Затоплене місто, а пам’ять – жива

  Нещодавно у бібліотеках Світловодщини пройшли краєзнавчі зустрічі, присвячені історії затопленого Новогеоргіївська, основані на творчому доробку місцевого краєзнавця Олександра Зленка. Методичні матеріали сільським бібліотекарям надала районна бібліотека.

  546
  Олександр Зленко
  Олександр Зленко
  Олександр Зленко
  Олександр Зленко

  Основною метою цих заходів є популяризація творчості Олександра Зленка. Підсумком проведеної краєзнавцем роботи має стати видання книги «Від Крилова до Новогеоргіївська» коштом районного бюджету та її розповсюдження у бібліотеках Світловодщини.

  На круглий стіл «Творчість і життєвий шлях історика та краєзнавця Світловодщини Олександра Зленка» до музею історії села Захарівка завітали любителі минувшини рідного краю. Бібліотекар Віта Гарбуз познайомила присутніх з біографією та творчим шляхом Олександра Зленка. Зберігач фондів музею Любов Шкирай, у свою чергу, поділилась інформацією про краєзнавця, яка є у фондах музею. На заході представили відео роботу автора про затоплений Новогеоргіївськ. Учасникам круглого столу випала можливість сфотографуватись на фоні експозиції, присвяченої затопленому місту.

  Не менш захоплюючою виявилася літературно-краєзнавча хвилинка «Пам’ять про затоплене місто» для юних краєзнавців Подорожнього – Єви Мізенко, Поліни Богодаєвої, Ростислава Потапова, Євгена Полімонова та Едіка Міркуна. Для них бібліотекар Анна Якименко підготувала цікаву розповідь про Олександра Зленка. Захід привернув увагу школярів до теми затопленого міста, адже воно знаходилося дуже близько від їхнього села.

  12 липня у бібліотеках Великої Скельової, Микільського та Золотарівки відбулись тематичні заходи, присвячені творчості краєзнавця.

  У Великій Скельовій за книгою Олександра Зленка «Хроніка про місто Новогеоргіївськ» у рамках обласної бібліотечної акції «Читай, я буду слухати!», бібліотекар Надія Скринько та завідуюча Будинком культури Світлана Буйлук читали дітям про історичне минуле Новогеоргіївська: про чудо Святого Георгія Переможець та змія, орден Георгія Переможця, спомини старожилів. «Підростаюче покоління має знати історичне минуле Малої батьківщини, історичні факти з історії краю і ті стежки, якими ходили наші предки», підсумувала свій виступ на заході Надія Іванівна.

  У приміщенні Микільського Будинку культури провели годину краєзнавства «Пам’ять про затоплене місто». На заході були присутні жителі села пенсіонери Любов Толстюк, Раїса Мельникова, Анна Сосіна, Людмила Кочергіна, Віра Кучай, Галина Крпова, Валентина Копай та бібліотекар шкільної бібліотеки Надія Жукова. Захід організували та провели у співпраці з соціальним працівником Наталією Панченко та працівниками сільського Будинку культури Єлизаветою Воробйовою та Людмилою Жуковою. Бібліотекар Ольга Челнакова познайомила присутніх із біографією та роботами Олександра Зленка. Далі були спогади… Валентина Миколаївна Копай (Григоренко) згадала рідний Новогеоргіївськ, в якому вона народилася в 1939 році, закінчила 7 класів в школі №4, потім навчалася в школі №1. Для неї Новогеоргіївськ завжди був містом, де пройшли дитячі та юнацькі роки. Воно їй часто сниться, навіть через 52 роки після затоплення його водами Кременчуцької ГЕС. Багато про що згадала: і про базар в місті, і про те, як проходили свята, і про річку Тясмин (яка там риба ловилася!), і про відвідування церкви в святкові дні. Часто згадує рідну хату на вулиці Шевченка,79, вишневий садочок з лавкою, палісадник з квітами, колодязь. Пам’ятає переселення в Нове місто, далі вийшла заміж і доля закинула її в Микільське. У 2015 році виїхали з чоловіком до синів за кордон. Уже рік, як залишилася одна і приїхала в рідний краї лише на деякий час, а потім знову поїде до дітей та онуків.

  Валентина Миколаївна записала свої спогади і разом з світлинами, де вона була ще школяркою, передала їх у сільську бібліотеку.

  Своїми спогадами поділилася вчителька-пенсіонерка Любов Василівна Толстюк, яка багато років працювала у Микільській школі вчителем історії. Маленькою дівчинкою вона разом з батьками деякий час проживала в Новогеоргіївську.

