Яким був 2017 рік для Павлівської громади?

Хоч зима цього року досить тепла, 10 січня ранок був морозним. Автобус швидко домчав мене до с. Павлівки на зустріч із тамтешнім сільським головою Миколою Васильовичем Панасенком. Метою мого візиту було розпитати сільського голову, як Павлівська сільська рада спрацювала у 2017 році.

603

Зустрілися ми із сільським головою в його кабінеті. Із самого ранку не змовкав телефон – Микола Васильович відповідав на кожен дзвінок. Аж раптом до кабінету зайшла працівниця Павлівської медамбулаторій: «Миколо Васильовичу, у нас виклик, а водій захворів. Ви відвезете мене до хворого?», – запитала вона. «Звичайно», – відповів Микола Панасенко.

Так розпочався трудовий день Павлівського сільського голови – до нього звертаються, з ним радяться, ідуть з тими чи іншими наріканнями, проблемами. На те він і господар.

– Миколо Васильовичу, що планували зробити у 2017 році, що зробили а що не вдалося зробити?, – було моїм першим запитанням до Павлівського сільського голови.

– Найочікуванішим для всіх жителів Павлівської сільської ради у минулому році був ремонт сільських доріг, до того ж, не місцевого, а обласного підпорядкування. На ці цілі із бюджету сільської ради було виділено 600 тис. грн. Це ті дороги, якими курсує автобусний маршрут «Світловдськ-Вільне-Павлівка». Ремонт мав би бути виконаний на умовах співфінансування з обласного та сільського бюджетів у співвідношенні 50/50. Отже, ми розраховували отримати 1 млн. 200 тис. на ремонт доріг – чималенька сума. Та рік закінчився, а ремонт так і не виконано. Обласна служба автомобільних доріг освоїла із сільського бюджету лише 218 тис. грн. От і вийшло: і кошти були, і бажання відремонтувати дороги було, а весь обсяг робіт обласній службі автомобільних доріг виконати не вдалося. У грудні рішенням сесії ми зняли кошти, які виділялися на обласну службу автомобільних доріг, і використали їх на ремонт доріг, який здійснила, за укладеним договором, філія «Світловодський райавтодор ДП» на суму майже 180 тис. грн. Це дороги від Павлівки до Вільного і до Світловодська. Звичайно, асфальт покласти вже не вдалося, та все ж дорожнє покриття ми покращили.

– У 2018 році продовжите ремонт доріг?

– Так, звичайно. У нас на перехідному залишку залишилося більше мільйона гривень, у цьому році плануємо отримати до бюджету теж чималі кошти. Тож дороги плануємо ремонтувати.

У минулому році ми зробили освітлення вулиць від 5 КТП, – продовжує Микола Панасенко. Сьогодні вулиці Павлівки освітлює 161 ліхтар, на решту КТП вже виготовляється проектно-кошторисна документація, тож плануємо у найкоротші терміни завершити освітлення вулиць сіл Павлівської сільської ради.

Та мушу зазначити: освітлення ми зробили, а обслуговувати його немає кому – навіть перегорілу електролампочку замінити нікому. Звичайно, є у нас відповідальний за електрообладнання, але ж не всі роботи він може виконувати, як от, наприклад, верхолазні.

У минулому році ми також виготовили проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт приміщення під аптеку. Воно знаходиться у приміщенні місцевої медамбулаторії. Особисто я розраховував, що ремонтні роботи ми розпочнемо у 2017 році, але не вийшло. З’ясувалося, для того, аби провести газ, необхідно виготовити детальний план території для отримання містобудівних умов. На сьогодні ми зіткнулися з проблемою – не можемо знайти ліцензовану організацію, яка б виготовила нам детальний план території. Опалювати приміщення від котельні медамбулаторії не хочу по тій причині, що це організації різного підпорядкування, – зазначив Микола Панасенко.

