З початку 2017 року в Україні зареєстровано 86 випадків АЧС

425

хрюшка

З початку 2017 року станом на 25 липня 2017 року в Україні зареєстровано 86 випадків африканської чуми свиней.

В тому числі станом на звітовану дату в Україні зафіксовано 76 випадків загибелі від африканської чуми свиней домашніх і 10-ти диких свиней. Відмічається, що з початку 2017 року випадки африканської чуми свиней вперше були виявлені на території Тернопільській, Донецькій, Херсонській, Дніпропетровській і Івано-Франківській.

Всього, з 2012 року на території України зареєстровано 234 випадки захворювання на АЧС в 23 областях України, а саме:

Полтавська – 32 випадки

Одеська – 29

Чернігівська – 28

Миколаївська – 24

Харківська – 16

Сумська – 12

Київська – 12

Рівненська – 10

Кіровоградська – 9

Луганська – 8

Черкаська – 9

Херсонська – 6

Вінницька – 6

Хмельницька – 5

Запорізька – 5

Волинська – 4

Донецька – 4

Закарпатська – 4

Житомирська – 3

Дніпропетровська – 3

Івано-Франківська – 2

Чернівецька – 2

Тернопільська – 1

 

У кожному випадку підтвердження АЧС проводяться заходи відповідно до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.03.2017 за № 432/30300, а саме:

– визначення меж неблагополучного пункту;
– визначення меж зон захисту та нагляду;
– встановлення карантину;
– контроль за переміщенням підконтрольних вантажів, карантинні пости та дезінфекція автотранспорту при в’їзді/виїзді у неблагополучний пункт;
– вилучення і знищення сприйнятливого поголів’я свиней в неблагополучному пункті;
– дезінфекція і дератизація в осередку захворювання;
– заходи в зонах захисту та нагляду;
– зменшення щільності диких кабанів;
– моніторинг в дикій фауні;
– роз’яснювальна робота серед населення.

В результаті проведених заходів в Україні оздоровлено 221 із 234 неблагополучних по АЧС пунктів. При цьому не було зареєстровано жодного повторного випадку АЧС в оздоровлених неблагополучних пунктах.

Станом на 25.07.2017 карантин продовжує діяти у 13 неблагополучних пунктах по АЧС в Полтавській (3), Закарпатській (3), Київській (2), Черкаській (3), Харківській (1) та Чернігівській (1) областях.

Нагадуємо, африканська чума свиней (АЧС) — це висококонтагіозна, гостра, інфекційна, вірусна хвороба свиней, що входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин та списку інфекційних та інвазійних хвороб тварин затвердженого МЕБ на 2017 рік.

Характеризується високою смертністю та завдає значних економічних збитків, зумовлених відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення хвороби, та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

Наразі, АЧС – чи не найнебезпечніша з усіх хвороб свиней, оскільки її занесення супроводжується:

  • високою смертністю серед ураженого поголів’я і значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини й необхідністю знищувати усе, навіть потенційно, інфіковане стадо (або поголів’я в населених пунктах в зоні захисту);
  • запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств та обмежень у сфері торгівлі свинарською продукцією, що впливає на ціни та доступність свинини для споживачів;
  • комплексом витрат на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, втратами внаслідок міжнародних торговельних обмежень, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

Довідково: набув чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111 «Про затвердження Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней».

Відтепер спеціалісти ветеринарної галузі в питаннях профілактики та боротьби з африканською чумою свиней керуватимуться новими нормами.

Важливість нового документа полягає як у приведенні вітчизняного законодавства у відповідність до вимог законодавства Європейського Союзу, так і в нових важелях впливу для вжиття дієвіших заходів у боротьбі з АЧС.

Нова інструкція запроваджує поняття біологічної безпеки, господарств з високим рівнем біобезпеки, інфікованого об’єкту тощо. Документ дає визначення закритого режиму роботи, зменшує межі зони захисту та зони спостереження, визначає епізоотичним вогнищем не весь населений пункт, як це було раніше, а лише його частину. Крім того, віднині буде дозволена переробка м’яса здорових тварин із зони захисту, які не є інфікованими, але підлягають знищенню.

Як відомо, на території України склалася напружена епізоотична ситуація щодо АЧС. Попередня інструкція, яка регламентувала правила локалізації спалахів АЧС, уже не відповідала вимогам часу та потребувала актуалізації.

Тож наголошуємо будь які зміни в поведінці свиней чи ознаки (висока температура, пригнічення, задишка, хитка хода, синюшність шкіри вух, рильця, кінцівок, черева та ін.) захворювання (не кажучи про випадки загибелі), слід розглядати як ймовірний спалах АЧС і терміново повідомити про це ветеринарного спеціаліста.

Світловодська РДА
Управління Держпродспоживслужби в Світловодському р-ні