Загинули бджоли? Шукайте хто обробляв хімікатами поля

  581
  мертві бджоли

  мертві бджоли

  – Є дві складові, на які звертають найбільшу увагу при внесенні агрохімікатів на поля – це санітарно-гігієнічні вимоги і безпека людей. Проведення обробок регламентується законодавством і відповідними державними санітарними правилами. Вони єдині для всіх. Порушники цього закону і норм мають пам’ятати про цивільно-правову, адміністративну і навіть кримінальну відповідальність, санітарними правилами чітко визначені вимоги до фермерів, які проводять оприс-кування полів;

  – Обробіток угідь проводиться у період вегетації рослин, найчастіше влітку, але в інші пори року – навесні, восени вносять пестициди і агрохімікати. Перш за все, замовник хімобробітку земель за три доби до їх початку має проінформувати населення через засоби масової інформації про місце й термін проведення обробок, попередити сільраду, а також встановити спеціальні попереджувальні знаки на відстані 300 метрів від ділянок, які піддаватимуться обробці. Заборонено обробляти сади і поля у період цвітіння культур. Якщо пестициди вносяться авіаційним способом, робити це можна тільки у ранкові та вечірні години, у жодному випадку не в сонячний день! Заборонено розпорошувати хімікати ближче, ніж за п’ять кілометрів від постійного перебування пасік, за два кілометри від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання і місць випасу домашніх тварин, за один кілометр від населених пунктів, тваринницьких і птахівницьких ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

  Аби не завдати шкоди бджолам, фермери також зобов’язані попередити пасічників про запланований хімобробіток, аби ті закрили вулики і не випускали комах.

  – Все ж на практиці трапляється часто, що бджоли труяться хімікатами. Що у такому випадку мусить робити власник? Треба зібрати мертвих комах і віднес¬ти у ветлабраторію, аби там підтвердили, що вони загинули саме від агрохімікатів. Власнику бджіл треба знати, хто обробляв поля, чи попереджали про оприскування сільську раду і населення, чи повідомлялося про намір у газетах, аби потім у судовому порядку відшкодувати завдані збитки.

  Нагадуємо, за порушення санітарних норм і законодавства у сфері захисту рослин передбачена відповідальність для сільгоспвиробників усіх форм власності.

  – Наприклад, стаття 83-1 Кодексу про адміністративні порушення передбачає для фізичних осіб штраф у розмірі від 5 до 10 неоподаткованих мінімумів, або від 85 до 170 гривень, для посадових осіб – штраф у розмірі від 10 до 18 неоподаткованих мінімумів, або від 170 до 306 гривень. Якщо внаслідок обробітку полів потруїлися бджоли, тоді збитки відшкодовуються у судовому порядку.

  У випадку, коли обробіток полів хімікатами проводився неподалік населеного пункту і люди відчули внаслідок цього погіршення самопочуття, радимо перш за все вжити найнеобхідніших заходів першої допомоги – вмити обличчя і відкриті ділянки тіла, на які могла потрапити отрута, змінити одяг, випити води і протиалергійний препарат.

  – Підкреслюємо, якщо після обробітку полів пестицидами, хімікатами люди відчувають нездужання, запаморочення, задуху, треба негайно звертатися до лікаря.

  Світловодська РДА
  Управління Держпродспоживслужби в Світловодському районі

  Поширити
  "Вісті Світловодщини"