«Захворювання на водно – нітратну метгемоглобінемію призводить до летальних випадків серед немовлят»

320

Вживання води з високим вмістом нітратів дуже небезпечне для здоров’я дітей. З ним безпосередньо пов’язане захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію у дітей до року, летальні випадки якої реєструються все частіше.

Метгемоглобінемія обумовлена токсичною дією нітратів, що полягає у кисневому голодуванні тканини (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. У малюків, особливо першого року життя, спостерігається дефіцит метгемоглобінової редуктази, що призводить до накопичення метгемоглобіну. Саме тому, що менша дитина, то тяжче перебігає хвороба. Симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук, стоп та ін., тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». Високий вміст нітратів у воді небезпечний для здоров’я не лише немовлят, а й дорослого населення і сприяє підвищенню онкогенної захворюваності та послабленню імунної системи людей.

Усі джерела водопостачання повинні мати нормативну зону санітарної охорони від господарських споруд, місць застосування органічних та мінеральних добрив, інших джерел забруднення, що спричиняють зростання нітратного забруднення колодязної води.

На території приватного домоволодіння, враховуючи невелику площу земельних ділянок, практично неможливо витримати ці норми, тому і якість води значно гірша, ніж з централізованої мережі водопостачання.

Перевагу слід надавати питній воді з артезіанських свердловин, глибина яких більше 60 метрів і впродовж багатьох років не було зареєстровано жодної проби з перевищенням вмісту нітратів.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, не вживати питну воду з колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники, а також не використовувати її для приготування сумішей у дитячому харчуванні.

Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження облаштування колодязя навісом, кришкою загальним відром тощо). З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні ти органічні добрива. По можливості, якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком – вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.

Світловодська РДА
Управління Держпродспоживслужби в Світловодському районі

Поширити
"Вісті Світловодщини"