Минулого року також проведено капітальний ремонт Павлівської медамбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Цей проект вдалося реалізувати завдяки спільним зусиллям сільської ради, районної державної адміністрації та районної ради, а також місцевих сільгосппідприємців. Так, за кошти ФГ «Сербин», керівник Анатолій Сербин, в медамбулаторії були замінені вікна на енергозберігаючі склопакети; за кошти фірми «Верес», керівник Тамара Дзюба, у приміщенні проведено штукатурні роботи, за кошти ФГ «Павлівське +», керівники Олександр Веселий та Сергій Осика, було придбано новий твердопаливний котел, за кошти ФГ «Велетень +», керівник Юрій Булаєнко, встановлено цей котел, оновлено систему опалення, закуплені та попиляні дрова, закуплено господарський інвентар тощо. З районного бюджету, за сприяння голови районної державної адміністрації Сергія Твердовського та підтримки депутатів районної ради, на ремонт Павлівської медамбулаторії було виділено 150 тис. грн., а це половина загальної суми. Тепер там прекрасні умови для роботи медперсоналу та лікування хворих. Цей лікувальний заклад сьогодні може претендувати на звання сучасного медичного закладу первинної ланки, адже, окрім ремонту, тут поновилася і необхідна база.

Медперсонал у повному обсязі забезпечений відповідними ліками та медичними препаратами; завдяки допомозі народного депутата України Олеся Довгого придбано нову стоматологічну установку; цього року буде придбано відповідне обладнання для проведення фізпроцедур, меблі тощо. 2018 рік для жителів Павлівської сільської ради, для медичних працівників розпочався із приємної новини – нині лікар Сергій Квіташ проходить стажування на посаду головного лікаря Павлівської медамбулаторії.

Як повідомив Микола Васильович, окремим розділом програми соціально-економічного розвитку Павлівської сільської ради передбачено фінансову допомогу місцевому освітньому закладу. Так, з місцевого бюджету фінансуються поїздки школярів на змагання, виділяються кошти на нагородження переможців культурно-спортивних заходів. У кінці навчального року за кошти сільської ради учні школи мають змогу здійснювати туристичні поїздки. А ще Павлівське НВО є опорним з хортингу. Сільська рада спільно із районною державною адміністрацією та народним депутатом України Олесем Довгим для спортивної секції з хортингу придбали спортивне обладнання, а також створюватимуть всі умови для розвитку цього виду спорту.

– На свято 1 Вересня я, вітаючи учителів та учнів із початком нового навчального року, пообіцяв, що сільська рада придбає для школи музичну апаратуру. Незабаром школярі від сільської ради отримають два комплекти футбольної форми, а до кінця 2018 року школа матиме від сільської ради і музичну апаратуру, – запевнив Микола Панасенко.

Також у минулому році сільська рада виділяла кошти на пально-мастильні матеріали для підвезення учнів шкільним автобусом.

У Павлівці є прекрасний дитячий садок, який з вересня 2017 року ввійшов до складу Павлівського НВО. Розташований він у приміщенні початкової школи. За кошти сільської ради нещодавно для садочка придбано комп’ютер, постільну білизну, килими для ігрової кімнати тощо. Нині там працює одна група, хоча бажаючих відвідувати дошкільний заклад вистачить ще на дві – наразі на черзі до дитячого садка перебуває 44 дитини.

– У 2016-му році ми хотіли відкрити ще одну групу, та керівництво школи з цим рішенням сільської ради не погодилося, – говорить Микола Панасенко.

Щодо цього, я звернулася до начальника відділу освіти, молоді та спорту РДА Сергія Скопича.

– Сергію Анатолійовичу, який вихід Ви бачите із ситуації, що склалася у Павлівському дошкільному закладі? Сьогодні держава ставить перед керівниками територій завдання створити для діток рівні умови щодо доступу до дошкільної освіти. У Павлівці є для кого відкривати принаймні ще одну групу. То чи запрацює вона найближчим часом?

– Так, я також переконаний, що у Павлівці у дитячому садку має працювати мінімум дві групи. Сьогодні районна влада над цим працює і я можу запевнити жителів Павлівської сільської ради, що у цьому році буде зроблено все необхідне, щоб до початку наступного навчального року, тобто до 1 вересня, Павлівський дошкільний заклад мали змогу відвідувати усі бажаючі, – сказав начальник відділу освіти, молоді та спорту РДА.

