Який він, вправний орендар української землі?

608
Комбайн

Пригадується початок 90-х років. Нема вже багатьох селищ на мапі України, нема на цьому світі й старезного дідуся, котрий, попихкуючи самокруткою, все докоряв тим, хто зібрався ліквідувати колгоспи. «Треба клунок зерна – прошу Панасенка. Вугілля привезти – знову до нього. З пасовищем біди немає – вигнав корову чи козу на луки й нехай собі пасеться. А як не стане колгоспів, то хто про мене згадає?» – причитував старий.

І не один він такий, хто не хотів розлучатися з колгоспом, з острахом сприймав аграрні реформи.

 

Та й не дивно – були для того підстави. «Не кращі то були часи…» – досі згадують у селах, як несвоєчасно та скупо розраховувалися за оренду, як відвернулися від соціальної сфери.
Кіровоградщина – сільськогосподарський край, багатий родючими чорноземами, на яких споконвіку наші діди й прадіди вирощували хліб і збирали багаті врожаї. Саме аграрний сектор економіки у нас є базовим і нині, разом з іншими галузями народного господарства складає основу життя та добробуту мешканців. Отже зрозуміло, чому наші краяни так цікавляться розвитком галузі, слідкують за нововведеннями зі сторони компаній орендарів, вибір яких сьогодні чималий.

 

Нещодавно на адресу нашої редакції надійшов лист від Валентини Миколаївни, в якому жінка розповідає про нелегке життя сельчан: низьку пенсію та важку щоденну працю. У листі вона піднімає питання й про недобросовісних орендарів, яким донедавна здавала в оренду батьківський шматок землі, наводила приклади підприємств, що працюють в області, і надають для своїх пайовиків більш широкі можливості. Писала й про Кернел – Компанію, про діяльність якої дізналася від свого брата, який проживає у Голованівському районі області, і досить задоволений її роботою. На прохання дописувачки наша редакція вирішила детальніше розповісти про згадувану Компанію, довідатися у яких ще районах/областях вона працює, про виробничі досягнення та переваги, які мають її орендодавці. Відразу скажемо, що в Кернел на наш запит відреагували оперативно, а це переконливо свідчить про спрямованість Компанії на відкритий діалог та прозорість, на що сьогодні здатне далеко не кожне агропідприємство. Бо ж не боїться говорити про себе той, кому немає чого приховувати, той, хто поважає закон, цінує справедливість та живе за принципом людяності.

Компанія Кернел – лідерство, перевірене досвідом

«Кернел увійшов в ТОП-10 найбільших агрохолдингів світу, Кернел – краща Компанія для європейських партнерів, Кернел став лідером серед експортерів олії та найбільшим експортером зернових культур, Кернел – лідер рейтингу ТОП -100 серед компаній АПК, і нарешті Кернел вкотре отримав премію найкращого роботодавця року «HR-бренд» Україна» – десятки таких матеріалів можна знайти в Інтернет мережі та на перших шпальтах найпопулярніших українських видань. У Компанії розуміють, що кожна спільна перемога – це запорука стабільності як для працівників, так і для орендодавців.

Сьогодні Кернел – це найбільша агропромислова Компанія в Україні та СНД, ключовий виробник і постачальник соняшникової олії на внутрішній та зовнішній ринки. Всім нам добре знайомі торговельні марки Компанії: «Щедрий Дар», «Стожар», «Чумак Домашня», «Чумак Золота». Водночас, одним із пріоритетних напрямків діяльності Кернел є сучасне виробництво сільгосппродукції. Земельні угіддя, які орендує Кернел, розташовані в більшості областей України – Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Вінницька, Хмельницька, Тернопільська. Всього, майже 400 тис. гектарів родючої землі обробляють досвідчені фахівці з використанням інноваційних технологій і кращої сучасної техніки. В Компанії працює 14 тис. співробітників. Показовим є те, що з 2007 р. акції Компанії торгуються на Варшавській фондовій біржі.

Євген Осипов, Директор Агробізнесу Кернел: «За рахунок збалансованої виробничої діяльності, що не обмежується одним рослинництвом, а включає в себе елеваторне господарство, олійноекстракційні заводи, глибоководні експортні термінали, Кернел має можливість завжди вчасно виплачувати заробітну плату працівникам, оперативно і в повному обсязі розраховуватися з орендодавцями за паї, виконувати всі соціальні зобов’язання перед підопічними сільськими радами (в тому числі поповнення сільських та місцевих бюджетів, відрахування податків, інвестиції в соціальну сферу тощо)».

З думкою про пайовика та сільські громади!

Компанія Кернел, окрім потужної виробничої діяльності, веде відкриту та чесну співпрацю з пайовиками, вчасно та в повному обсязі сплачує податки у місцеві та державні бюджети, інвестує кошти в соціальну сферу підопічних сіл. Давайте окремо поговоримо про кожний пункт, наведемо приклади роботи агропідприємств Компанії, що орендують понад 17 тис. га землі в Голованівському районі Кіровоградщини – «Хлібороб»(Кернел) та «Урожай» (Кернел).

1.Ринкова орендна плата і стабільність її виплати. «До кожного з пайовиків у питанні видачі орендної плати ми використовуємо індивідуальний підхід — розповідає Ігор Потоцький, Заступник Директора Агробізнесу Кернел з земельних питань. – Плату за паї у нас можна отримати як грошима, так і продукцією. Всі побажання пайовиків представники Компанії враховують в обов’язковому порядку. В 2016 році наші пайовики одержали орендної плати на загальну суму в межах 760 млн грн. Окрім коштів, видача проводилась зерном пшениці, кукурудзи, ячменю, борошном, цукром, олією. Разом з цим ми забезпечуємо комфортні умови безпосереднього отримання орендної плати. Селянам не потрібно їхати до міста, пункти отримання організовуються прямо за місцем проживання, а вся продукція доставляється транспортом орендаря».

