Збереження життя та здоров’я дітей не відноситься до повноважень районної ради

В статті «У школах заохочуватимуть обдарованих дітей і скорочуватимуть сторожів», опублікованій в газеті «Вісті Світловодщини» №45 від 7 листопада 2019 року, я повідомляла про те, що журналісти «ВС» вивчатимуть стан перевезення учнів району шкільними автобусами, адже під час засідання останньої сесії районної ради стало відомо, що на 1 листопада шкільні автобуси не пройшли техогляду і потребують ремонту.

Спираючись на закони України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації», РГ «Вісті Світловодщини» направила звернення про надання публічної інформації з вищезгаданого питання до Світловодської районної ради, районної державної адміністрації та Світловодського відділу поліції.
12 листопада районна рада надіслала відповідь, яку підписав її голова Роман Домбровський. В ній, зокрема, йдеться про те, що (цитую) «Районна рада сьомого скликання постійно працювала над вирішенням питання соціально-економічного розвитку території в межах правового поля, відповідно до передбачених законом повноважень та власних рішень, в тому числі рішення №11 від 20 листопада 2015 року «Про делегування повноважень районної ради районній державній адміністрації». Вирішення піднятих Вами питань не відносяться до повноважень районної ради, а тому запит направлений до районної державної адміністрації».
Як на мене, ця відповідь була дана для того, аби не давати її взагалі, або не брати на себе відповідальність за життя і здоров’я наших дітей. Хочу нагадати, що 17 травня 2019 року рішенням сесії районної ради №515 була створена тимчасова депутатська комісія, яку нині очолює депутат Анатолій Мірошник. Вона мала б вивчати стан організації навчально-виховного процесу в освітніх закладах району. Діяльність вказаної комісії до цього часу не припинено, тож у депутатів є можливість тримати під контролем проблеми освітньої галузі району. Та це питання навіть не виносили на розгляд комісії, хоча всі розуміють, що учні, заходячи в шкільний автобус, щоразу наражаються на небезпеку.
12 листопада до редакції надійшли відповіді і від Світловодської районної державної адміністрації, які надав відділ освіти, молоді та спорту РДА. Ми отримали копії всіх документів, які є в наявності у цьому структурному підрозділі, що свідчать про дозвіл здійснювати підвезення учнів до місць навчання.
Це, зокрема, копія Полісу обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальнос­ті власників наземних транспортних засобів на автобус, номерний знак якого ВА 5189 ВА (здійснює перевезення учнів Захарівського НВК). Виданий поліс 17 травня 2019 року і був дійсним до 16 листопада 2019 року включно. Надавач публічної інформації не вказав, чи 17 листопада, так звана, страховка буде поновлена. Тому є вірогідність, що на даний час автобус курсує без страховки.
Це можуть легко перевірити і старшокласники Захарівського НВК КЗ «Глинське НВО», і батьки чи вчителі. Буду вдячна, якщо вони про це повідомлять редакції газети.
На цей автобус також надійшла копія Протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу, де чітко вказано, що автобус пройшов технічний огляд 03 жовтня 2019 року, дата наступного проходження обов’язкового технічного контролю має відбутися не пізніше 03.04.2020 року. А це означає, до 03 жовтня 2019 року цим автобусом не мали права здійснювати підвезення дітей. Та учні, незважаючи на це, підвозилися транспортним засобом, у якого могли бути технічні несправності різної складності. А якби щось трапилося в дорозі, хто за це відповідав би перед батьками, перед суспільством? Кому треба «відірвати голову» (перефразовуючи цитату голови районної ради під час одного із засідань постійної комісії районної ради) за таке ставлення до своїх посадових обов’язків, і чому директор школи, з відома якого цей автобус виходив у рейс, який протягом місяця наражав учнів на небезпеку, ризикуючи їхнім життям та здоров’ям, до цього часу перебуває на своїй посаді? Та навіть якщо автобус і не здійснював у вересні 2019 року перевезення учнів, а перебував в ремонті, то це теж суттєве порушення навчально-виховного процесу, за яке слід карати. І якщо автобус, який перевозить Захарівських учнів, місяць не заправляли (за умови його перебування в ремонті), то куди використані кошти, що на ці цілі виділяються із районного та сільського бюджетів? Це якраз ті питання, які могла б перевірити тимчасова депутатська комісія при районній раді – на відміну від районної ради, вона має на це повноваження.
Як на мене, то пана депутата І. Кирилова, який є членом комісії, мали б зацікавити ці питання, зокрема – фінансові. Та не зацікавили…
Єдине, що заспокоює в цій ситуації, то це дані журналу передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв, що ведеться у Захарівському НВК, та дані з медичної книжки водія автобуса Григорія Щербини. Незважаючи на те, що водієві 57 років, у нього прекрасне здоров’я: тиск в діапазоні 120/90-120/70, таке ж стабільне серцебиття – від 70 до 81 удару, і протягом року він жодного разу не хворів. У Григорія Степановича Щербини є водійські права з відкритою відповідною категорією, що дозволяє здійснювати пасажирські перевезення.
