Земляки – учасники Української революції

225

Під час різноманітних заходів, присвячених 100-річчю Української революції, згадуємо й земляків, котрі брали участь у тих вікопомних подіях. Втім, мова йде переважно про очільників Української Народної Республіки. Зокрема, про уродженця Єлисаветграду Володимира Винниченка – автора Універсалів Центральної Ради, керівника Директорії або про уродженця Голованівського району Всеволода Голубовича – голову ради народних міністрів, міністра закордонних справ УНР.

Тим часом архіви поступово відкривають імена все нових героїв. Віднедавна знаємо про жертовний подвиг єлисаветградця Володі Шульгина під Крутами, а також про інших учасників знаменитого бою: двох уродженців Глодосів Ново­українського району Михайла Михайлика, Семена Могилу та народженого в Гурівці Долинського району Сергія Горячка.

А ось на сторінках своєрідної енциклопедії визвольної боротьби «Подєбрадський полк» армії УНР» Романа Коваля, Віктора Моренця та Юрія Юзича, де розповідається про сотні вояків регулярних та іррегулярних українських збройних формацій, які, опинившись за межами Батьківщини, були студентами Української господарської академії в Подєбрадах (Чехословаччина). Подаються довідки й про воїнів армії УНР, біографії котрих мають безпосереднє відношення до теперішньої Світловодщини.

Так, Микола Гайдак (1898-1971), хоч і народився у вчительській сім’ї під Маріуполем, але ходив до школи в місті Крилові (нині під водами рукотворного моря) колишнього Чигиринського повіту. В 1917 році вступив до Київського університету Св. Володимира та Київської гарматної школи. Боровся за незалежність України як козак Катеринославського повстанського коша, а згодом – хорунжий 2-ї Волинської дивізії Армії УНР. Нагороджений Хрестом Симона Петлюри. Цікаво, що й в еміграції йому знадобилися знання, отримані в нашому краї, адже Микола Григорович став доктором біології, академіком Української Вільної Академії Наук, професором Міннесотського університету (1933-1966), членом Ентомологічного товариства та Національного географічного товариства США. Микола Гайдак є автором чисельних праць з бджільництва.

Уродженець Табурища Юрій Мельник (1896-1952) народився в сім’ї Василя Григоровича та Дарії Андріївни (у дівоцтві Коваленко). Навчався в Андріївській сільсь­когосподарській школі на Полтавщині. З початком Першої світової – на фронті. В 1917 закінчив Одеську військову школу. У серпні 1917 року перейшов у 1-й Гайдамацький курінь в Одесі. Воював у 35-му Кременчуцькому полку, а також у 3-ій Залізній дивізії та 6-й Січовій дивізії (1920). Цей сотник армії УНР був інтернований до Польщі. Перебував у таборах Олександрова-Куявського, Каліша та Щипйорна. Але, здолавши всі труднощі, у Подєбрадах вивчився на гідротехніка. Став відомим, працюючи проектантом гідротехнічних робіт у місті Кельце (Польща, 1936).

Це лише дві біографії наших земляків – учасників подій столітньої давнини. Але й вони доволі об’ємно розповідають про те, які непересічні особистості боролися тоді за незалежність України.

Федір Шепель, краєзнавець, місто Кропивницький.

Поширити
"Вісті Світловодщини"