Якість питної води та її вплив на здоров’я населення

Вода – безцінний ресурс, від якого залежить рівень життя та здоров’я людей. Людині потрібна чиста високоякісна прісна вода. Як відомо, стан організму людини залежить від повітря, способу життя, якості продуктів харчування, а також питної води. Забруднена питна вода згубно впливає на здоров’я людини. Мільярди вірусів і бактерій у воді призводять до спалахів епідемій, інфекційних захворювань, а токсичні речовини – до масових отруєнь. Вживання недоброякісної питної води (2–2,5 л на добу однією людиною) суттєво погіршує здоров’я, зумовлюючи виникнення специфічних хвороб.
Грунтові води не завжди відповідають діючим стандартам і санітарним нормативним вимогам до питної води, така вода може містити біогенні елементи, які потрапляють з ґрунту і поверхневих стоків, тим більше, що глибина залягання ґрунтових вод невелика і ґрунт недостатньо фільтрує органіку. Причиною підвищеного вмісту заліза може бути відносно висока корозійна активність води підземного походження. При високому вмісті у питній воді заліза порушується процес кровотворення, можливий цироз печінки, гострі отруєння дітей, рак прямої кишки, цукровий діабет. Саме тому надлишок заліза у питній воді є небезпечною домішкою.
Висока твердість погіршує органолептичні властивості води, надаючи їй гіркуватий смак та справляючи негативний вплив на органи травлення людини. Солі твердості порушують всмоктування жирів внаслідок їхнього омилення й утворення в кишечнику нерозчинних кальцієво-магнієвих мил. Також тверда вода погано милиться, дає великий накип в парових котлах, збільшує термін варіння овочів, м’яса тощо.
Кальцій відіграє важливу роль у формуванні кісток, впливає на процеси скорочення м’язів, підвищує захисні функції організму, знижує небезпеку появи алергії, зміцнює стінки кровоносних судин. Його надлишок в організмі призводить до негативних наслідків, насамперед, до закупорки кровоносних судин. А нестача може викликати розрідження кісткової тканини, демінералізацію кісток, а у людей похилого віку порушення функцій залоз внутрішньої секреції.
Небезпечна питна вода зумовлює комплекс проблем для здоров’я, навіть невелике відхилення якості води від норми є небезпечним для людини.
 Світловодський районний відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

Поширити
"Вісті Світловодщини"