Зважаючи на особливі потреби наших дітлахів

27 вересня минулого року рішенням сесії Світловодської районної ради №402 було створено комунальний заклад «Інклюзивно-ресурсний центр Світловодської районної ради». Мета його створення – забезпечити права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання їй психолого-педагогічної допомоги та забезпечення системного кваліфікованого супроводу. Фахівці, які працюють в Інклюзивно-ресурсному центрі, проводять комплексну оцінку стану психологічного та інтелектуального розвитку дитини, визначають коефіцієнт її інтелекту, розробляють рекомендаційні програми навчання тощо.
За типовим штатним розписом максимальна кількість працівників цього Центру може бути до 12 спеціалістів. Це психолог, логопед, дефектолог, реабілітолог, інші спеціалісти, які працюватимуть з дітьми з особливими освітніми потребами. За час свого існування, а це майже рік, 5 спеціалістів інклюзивно-ресурсного центру обстежили 159 дітей: 155 дітей з м. Світловодськ і 4 дитини зі Світловодського району. Ця робота триває постійно. Так, на наступному тижні буде обстежено ще 5 дітей: 4 зі Світловодська і 1 – зі Світловодського району. З’ясувалося, що серед діток, які обстежені спеціалістами Центру, є багато тих, які потребують допомоги психолога, логопеда, дефектолога. Найменше тих дітей, які потребують допомоги реабілітолога. Та через невисоку зарплату і щільний графік роботи багато спеціалістів Центру звільнилися. Сьогодні залишилося лише 2 постійні працівники, враховуючи керівника закладу. Приміром, коли логопед, працюючи при дошкільному навчальному закладі, має навантаження 20 годин на тиждень, то в Центрі це 8-мигодинний робочий день п’ять днів на тиждень. А заробітна плата – на одному рівні. Фінансується інклюзивно-ресурсний центр із держаного бюджету за винятком оплати за комунальні послуги та оренду приміщення. За кошти районного бюджету, а це близько 37 тисяч гривень, у Центр закуплено меблі, за кошти з державного бюджету в сумі 114 тисяч вдалося закупити обладнання, необхідне для роботи з маленькими відвідувачами. З районного бюджету на потреби Центру у цьому році були виділено близько 100 тис. грн. Багато це чи мало? Дивлячись, з чим порівнювати. На території Світловодщини проживає 164 дитини з особливими психолого-педагогічними потребами. Це ті дітки, яким вкрай потрібна допомога фахівців. Чи можна оцінити здоров’я дитини? Скільки воно коштує, 100 тисяч, чи більше, чи менше?
Прикро, що міська влада відгородилася від потреб міських дітей. Значно легше було б утримувати Центр, аби і місто долучилося до співфінансування.
Визначивши кількість дітей, які отримуватимуть фахову допомогу в інклюзивно-ресурсному центрі, його директор Тарас Вовк виступає ініціатором звернення до міської влади з пропозицією долучитися фінансово до утримання закладу, бо ж він потрібен для нашої території, він потрібен нашим дітям.
Центр сьогодні потребує ремонту, встановлення пандусу. Та якщо усвідомити що це нам потрібно, то і вказані роботи будуть проведені. Я переконана, що до цієї ініціативи долучилися б і наші підприємці, які свідомо взяли на себе відповідальність за територію, за людей, які проживають на цій території.
Тарас Вовк запрошує батьків з дітками, які потребують особливих освітньо-психологічних послуг, звертатися до Центру за адресою: вул. Героїв України, 36, на базі КЗ “Світловодська спеціалізована школа Кіровоградської обласної ради”. Це потрібно, передусім, для того, щоб визначити, допомоги якого спеціаліста потребує дитина, аби вона могла повноцінно розвиватися. Заклад гарантує конфіденційність інформації, якщо цього забажають батьки.
Світлана Калугіна.