Зі святом всіх вас, дорогі захисники України!

Ще одним моїм співрозмовником був голова міськрайонної спілки ветеранів АТО, боєць добровольчого батальйону “Свята Марія” Олександр Скотніков.

Коли у 2014 році наші бійці потрапили до Іловайського котла, Олександр був у робочому відрядженні. Про трагедію дізнався із телевізійних новин. Повернувшись додому, вирішив піти захищати Україну. Розуміючи, що через військкомат він не пройде медичну комісію за станом здоров’я, впорався з цією проблемою самостійно, і у вересні 2014 року був зарахований до добровольчого батальйону спеціального призначення «Свята Марія», який тримав оборону на Маріупольському напрямку. Олександру довелося служити під Гнутовим, Талаківкою, Павлополем, Сартаною, де стояли наші блокпости. Це тоді відбувся обстріл Східного мікрорайону Маріуполя, коли сепаратисти вели прицільний вогонь по житловому масиву – під обстріл потрапили школи, дитячі садки; від куль гинули діти.
Олександр Скотніков служив в один час зі своїм товаришем – Анатолієм Рудським, який, дякувати Богу, і нині живий. У 2015 році Анатолій у складі 93-ї бригади потрапив на Донецьке летовище, у першому ж бою був поранений. Через два дні після цього Олександр Скотніков зі своєю групою вийшов на Дебальцівський напрямок…
Всі ми пам’ятаємо важкі бої під Дебальцевим, трагічний вихід наших військ з оточення. Група, в складі якої був Олександр Скотніков, залишила Дебальцево без втрат, були лише поранені. А потім був Бахмутівський напрямок, Світлодарська дуга… Тоді Олександр із пораненням потрапив до шпиталю. Після лікування наприкінці 2015 року його комісували за станом здоров’я.
На той час активно проводилася робота щодо легалізації добровольчих батальйонів, добровольці йшли служити у різні військові частини Збройних Сил України. Тож після лікування, повернувшись додому, у рідний Світловодськ, Олександр Скотніков разом зі своїм другом Анатолієм Рудським, звернулися до військкомату з тим, аби піти служити, та через станом здоров’я їм відмовили.
– Якщо не вдається воювати там, будемо займатися корисними справами тут, – вирішили друзі і організували міськрайонну спілку учасників АТО, почали активно допомагати тим, хто повернувся з війни, сім’ям загиблих; зайнялися волонтерством.
Наразі очолювана Олександром Скотніковим спілка допомагає учасникам АТО отримати земельні ділянки, передбачені законодавством України, вирішує питання про виділення земельних ділянок під будівництво дач, гаражів тощо. Другий рік систематично, щомісяця, Світловодська волонтерська бригада на чолі з Дарією Ільїною та Олександ­ром Скотніковим виїжджає на передові позиції до наших бійців, забезпечуючи їх усім необхідним.
По вулиці ім. Грушевського міськрайонна спілка учасників АТО має свій офіс, де наразі зроблено ремонт, облаш­товано спортивну залу, кімнату для відпочинку. Частину приміщення займає волонтерський центр «Голубка». Там професійні психологи та реабілітологи займаються з дітьми сімей вимушених переселенців, сімей загиблих, на волонтерських засадах організовують гурткову роботу; проводять тренінги тощо. Учасники волонтерського центру також активно допомагають нашим бійцям – плетуть маскувальні сітки, «кікімори» (снайперське маскування), які, до речі, визнані одними з кращих по всій лінії фронту.
– Сподіваюся, у наступному році нам вдасться в цій частині приміщення провести ремонт, аби і дорослим, і дітям там було затишно, – говорить Олександр.
Наразі спілка подала документи на виділення частини території лісопосадки біля Блакитного озера з метою облаштування Центру війсь­ково-патріотичного та спортивного виховання молоді. Там планують збудувати спортивний майданчик, облаштувати наметове містечко, пляж, де будуть проводити спортивно-масові, тактичні заняття, заняття з парамедицини тощо. В цьому ж таборі планується проводити і реабілітацію воїнів АТО. У планах – облаштувати на одній із ділянок, що знаходиться на території Павлівської сільської ради, майданчик з пейнтболу.
Звичайно, все це потребує коштів. Учасники спілки самостійно їх збирають, але без допомоги не обійтися. Олександр зазначає, що наразі налагоджена тісна співпраця спілки учасників АТО з владою Світловодського району, зокрема, з головою районної державної адміністрації Сергієм Твердовським та його заступником Володимиром Похіловим. Від міської влади, за два роки роботи спілки, окрім обіцянок, ще ніякої допомоги не було.
Особливе місце в діяльності спілки займає волонтерст­во. Відчувши на собі, що таке війна, Олександр Скотніков завжди пам’ятає про тих, хто там, на передовій; знає їхні потреби і щоразу, разом з іншими волонтерами, туди відвозить найнеобхідніше: генератори, утеплювачі, «буржуйки», харчі тривалого зберігання, будматеріали, інструменти, які потрібні нашим солдатам для облаштування своїх позицій.
– У День Збройних Сил України хочу привітати, в першу чергу, тих побратимів, які до цього часу воюють, вірять у світле майбутнє нашої держави, впевнені, так само, як і я, в тому, що ми обов’язково переможемо. Нехай Господь дає всім здоров’я. Бажаю їм витримки і довгоочікуваної перемоги над ворогом. Бережіть себе, адже після війни ви потрібні тут, щоб відбудовувати нашу державу. Я також щиро вітаю зі святом волонтерів. Наскільки їм нині складно – знаю сам, – з кожним разом все важче завантажити автомобіль. Я дякую їм за роботу, бо ж сам 13 місяців воював на передовій і знаю, наскільки важливою є їхня допомога. З першого дня війни волонтери одягали, годували наших солдат. Завдяки їм ми втримували наші рубежі. Сьогодні нашим солдатам так само потрібна їхня допомога. Волонтери – це ті люди, які заслуговують поваги всього нашого суспільства. Зі святом всіх вас, дорогі захисники нашої великої і величної держави – України!, – на завершення сказав Олександр Скотніков.
Розмову вела Світлана Калугіна.