Як стати патронатним вихователем?

Найкращим способом запобігти потраплянню дитини в інтернатний заклад є влаштування її у патронатну сім’ю.

Послуга патронату над дитиною може застосовуватися у випадках дітей, до яких, переважно, належать: діти, які з різних причин тимчасово не можуть перебувати у власній сім‘ї або ж їхні батьки та/чи особи, які їх заміняють, тимчасово не можуть піклуватись про них; діти, чиї батьки та/або особи, які їх заміняють, померли та/чи пропали безвісти; діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю; діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження; підкинуті чи безпритульні діти; новонароджені діти, від яких відмовились батьки.

У сім’ї патронатного вихователя одночасно можуть перебувати одна або кілька дітей, які є між собою рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї, які відповідно до рішення органу опіки та піклування потребують захисту й тимчасового догляду, а їх найближче родинне оточення – підтримка з боку міждисциплінарної команди спеціалістів.

З моменту передачі дитини під патронат патронатний вихователь несе повну відповідальність за життя, збереження та покращення здоров’я дитини.
Суть послуги – у забезпеченні сімейного догляду дитині, яка тимчасово залишилися без батьківського піклування, забезпечення вирішення кожного такого випадку у спосіб, який відповідатиме найкращим інтересам дитини за умови підтримки її сім’ї.
Щодо дитини, влаштованої під патронат, в першу чергу розглядається можливість повернення дитини до її біологічної сім’ї чи найближчого родинного оточення.
Коли дитину вилучено безпосередньо з сім’ї через недбалість батьків, розглядається можливість підвищення батьківського потенціалу через спеціальне навчання, а якщо дитину вилучено через тимчасові труднощі батьків, інших законних представників, спричинені соціальними, економічними чи навіть політичними факторами, розглядаються шляхи підтримки сім’ї задля виходу її з кризового становища.
За наявності фактів, що вказують на неможливість повернення дитини до своєї родини, для дитини шукають потенційних усиновлювачів або інші форми довготривалого сімейного влаштування, які відповідають найкращим інтересам конкретної дитини.
У разі, якщо батьки дитини позбавляються прав щодо її виховання, патронатний вихователь забезпечує підготовку дитини до влаштування у нову сім’ю та надає підтримку в процесі налагодження дитиною нових стосунків.


Патронатним вихователем може бути повнолітня особа, яка є громадянином України, має досвід виховання дітей, спільно з добровільним помічником пройшов/ла курси професійної підготовки за спеціальною програмою підготовки патронатних вихователів та отримала відповідну рекомендацію, зі згоди всіх членів своєї сім’ї готова до розміщення під патронат дітей за місцем свого проживання і уклала з відповідним органом опіки та піклування договір про надання послуг патронату.

Патронатними вихователями не можуть бути особи, зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України, а також особи, чиї діти були засуджені, перебувають/перебували у конфлікті з законом.

Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною.
Він/вона здійснює свою професійну діяльність щодо догляду та виховання дітей в умовах своєї сім’ї, залучаючи до надання послуг в суботні, недільні дні та вечірні години добровільного помічника із числа членів сім’ї.
За надання послуги патронатний вихователь щомісяця отримує грошове забезпечення в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб. При влаштуванні 2-х і більше дітей віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%. Також виплачується соціальна допомога на утримання та виховання дитини в розмірі 2-х прожиткових мінімумів відповідно до віку дитини. Здійснюється сплата єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

Якщо Ви бажаєте стати патронатним вихователем, звертайтеся до Світловодського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, місто Світловодськ, вул. Павлівська,13.

Поширити
"Вісті Світловодщини"