У 2016 році «Хлібороб» (Кернел) та «Урожай» (Кернел), провели повний розрахунок з своїми пайовиками. Розрахунок проводився грошима, продукцією та послугами — залежно від бажання людей і тих договірних відносин, що прописані в укладених угодах. Виплата орендної плати коштами склала – 18 млн 580 тис. грн, у натуральному вигляді (пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, цукор) проведена на суму 27 млн 039 тис. грн, послуг у грошовому еквіваленті надано на 1 млн 74 тис. грн.

З початку року виплата орендної плати коштами здійснюється через відділення «Укрпошти», що є доволі зручно для орендодавців. Поштар приносить кошти додому, потрібно лише написати заяву про намір отримати орендну плату коштами та зазначити адресу свого фактичного місця проживання.

Ще однією перевагою співпраці з Кернел є можливість одержати авансову ОП (за кілька наступних років) при складних життєвих обставинах, в які потрапив пайовик і виконанні всіх обов’язкових умов такої виплати. В минулому році підприємства «Хлібороб» (Кернел) та «Урожай» (Кернел) виплатили авансом понад 1,5 млн грн ОП.
Також у Кернел діє чимало вигідних умов співпраці для пайовиків – це і можливість зростання діючого відсотку суми ОП, допомога в переоформленні спадщини потенційним орендодавцям тощо.

До слова, Компанія надає фінансову допомогу у разі смерті пайовика також організаційну підтримку – транспорт, дизельне паливо. Передбачається премія при народженні дитини в родині пайовика.

2.Сплачують податки! Сьогодні українські села живуть та розвиваються здебільшого за рахунок землі. Позаяк саме податкові кошти, направлені в районні та сільські бюджети, дають змогу підтримувати відповідний рівень життя місцевих громад, виплачувати пенсії, покращувати благоустрій та інфраструктуру. У 2016 році агропідприємства компанії Кернел сплатили 1 млрд 363 млн грн податків до місцевих та державного бюджету. Що стосується агропідприємств Кернел з Кіровоградщини, то минулого року «Хлібороб» (Кернел) та «Урожай» (Кернел) направили до бюджетів більше 75 млн грн податків. З них місцеві бюджети Голованівщини отримали понад 20 млн грн податків.

3.Соціальна активність Компанії у регіонах та сприяння розвитку місцевих громад
Для підтримки ініціатив підопічних сільських громад агропідприємства компанії Кернел заснували власний Благодійний фонд «Разом з Кернел», який фінансує сотні соціальних проектів задля сприяння розвитку сільської освіти, культури, медицини, спорту, духовності, з покращення інфраструктури та благоустрою. Так, минулого року в соціальну сферу українських сіл та містечок агропідприємства компанії Кернел спільно з Благодійним фондом направили понад 22 млн 189 тис. грн.

Що стосується Голованівщіни, то за роки діяльності тут агропідприємств «Хлібороб» (Кернел) та «Урожай» (Кернел),в соціальну сферу сіл району інвестовано в межах 7,5 млн. грн., в тому числі в 2016 році – 3 млн 300 тис. грн. Фінансову підтримку отримали сільські школи та садочки (ремонти, придбання меблів, комп’ютерної техніки), будинки культури та клуби (музичне обладнання, сценічне вбрання, поточні ремонти, поїздки на конкурси та фестивалі), церкви та храми (реставрації приміщень, відзначення престольних свят, устаткування для Богослужінь), спортивні команди (інвентар, форма, транспорт для участі у змаганнях). Також фінансувалися проекти ремонтів доріг, освітлення вулиць, відновлення водопосточання.

Зрозуміло, що кожне село – це окрема республіка, окремий простір зі своїми потребами, інтересами, світоглядом. Усі ми різні. В свою чергу, аналізуючи короткий опис діяльності компанії Кернел розумієш, що в Україні навіть в такий складний економічний та політичний період, є насправді відповідальні орендарі землі. Завдяки яким у селах панує лад та спокій, а пайовики відчувають надійну підтримку. А нам залишається сподіватися, що у найближчий час Кернел прийме рішення розширювати географію діяльності та розпочне господарювати в інших районах Кіровоградщини. Тож чекаймо на вправного господаря.

Підготував Іван Пшеничний

Довідка

Кернел – найбільший у світі виробник і експортер соняшникової олії, провідний виробник і постачальник сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну на світові ринки. Вертикально-інтегрована структура Компанії будується на тісно пов’язаних між собою бізнес-сегментах: виробництво, експорт та внутрішні продажі соняшникової олії; високотехнологічне рослинництво; експорт зернових культур; надання послуг із зберігання та перевалки зерна на елеваторах і портових терміналах. Кернел щорічно підтверджує незаперечне лідерство за всіма напрямками діяльності в регіонах присутності і світових рейтингах. З 2007 року акції Компанії торгуються на Варшавській фондовій біржі. У 2011 році IPO Кернел було визнано кращим в країнах Центральної та Східної Європи за всю історію біржі. У 2015 році Кернел став кращою іноземною Компанією серед країн Центральної та Східної Європи за результатами конкурсу CEE CAPITAL MARKETS AWARDS. Акціонери Компанії – європейські інституційні інвестори і пенсійні фонди.

Поширити
"Вісті Світловодщини"