У КЗ «Ліцей «Надія» журнал щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв ведеться зразково: усі записи є, щодня у водія змінюється і тиск, і частота пульсу, і температура тіла, і підписи всі є. Навіть колір пасти, якою зроблені записи, не змінювався з 1 вересня 2018 року по 30 травня 2019 року. А сканкопії цьогорічних записів відсутні, значить їх немає. Та і взагалі більше нічого немає. Тож як організоване підвезення учнів у КЗ «Ліцей «Надія» – невідомо. Це є приводом для зустрічі журналістів «ВС» із директором цього освітнього закладу.
По Павлівському НВО ситуація аналогічна – технічний огляд автобусу був проведений 03. 10. 2019 року. Та про цей автобус я точно знаю, що він підвозив дітей протягом вересня, як виявляється – без перевірки технічного стану. Володимир Олексійович Хмельовий, водій шкільного автобусу, має водійські права та право здійснювати пасажирські перевезення.
Дивує своїми записами журнал передрейсового та післярейсового медичних оглядів Павлівського НВК. Так, у журналі зазначається, що водій Хмельовий Володимир Олексійович з 1 вересня 2019 року не хворів, має унікальне здоров’я, бо протягом всього часу його тиск тримався в діапазоні 110/70-120/80, і весь цей час пульс був незмінним – 80 ударів.
Записів за минулий навчальний рік немає, хоча у запиті на публічну інформацію я просила їх надати. Це дає мені право стверджувати, що у минулому навчальному році такий журнал у Павлівському НВК взагалі не вели, що є серйозним порушенням.
В Озерському НВК КЗ «Павлівське НВО» термін дії полісу обов’язкового страхування, який видавався на автобус, номерний знак ВА 1136 ВС, також закінчився 16 листопада 2019 року. Чи є на даний час «страховка», Надавач публічної інформації не вказує. Тож шановні батьки учнів Озерського НВК, у вас є нагода проконтролювати, чи виписано страховий поліс на шкільний автобус із 17 листопада 2019 року. Техогляд також пройдено 03 жовтня цього року – ситуація аналогічна попереднім.
Дані журналу щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв свідчать, що тиск водія – 120/70-130/70; температура тіла – теж в нормі. В журналі не зазначено частота пульсу водія, немає його підпису про відсутність скарг на стан здоров’я, даних проб на алкоголь. Журнал вівся до 01.02.2019 року – подальших записів немає. А це означає, що з лютого 2019 року його не вели, або ж з лютого цього року в Озерах не здійснювалося підвезення школярів. Оскільки наразі в Озерському НВК немає водія шкільного автобусу, то ситуація на краще не змінилася. Можна стверджувати, опираючись на надані матеріали відділом освіти, молоді та спорту РДА, що загалом 6 місяців школярів цього освітнього закладу не підвозять.
Та щодо КЗ “Павлівське НВО”, до якого входить Озерський НВК, то тут директора вже звільнили – 1 листопада цього року депутати районної ради достроково розірвали контракт із Миколою Середенком. Щоправда – за іншої причини. І не стало на заваді те, що питання стану перевезення учнів шкільними автобусами «…не відносяться до повноважень районної ради…». Коли в рамках екскурсії для учнів КЗ “Павлівське НВО” під час їх підвезення були допущенні порушення, у ситуації розбирався і голова районної ради, і окремі депутати – ніхто не звертав уваги на делеговані повноваження. А коли протягом місяця щоденно ризикують життям учнів району, коли допускаються грубі порушення в організації навчально-виховного процесу, посадова особа, яка «…волею жителів Світловодського району обрана депутатом районної ради, а волею депутатів – головою районної ради» (цитата із виступу Романа Домбровського) згадує про свої повноваження.
Підводячи підсумок проведеній журналістами «Вістей Світловодщини» роботі з питань дослід­ження стану підвезення учнів району шкільними автобусами, можна зробити лише один висновок – цим питанням ніхто не переймається. Щозмінні журнали передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв, у кращому випадку, ведуться з грубими порушеннями, технічний стан автобусів керівників усіх рівнів не надто хвилює, в якому стані водій сідає за кермо шкільного автобусу – невідомо. І я зараз говорю не про алкогольне сп’яніння, а про стан здоров’я. Абсолютно нормально, коли у людини щодня змінюється тиск і частота пульсу, адже ми не роботи. А коли в журналі навіть підпису водія немає (Озерський НВК), то це означає, що записи зроблені «заочно», у відсутності цього водія, і, можливо, всі в один день. То який сенс у веденні таких журналів? Аби, у разі чого, директор школи і всі інші могли зняти із себе відповідальність?
Наразі це риторичне запитання, та зібрана РГ «Вісті Світловодщини» інформація може стати підставою для більш глибокої перевірки закладів освіти району.
Сподіваюся і на інтерв’ю з цього питання з начальником Світловодського відділу поліції Андрієм Гулим.
Світлана Калугіна.

Поширити
"Вісті Світловодщини"