.
Обрізка вважається одним із головних елементів догляду, оскільки дозволяє скорегувати такі важливі для плодового куща параметри, як провітрюваність, освітленість, підгодівлю і вологість ґрунту. Найкраще обрізати малину в жовтні-листопаді після збору ягід; обрізати можна всі однорічні пагони, після того, як вони відплодоносили; вирізують однорічні пагони до пеньків.
Схема обрізки ремонтантної малини
Осіння обрізка значно спрощує подальший догляд за ремонтантною малиною, адже дозволяє захистити пагони від шкідників і хвороб, які зимують на них. А ось навесні (в квітні) потрібно проводити тільки санітарну обрізку. У травні можна зробити додаткову прищіпку верхівки паростків, що відсуне плодоношення на більш пізні терміни.
Боротьба зі шкідниками
Окреме місце в догляді за такою малиною займає боротьба зі шкідниками. Цієї теми ми вже торкалися в попередніх розділах. Тепер це питання ми розглянемо більш детально.
Якщо порівнювати зі звичайними сортами, то ремонтантна малина має високу стійкість до різних шкідників і хвороб. Але заходи по боротьбі з ними, все ж, необхідно проводити, хоч і не в таких значних обсягах.
Заходи по боротьбі зі шкідниками: розміщення кущів цього сорту на відстані від інших рослин, особливо від звичайної малини, дасть захист квіткам від малинового жука і білої личинки. В іншому випадку необхідно буде обробити квітки інсектицидними препаратами; листя від гусениць захищають за допомогою підживлення рослин фосфорними і калійними добривами або проводять хімічну обробку; з павутинним кліщем борються за допомогою колоїдної сірки, настоянок часнику і цибулиння. Слід пам’ятати, що в період цвітіння не можна поводити хімічну обробку малини, інакше отруйні речовини потраплять у плоди. У більшості випадків боротьбу зі шкідниками ведуть біологічним методом за допомогою комах: сонечка, личинок мух-журчалок, бабок, наїзника апантелес та ін. Цих комах знищувати в саду небажано. Добре підібране місце посадки, правильний догляд і своєчасна обрізка дозволять вам кілька разів за сезон отримувати відмінний урожай з кущів ремонтантної малини.

Поширити
"Вісті Світловодщини"