ЯК ПРАВИЛЬНО ВИБИРАТИ САДЖАНЦІ ДЛЯ САДУ?

Як вибрати рослини для саду, щоб уже через кілька років забезпечити себе і свою сім’ю стиглими і соковитими плодами? Сподіваємося, що ці прості правила вибору саджанців допоможуть вам.
Правило № 1. Багато садівників-любителів прагнуть купувати рослі багаторічні саджанці з товстим штамбом і розлогою кроною, наївно вважаючи, що таке дерево краще приживеться. Насправді все навпаки, тому пріоритет слід віддавати більше молодим рослинам, оскільки вони краще приймаються, простіше адаптуються до нових умов існування і швидше йдуть в ріст. При цьому бажано, щоб вік їх щеплення не перевищував двох років. У тому випадку, якщо все ж садівникові доводиться купувати більш старші рослини, вік яких сягає близько 4 або 5 років, дерева бажано купувати разом з грудкою вологої землі. Причому розмір земляної грудки, разом з кореневою системою, повинен бути співмірний з розміром крони і товщиною штамба (зазвичай на кожен сантиметр товщини стовбура має припадати близько 10 сантиметрів землі).
І все ж кращим саджанцем вважається молоде однорічному деревце, яке має висоту від 70 сантиметрів до одного метра і діаметр штамба не менше 1 сантиметра. Довжина кореневої системи такої рослини повинна становити не менше 20 сантиметрів. Хорошим варіантом буде і саджанець-дволіток, який досяг півтора метра у висоту і має корінь близько 30 сантиметрів.
Правило № 2 А ось чому дійсно слід приділяти більше уваги під час придбання рослин, так це кореневій системі саджанців. При покупці дерев необхідно ретельно оглядати коріння, і особливу увагу звертати на кореневу шийку. Вона повинна мати або округлу з невеликим вигином зарубцьовану ранку, або невеликий пеньок. При цьому місце зрощування підщепи має добре зажити, не мати видимих дефектів і вогнищ зараження хворобами.
Крім того, важливо, щоб коренева система саджанців була досить потужною, густою, пружною і включала велику кількість бічних відростків. Коріння має бути переплетеним мати безліч дрібних корінців білого кольору (потемнілі коричневого кольору корінці означають, що вони мертві).
Якщо корінь рослини складається лише з одного центрального стержня, то такий саджанець, швидше за все, буде відставати в розвитку, довго і повільно приживатися, а процес його росту може супроводжуватися різними хворобами.
Правило № 3 На стовбурі і скелетних пагонах саджанця не повинно бути вад, механічних пошкоджень, слідів зараження грибковими інфекціями або шкідниками.
Кора повинна бути чистою і гладкою, без слідів лущення (є явною ознакою підмерзання) і не містити нездорові на вигляд потовщення, виразки і тріщини, які можуть згодом стати джерелами зараження хворобами.
Стовбур саджанця повинен був рівним і добре сформованим. Бажано, щоб штамб досягав від 1,5 до 2 сантиметрів у діаметрі (замірювання товщини зазвичай проводиться на 5 сантиметрів вище місця зрощування) і мав один порядок розгалуження. При цьому бажано, щоб гілки були нахилені до стовбура під 90° або близьким до цього значення кутом.
Правило №4 Під час огляду саджанців слід приділяти увагу тому, як вони містяться і зберігаються в місцях реалізації. Коренева система рослин має бути захищеною від висихання і обвітрювання, тому бажано, щоб деревця знаходилися в ящиках або інших ємностях і містили всередині глиняну бовтанку, зволожену тирсу або хоча б були обмотані мокрою ганчіркою або мішковиною.
Запам’ятайте! Коренева система рослин не може перебувати на відкритому повітрі більше двох годин (!), Інакше вона висохне і обвітритися, в результаті чого саджанці загинуть. Перевагу слід віддавати рослинам, які знаходяться в спеціальному закритому контейнері і реалізуються разом зі значною частиною ґрунту. При цьому саджанець повинен сидіти в ґрунтовому субстраті міцно і не висмикувати з нього навіть при значному зусиллі. В ідеалі, ґрунт в контейнері повинен містити зверху невеликий наліт моху, що є хорошим показником того, що деревце знаходиться в контейнері досить довго, тому встигло ґрунтовно прижитися.
Правило №5 Намагайтеся купувати тільки районовані і добре перевірені сорти плодових культур. Вони повинні бути не вибагливими, добре плодоносити при будь-яких кліматичних і погодних умовах. А крім високої врожайності і хороших смакових якостей повинні демонструвати непогану стійкість до хвороб і шкідників.
Як убезпечити себе від придбання неякісних саджанців
Не слід купувати рослини з рук на стихійних ринках, з машин, в переходах і на вулиці у випадкових людей. Деякі недобросовісні продавці користуються тим, що їхню продукцію неможливо візуально проконтролювати на відповідність заявленим сортам і стандартам, тому вони часто пропонують до продажу то, що є в наявності в даний момент. Ці саджанці, як правило, не мають сертифікатів та інших документів, що підтверджують їх якість, тому вони можуть бути джерелами різних інфекцій і хвороб.
Купуйте саджанці виключно в спеціалізованих розплідниках і садових центрах. Так ви отримаєте 100% гарантію, що рослини будуть відповідати заявленому сорту і не стануть джерелом хвороб у вашому саду.