Не може на­хвалитися Микола Васильович своїми працівниками культосвітньої галузі. На території Павлівської сільської ради є два культурні осередки – Павлівський Будинок культури та Віль­нянський клуб. Щодо останнього, то там сьогодні немає завідуючого клубом, тому робота не ведеться, хоча приміщення знаходиться у хорошому стані. У Павлівському Будинку культури трудяться, дійсно, професіонали під керівництвом завідуючої Олени Нестерової (на фото праворуч). Тут працюють гуртки, учасники художньої самодіяльності постійно готують загальносільські свята, беруть участь у різноманітних районних та обласних заходах. При Будинку культури створено шість клубних формувань та чотири клуби за інтересами. Візитівкою Павлівки є свято Івана Купала, традиційно щороку проводяться День села, День визволення Павлівки від німецько-фашистських загарбників, День Перемоги тощо. Сільська рада зробила все можливе, аби місцевий Будинок культури став справжнім культурним центром села: у приміщенні дотримується відповідний температурний режим (Будинок культури в холодну пору року щоденно опалюється). Для цього встановлено твердопаливний котел, заготовлені дрова, тож працівники Будинку культури мають можливість проводити гурткову роботу, готуватися до свят тощо. Також закуплена необхідна клубна апаратура, виділяються кошти на проведення культурно-масових заходів, щотижня проводиться дискотека для молоді, підключено Інтернет-зв’язок, в холі встановлено тенісний стіл.

Дбають тут і про пам’ятники воїнам Другої світової війни – і в Павлівці, і у Вільному проведені роботи по їх реконструкції.

У Будинку культури частими гостями є члени ветерансь­кої організації. Тут вони збираються і на засідання клубу «Ветеран», і для проведення тих чи інших свят, тематичних заходів. Нині у Павлівській ветеранській організації налічується більше 800 осіб – третина населення території. Всі вони перебувають у полі зору сільської ради, депутатського корпусу та свого керівника Зінаїди Федорівни Чернієнко, яка очолює організацію із 2002 року. А що для пенсіонерів та людей похилого віку потрібно? Увага, спілкування, щоб можна було придбати необхідні продукти харчування та отримати належні медичні послуги. А ще важливо, аби був якісний телефонний зв’язок.

Фактично все сільське населення району страждає від не­якісної роботи стаціо­нарних телефонів. Пошкоджені, а інколи і взагалі відсутні телефонні дроти і в Павлівці, а телефонувати із мобільного телефону на стаціонарний дорогувато для пенсіонерів. Зв’язківцем є Зінаїда Федорівна. Вона телефонує до сільської ради, а сільський голова чи працівники сільської ради вже на своєму рівні вирішують проблеми павлівчан похилого віку. Зінаїда Федорівна Чернієнко тісно співпрацює з управліннями Пенсійного фонду та соціального захисту населення, з районним територіальним центром та з іншими державними структурами, які займаються соціальними питаннями літніх людей.

За словами сільського голови, суттєву допомогу людям похилого віку Павлівки та Вільного надає керівник благодійного фонду «Милосердя» Наталія Бут. Так, нещодавно за її сприяння найстаршій жительці Павлівки Наталії Сергіївні Артеменко, якій вже більше 100 років, був наданий візок для пересування.

Коли я торкнулася кадрових питань, Микола Васильович наголосив, що нині брак фахових спеціалістів у селі відчувається дуже гостро. Це стосується таких галузей як освіта, медицина.

– З 2018 року, наприклад, вчителям вкотре підіймають заробітну плату. Зважаючи на те, що керівництво району прийняло рішення здійснювати доплати молодим спеціалістам 50% окладу і всім вчителям – 20% окладу за престижність професії, дохід педагогічних працівників має значно зрости. Можливо, за таких умов у село прийдуть молоді фахівці, – висловив сподівання Микола Васильович.

