Зміни у пенсійному страхуванні, які відбудуться вже з 2020 р.

У січні цього року в Україні, у зв’язку із зростанням мінімальної зарплати, збільшився розмір пенсій для деяких категорій населення (мінімальна пенсія збільшилася на 220 гривень і становитиме 1889 грн.), повідомляють у Пенсійному фонді. Передусім, це стосується громадян, які досягли віку 65 років та мають 30 років страхового стажу для жінок та 35 років – для чоловіків. Для них розмір пенсії становитиме 40% від зарплатні. Усі виплати будуть перераховані автоматично.
А для тих пенсіонерів, які продовжують працювати, перерахування буде здійснене лише після того, як вони звільняться з роботи чи згорнуть підприємницьку діяльність. Тим, кому 65 років виповниться цього року, перерахунок проведуть після досягнення цього віку за наявності відповідного стажу.
Також цього року можливе підвищення пенсійних виплат на 400-1000 грн. людям, яким понад 80 років. Надалі планується поступове підвищення пенсій і для інших вікових категорій.
Пенсії для громадян без необхідного трудового стажу
З 2018 року пенсії в Україні нараховують відповідно до пенсійної реформи, яка передбачає поетапне збільшення вимог до страхового стажу. В Мінсоцполітики повідомили, що до 2028 року необхідний стаж зможе напрацювати лише половина українців пенсійного віку. Решта, у кого немає необхідної кількості років трудового стажу, може залишитися без пенсії.
Раніше, до 2018 року, достатньо було 15 років страхового стажу, за який щомісяця йшли страхові внески в ПФУ із зарплати. Стаж, набутий до 2004 року, прирівнюється до страхового, його можна підтвердити записом у трудовій книжці або довідкою з роботи. У цьому випадку обов’язкова довідка про підтвердження зарплати до 1 липня 2000 року.
У Міністерстві соціальної політики повідомили, що до 2028 року піти на пенсію в 60 років зможе тільки 45% українців. Іншим через брак стажу доведеться працювати до 63 або 65 років. У 2020-му для отримання пенсії з 60-ти років потрібно буде мати, як мінімум 27 років стажу. Для виходу на заслужений відпочинок у 63 роки необхідно від 17 до 27 років, а в 65 років можна оформити пенсію при стажі від 15 років. Літнім людям, які і до 65-ти не мають достатньо стажу, доведеться працювати і далі, або ж звертатися в органи соцзахисту для призначення соціальної допомоги.
У випадку, якщо страхового стажу не вистачає, то його можна купити, уклавши договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового пенсійного страхування з держорганами податкової служби. Після 2004 року внесок складає 1039,06 грн. в місяць. А для покупки стажу після 2004 року сума подвоюється і становить 2078,12 грн. Крім того, встановлюється відрізок часу, за який заявник хоче сплатити внески, а також період, протягом якого вони будуть сплачені.
Міністерство ще повідомило, що з кожним роком вимоги до обов’язкової тривалості трудового стажу будуть тільки збільшуватися.
Обов’язкова накопичувальна пенсійна система
Наприкінці грудня минулого року у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №2683 “Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення”. Документом пропонується встановити обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працюючих осіб до досягнення ними пенсійного віку та залучення роботодавців до сплати пенсійних внесків на паритетних засадах.
Накопичувальні пенсійні внески платитимуть і працівники, і роботодавці. Роботодавці сплачуватимуть 2% від розміру заробітної плати працівників, а працюючі особи сплачуватимуть внески у розмірі 1% від заробітної плати. За бажанням працівника, розмір його самостійних внесків може бути збільшено. Роботодавець зобов’язаний пропорційно доповнювати внески працівника власними внесками в розмірі до 5% від суми заробітної плати такого працівника.
Кошти накопичувальної системи вважатимуть власністю учасників системи, а у випадку смерті особи право власності на пенсійні заощадження переходять до її спадкоємців. Зберігання активів Пенсійного казначейства здійснюватимуть банки-зберігачі, допущені до діяльності в другому рівні пенсійної системи шляхом авторизації.
Учасник нової пенсійної накопичувальної системи повинен обрати пенсійний портфель (консервативний, збалансований або динамічний) авторизованої компанії з управління активами Пенсійного казначейства або авторизований недержавний пенсійний фонд. Свій вибір громадянин здійснюватиме в електронному кабінеті учасника системи на сайті Центрального адміністратора або подаватиме заяву встановленого зразка до органів Центрального адміністратора.
У випадку, якщо учасники системи не визначились зі своїм вибором, їхні внески підлягають автоматичному розподілу між пенсійними портфелями, управління активами яких здійснюють авторизовані компанії з управління активами, з якими Радою Пенсійного казначейства укладені договори. Учасник системи матиме право змінити пенсійний портфель або обрати авторизований недержавний пенсійний фонд.
Також передбачено, що учасники пенсійної накопичувальної системи будуть мати право на отримання коштом пенсійних накопичень одноразових виплат, прискорених виплат, програмних виплат, довічних пенсій.
Добровільне накопичення
А що робити тим, хто працює за кордоном, а таких громадян у нас вже мільйони, або ж займається присадибним господарством і офіційно не працює? Сьогодні українці, які піклуються про свою старість, можуть скористатися послугами страхових компаній, які пропонують ряд довгострокових накопичувальних програм, у тому числі і пенсійних. Нагадаю, що із січня 2020 року мінімальний внесок до Пенсійного фонду складає 1032,06 грн. Кожна офіційно працевлаштована людина, хоче вона цього чи не хоче, повинна сплачувати ці кошти, щоб у майбутньому мати можливість отримувати мінімальну пенсію, яка на сьогодні складає, нагадаю, 1889 гривен.                            Якщо ж людина не доживає до пенсійного віку, кошти, які були сплачені до Пенсійного фонду впродовж багатьох років, в родину не повертаються, бо ж ми, нинішні працівники, сплачуємо пенсійний внесок не для себе, а для нинішніх пенсіонерів. Тож пенсійний внесок можна прирівняти до інших податків, які є обов’язковими для сплати.
Громадяни, які будуть відкладати 1032,06 грн. щомісяця на особистий рахунок на накопичувальну програму, в рік отримають 12384,72 грн. особистих коштів, які страхова компанія збільшить за рік в середньому на 15%. У підсумку на кінець року на особистому накопичувальному рахунку буде близько 14242,43 грн. На наступний рік людина ще докладе 12384,72 грн., а сума коштів в рік знову збільшиться в середньому на 15%: (14242,43+12384,72)х15%=30621,12 грн. І так до пенсійного віку можна зібрати кругленьку суму на своє пенсійне забезпечення. А головне, що ці кошти не зникають, коли людина не доживає до пенсійного віку, а переходить у спадок тим, кого власник накопичувального рахунку зазначить у відповідному договорі. Це і є той третій рівень пенсійного забезпечення, про який в Україні говорять вже давно.
Відкривати особисті накопичувальні рахунки ніхто примушувати не буде – це має свідомо зробити кожна людина, яка хоче в старості бути самодостатньою і самостійною, а не «впасти» зі своїми проблемами на голову дітей чи завершити своє життя у відповідних державних установах. Тому про свою старість попіклуйтеся вже сьогодні, бо ж держава, як би цього не хотіла, не в змозі забезпечити нашим пенсіонерам достойну старість.
Яку страхову компанію краще обрати, як відкрити накопичувальний особистий рахунок?… На ці та багато інших питань вам нададуть відповідь у редакції газети «Вісті Світловодщини». Телефонуйте (097)5589662.
Світлана Калугіна.