Якщо ґрунт виснажений

Садівники прекрасно знають, що вирощування одних і тих же культур протягом кількох років на одному і тому ж місці призводить до виснаження, збіднення, і накопичення у ґрунті шкідників. Крім троянд, ґрунтовтому на собі також можуть відчути і фруктові дерева, і чагарники, як, наприклад, яблуні, груші, айва, вишні, а також малина і полуниця. Цей феномен виражається в пригніченому розвитку рослини: знову посаджені на колишній ділянці рослини погано ростуть, слабо розвиваються і мало утворюють квітів і плодів. Їх коріння залишається коротким і слабким.

На сьогоднішній день остаточно ще не з’ясовано, які процеси призводять до виснаження ґрунту. Експерти припускають, що на це впливає безліч факторів, які можуть бути абсолютно різними в залежності від виду рослини. Під підозрою знаходяться кореневі виділення, які пригнічують все навколо себе і сприяють розмноженню в ґрунті певних шкідливих бактерій, грибків і нематод.
Досліди, проведені з саджанцями яблунь, довели, наприклад, що актиноміцети, група бактерій, що ушкоджують коріння саджанців, у виснаженому і втомленому ґрунті зустрічалися в особливо великій кількості. Бактерії не обмежуються лише яблунями, вони вражають і інші види зерняткових плодів, а також троянди. У інших культур, в зв’язку з виснаженням ґрунту, була висока щільність популяцій нематод. Успішне прийняття дезінфекційних заходів говорить нам про те, що головною причиною втоми ґрунту все ж є шкідливі збудники. Важливу роль також відіграє і одностороннє витягування рослинами поживних речовин, в результаті чого ґрунт виснажується.
Проблематично вирощувати на одному і тому ж місці протягом декількох років поспіль і капустяні рослини, так як в результаті цього розвивається ґрунтовий грибок, що викликає втому ґрунту і вражає всі види капустяних шкідливим грибковим захворюванням. Страждає від ґрунтовтоми і трав’яниста багаторічна рослина сімейства Зонтичні – фенхель.
У професійному садівництві існують спеціальні методи фумігації, завдяки чому з ґрунту усуваються шкідливі організми. Так, наприклад, дезінфекція великих площ часто проводиться за допомогою фумігаторів ґрунту, які під високим тиском впорскують у верхній шар ґрунту гаряча пара фуміганта.
Альтернативними можуть бути методи хімічного знезараження, про які ведуться численні суперечки. Недолік фумігації ґрунту полягає в тому, що знищуються не тільки шкідливі, але і корисні організми, як, наприклад, мікориза. Як правило, пройде не один рік, поки знову не встановиться бездоганний комплекс ґрунтових організмів (едафон).
Садівники-аматори та городники, як правило, займаються вирощуванням найрізноманітніших видів овочів, тому для запобігання ґрунтовтоми вони можуть застосовувати сівозміну – щорічно змінювати місця вирощування різних садових культур.
Якщо вам довелося зіткнутися з ґрунтовтоми в саду, необхідно «переселити» рослини на іншу клумбу, а замість них посіяти сидерати, тобто рослини-добрива, які вирощуються виключно для підвищення родючості землі. Так, наприклад, хорошим зеленим добривом є гірчиця біла, дає багато зеленої маси, багатої протеїнами. Гірчиця сприяє не тільки накопичення гумусу в ґрунті, а й відлякує шкідників і знезаражує ґрунт. Чорнобривці очищають ґрунт від нематод. Дуже декоративним сидератом є люпин, який своїми довгими корінням підіймає в верхній шар ґрунту поживні речовини.
У разі виснаження ґрунту в результаті вирощування на одному і тому ж ділянці протягом багатьох років троянд рекомендує провести такі заходи:
– Заміна ґрунту. Для цього шар старої ґрунту товщиною приблизно 50 см виймають і замінюють новим високоякісним субстратом. Після цього можна висаджувати молоді рослини.
– Календула і чорнобривці не тільки прикрашають квітник, але і покращують якість ґрунту, зменшують чисельність галових нематод. У період з весни до раннього літа посійте на розчищеному ділянці ці літні квіти і нехай вони ростуть тут мінімум одне літо.
– Останнім часом у продажу з’явилися субстрати, що відновлюють ґрунт і покращують її родючість. У них містяться не тільки специфічні бактерії, але і грибки, що покращують споживання країнами поживних речовин і води. Зазнавши дані субстрати, любителі троянд повідомляють про хороше зростання і розвитку рослин навіть в несприятливих умовах.
– Висаджуючи троянди, комбінуйте їх з трав’янистими багатолітниками. Якщо троянди необхідно буде отримати, нові екземпляри можна буде пересунути на місця зростання багаторічників, а ділянки, на яких виростали троянди, можна засадити багатолітниками.
Порожні місця на клумбі – ймовірність ґрунтовтоми. Якщо троянди на одному і тому ж місці ростуть протягом багатьох років, то отруйні виділення їх коренів перешкоджають засвоєнню мінеральних речовин молодими рослинами, тому їх зростання сповільнюється.