На території Павлівської сільської ради, за межами населеного пункту, є невеличкий став. Кілька років тому за рахунок коштів так званого екологічного фонду було відремонтовано греблю, ставок розчистили, за допомогою газокомпресорної станції, керівник Григорій Олійник, щороку підвозиться пісок. Відтепер це улюблене місце і рибалок, і малечі, яка залюбки там купається влітку. Нині в селі діє любительський клуб «Веселий кльов», який очолив Михайло Самусенко. У цьому році члени клубу зарибнили ставок, закупивши 350 кг малька: 300 кг коропа та 50 кг товстолоба. У всіх членів клубу є риболовні квитки. На День рибалки та на відкриття риболовного сезону біля ставка влаштовують свято: варять юшку, готують інші страви на відкритому вогні.

– Миколо Васильовичу, сільським головою Ви працюєте із 2002 року. Що змінилося в селі за цей час?, – запитую у сільського голови.

– Так, зміни відбулися. Шкода, що не на краще. Сьогодні сільські жителі страждають через відсутність роботи.

Раніше Павлівка розвивалася за рахунок того, що люди працювали на ДП «Комбінат твердих сплавів і тугоплавких металів», на інших потужних підприємствах Світловодська. Нині ж роботу можна знайти лише у фермерських господарствах, яких у Павлівці, на жаль, небагато, у бюджетних організаціях або ж їздити власним коштом на роботу у Світловодськ чи Кременчук.

– Щоб з’явилися робочі місця, необхідно на території створити гарні умови для розвитку того чи іншого бізнесу. Що Ви у цьому напрямку робите?

– На сьогодні сільська рада, у тому числі і Павлівська, самотужки не може створити сприятливі умови для бізнесу. Я не буду говорити зараз про особливості розвитку бізнесу в Україні в цілому, а торкнуся найболючішого – стану доріг. Хто до нас приїде такими дорогами? Адже для бізнесу логістика – це основне, на що звертається увага. 2018 рік в Україні оголошено роком доріг. Сподіваюся, що це стане стартом для ремонту, а у більшості випадків – будівництва доріг. Як тільки з’являться дороги, переконаний, у Павлівці ситуація щодо робочих місць значно покращиться, враховуючи її географічне розташування.

– Не можу не запитати, яке особисто Ваше ставлення до процесу об’єднання територіальних громад, що нині триває в Україні? На Вашу думку, це покращить ситуацію на територіях?

– Об’єднання територіальної громади – ідея, як на мене, непогана. Територія отримає значні кошти і самостійно зможе ними розпоряджатися. Добре було б, аби бухгалтерія була централізована. Важко сьогодні сільському голові розібратися в усіх тонкощах законодавства: проводити тендери, здійснювати закупівлю через систему «ProZorro» тощо.

Для цього треба утримувати у сільській раді досить великий штат. А ми цього не можемо собі дозволити. Як для Павлівської сільської ради, то об’єднання, можливо, вирішило б і ще одне болюче питання, з яким зіткнулися наші мешканці, які проживають на її території, але за межами населеного пункту. Це люди, які проживають на території Крилівського та Новогеоргіївського лісництв, поблизу Керамічного заводу, на Ревівці-2 та на мікрорайоні «Східний» (вулиці Проектні). З квітня минулого року сільській раді надано повноваження реєстрації місця проживання громадян. Відтепер люди, у тому числі і ті, які проживають за вищевказаними адресами, ідуть до Павлівської сільської ради, аби зареєструвати їхнє місце проживання, а ми цього зробити не можемо, бо немає такого поняття, як місце проживання – Павлівська сільська рада. Є конкретний населений пункт, а, приміром, Ревівка-2 – це не село Павлівка.

От і виходить, що чимало людей через цю ситуацію не можуть зареєструвати своє місце проживання, а, відповідно, не можуть отримати і ряд послуг, у тому числі і соціальних. Але, як на мене, разом із децентралізацією слід впроваджувати й інші реформи, – продовжує Микола Панасенко, – як от земельну (дати можливість громаді самостійно розпоряджатися землею), спростити процедуру дозволів на будівництво тощо. Адже сьогодні навіть об’єднана територіальна громада не може дати дозвіл на будівництво чи реконструкцію будівлі. А саме це стримує інвесторів заходити на території і розвивати бізнес.

На моє питання: «Чого найбільше хочете сьогодні?», –сільський голова відповів: «Миру в Україні, а ще стабільності в суспільстві і в економіці».

Поширити
Редактор газети «Вісті Світловодщини», журналіст.