З історії розвитку медицини на Світловодщині

Історія розвитку медичної галузі Світловодщини тісно пов’язана з утворенням та розвитком самого міста.

В 1894 році в місті Новогеоргіївськ у земській лікарні на 18 ліжок хворих обслуговували 2 лікаря. Земському лікарю надавали допомогу вільно практикуючий лікар та акушерка. В 1904 році до лікарні додався прийомний покій на 4 місця. Медичний персонал міста складався з 4 лікарів, всі були чоловічої статі.

В 1939 році Новогеоргіївський район увійшов до складу новоствореної Кіровоградської області, мешкало в ньому 8700 чоловік, працювали лікарня, дитяча консультація, аптека та дитячі ясла.

З 1946 року, крім лікарні, також працював пологовий будинок.

У 50-ті роки минулого століття одночасно з гідровузлом народжувалося сучасне місто. У 1954 році на схилі Табурищанського мису був закладений перший будинок. В 1954 і першій половині 1955 року в Табурищі здано в експлуатацію 5182 м2 житлової площі, лікарню на 25 ліжок, школу, 2 їдальні, клуб, літній кінотеатр. 15 січня 1956 року була відкрита міська лікарня. 14 лютого 1956 року рішенням Новогеоргіївської районної адміністрації була створена станція швидкої медичної допомоги, яка розмістилася по вул. Б.Хмельницького у звичайній сільській хаті. З 1959р. Новогеоргіївська районна лікарня об’єдналася із Табурищанською лікарнею на 50 ліжок. Головним лікарем швидкої медичної допомоги було призначено Каганович Грету Наумівну, за спеціальністю – лікаря-отоларинголога. Для покращення надання першої медичної допомоги було придбано два автомобілі. На ШМД працювало дві лікарські бригади.

В нашому місті завжди багато уваги приділялося охороні здоров’я населення. Прослідкуємо динаміку цього процесу: у 1962 році відкрито новий 4-поверховий корпус міської лікарні по вул. Павлова; у 1970 році відкрито зубопротезну та районну лікарні. В місті 3 лікарні на 335 ліжок, 4 аптеки, спеціалізований магазин «Оптика». В медичних закладах працюють 98 лікарів і близько 300 середніх медичних працівників. Лікарю міської центральної лікарні Вірі Ісаївні Абакумовій присвоєно звання заслуженого лікаря УРСР; у 1977 році сталося об’єднання міської і районної лікарень в єдине «Світловодське медичне об’єднання Кіровоградського облздороввідділу, та в 1979 році перейменоване в Світловодську центральну районну лікарню. В 1978 році введено в експлуатацію поліклініку на 943 відвідування в зміну. В 1993 роціаступнику головного лікаря по дитинству та пологовій допомозі, районному педіатру та завідуючій дитячого поліклінічного відділення Деружинській Світлані Костянтинівні присвоєно звання «Заслужений лікар України».

До 2000 року Світловодська ЦРЛ нараховувала 690 ліжок, з них 330 – хірургічного та 360 – терапевтичного профілю.

За період становлення та роботи Світловодську ЦРЛ очолювало 11 головних лікарів, працювало 2 заслужених лікаря України – Віра Ісаївна Абакумова, на честь якої щорічно найкращі працівники нагороджуються іменною премією, та Світлана Костянтинівна Деружинська, яка пропрацювала в лікарні 56 років, в т. ч. на посадах заступника головного лікаря по дитинству та пологовій допомозі, районного педіатра та завідуючої дитячого поліклінічного відділення.

На сьогодні Світловодська центральна районна лікарня на чолі з головним лікарем Юрієм Миколайовичем Котенком – це багатопрофільний лікувально-профілактичний заклад першої категорії, який забезпечує надання кваліфікованої спеціалізованої стаціонарної та амбулаторно-поліклінічної допомоги населенню м. Світловодська та Світловодського району.

Стаціонарна медична допомога мешканцям надається на 300 різнопрофільних ліжках, з них 140 ліжок терапевтичного та 160 – хірургічного профілю. Амбулаторно-поліклінічна служба включає: поліклініку на 655 відвідувань у зміну, денні стаціонари на 100 ліжок, протитуберкульозне диспансерне відділення, шкірно-венерологічне диспансерне відділення, жіноча консультація та стоматологічне відділення. В лікарні працюють допоміжні лікувально-діагностичні підрозділи.

Високий професіоналізм, любов до своєї справи, відданість професії – основні принципи, які характеризують колектив Світловодської ЦРЛ. Запорукою ефективної роботи лікарні є кваліфікований медичний персонал: 75 лікарів та 176 середніх медичних працівників мають вищу та І кваліфікаційні категорії. Протягом минулого року укомплектовано посади лікарів-фтизіатрів, лікаря-ендокринолога, лікаря-офтальмолога дитячого, лікаря-невролога дитячого.

Відділення лікарні оснащені діагностичним обладнанням, яке поступово оновлюється на більш сучасне за рахунок місцевого бюджету та благодійних внесків. Проводиться поточний ремонт приміщень лікарні, у кожному відділенні обладнано палати підвищеного комфорту для лікування хворих, в т. ч. використовується 15 спеціалізованих ліжок для лікування ветеранів війни.

В ході реалізації медичної реформи Світловодська ЦРЛ увійшла до Олександрійського госпітального округу (розпорядження КМУ від 12.07.2017 року №472-р), опрацьовується перспективний план розвитку лікарні в складі округу та визначається оптимальний формат ії функціонування.

Ірина КРІПАК,
лікар-методист
Світловодської ЦРЛ

Поширити
"Вісті Світловодщини"