  На завершення краєзнавчої години присутні переглянули відеофільм «Подорож в минуле».

  Пам’ять про затоплене місто та села повинна жити. Присутні на заході вирішили знайти можливість та відвідати Захарівський музей історії, де відкрита кімната з експозицією про Новогеоргіївськ та пам’ятний знак затопленим населеним пунктам Світловодського району.

  А трохи раніше бібліотекарі підготували зустріч-спогад «Місто, якого немає», яку присвятили 94-ій річниці утворення Світловодського району. Захід відбувся у мультимедійному класі Микільської школи.

  Ведучі заходу бібліотекарі Ольга Челнакова та Наталія Карпова запропонували присутнім – директору Микільської школи Валентині Томєвій, завучу школи Тетяні Кузьменко, вчителям-предметникам Василю Томєву, Надії Жуіковій, Івану Карпушину, працівникам культури, сільської ради, учням 7–10 класів та запрошеним на захід жителям Микільське Валентині Копай та Івану Пенчеву, провідному методисту Захарівського музею історії Сергію Гайдуку перегляд відео стрічки про будівництво Кременчуцької ГЕС «Армагедон». Бібліотекарі запропонували присутнім поринути у далеку минувшину міста Новогеоргіївська, надали історичні та географічні довідки, провели огляд викладки літератури «Край Світловодський, серцю милий…» та ознайомили з книгою Олександра Зленка «Хроніка про місто Новогеоргіївськ». У ході заходу надали слово Сергію Гайдуку та запрошеним гостям, чиє дитинство і юність пройшли у Новогеоргіївську – Валентині Миколаївні та Івану Гавриловичу. «Кожна людина повинна пам’ятати те місце, де вона народилася, де жили її предки, передавати свої знання дітям, онукам, бо саме місця народження людини є так званими місцями сили, звідкіль всі ми черпаємо енергію, відроджуємося духовно», такими словами завершила вона свою розмову спогадів.
  13 липня на тематичний захід «Творчість історика та краєзнавця Олександра Зленка «Від Крилова до Новогеоргіївська»» у бібліотеку Нагірного завітала сільська громада – прихильники творчості краєзнавця.

  Бібліотекар Валентина Стеценко підготувала виставку-спогад «Сходинками затопленого міста Новогеоргіївська», а сільський депутат, завідуючий клубом Микола Стеценко презентував присутнім на заході фотоальбом «Минуле у Малій батьківщині – Новогеоргіївську». Микола Олександрович, як і Олександр Олександрович Зленко народився у Новогеоргіївську, і йому, як і присутнім селянам громади Нагірного небайдужа історія затопленого міста. Усі разом переглянули відео стрічку про місто, якого вже немає на мапі України, але яка живе у серцях своїх жителів. Фільм – спільна робота самого автора з однодумцями і старожилами затопленого Новогеоргіївська. Серед присутніх на захід завітали мешканки села Нагірного, які народилися у Новогеоргіївську: Тетяна Григорівна Піценко і Тамара Федорівна Бублик. У своїх виступах вони дякували Олександру Зленку за проведену краєзнавчу роботу у створенні історичної пам’яті затопленого міста. Всі ці матеріали є цінним вкладом особливо для переселених людей і стають необхідністю у вивченні рідного краю для підростаючого покоління. Бібліотекар Валентина Стеценко розповіла про зустріч із Олександром Зленком, яка проходила 5 липня у культурно-просвітницькому центрі «Дніпро Світ». Розповідаючи про задум зберегти матеріали про Новогеоргіївськ, Олександр Олександрович показав створений ним фотоальбом місцевості та будинків рідного Новогеоргіївська, мальовничих краєвидів старого міста, розповідав про написані ним книги. Місцевий краєзнавець має на меті видати книжку під ім’ям Василя Шахова «Історія міста Новогеоргіївська».

  Краєзнавчі читання з переглядом авторського відео Олександра Зленка про минуле Новогеоргіївська пройшли у бібліотеці Калантаєва для сільських школярів. А представники старшого покоління завітали на інформаційну годину, де почули цікаві розповіді бібліотекаря Надії Ненько про біографію та творчість Олександра Зленка та переглянули фільм «А місто, якого немає».

  Аналогічні тематичні заходи про творчість Олександра Зленка та презентації авторського відео пройшли у бібліотеках Григорівки та Федірок.

  Тетяна Гуріна,
  бібліотекар районної бібліотеки.