ЗВІТ МІСЬКОГО ГОЛОВИ: чи почув він громаду?

11 листопада перед громадою Світловодська звітував міський голова. Захід відбувався у Міському Палаці культури. Незважаючи на велику вмісткість глядацької зали, туди не змогли потрапити усі бажаючі – багато людей хотіли послухати, з якими успіхами чи невдачами міська влада завершує 2018 рік. Люди стояли у проходах, скупчувалися у задній частині зали і навіть в холі біля дверей. Дехто прийшов з підготовленими плакатами, аби таким чином висловити владі своє ставлення до того, що відбувається в нашому місті, зокрема, у галузі освіти.
Були питання і від власівчан:Безпосередньо звіт тривав трохи більше 30 хвилин – недослухавши його до кінця, глядачі звернулися до міського голови з пропозицією перейти до конструктивного діалогу, адже сухі статистичні цифри переважній більшості присутніх ні про що не говорять. Криками «Ганьба!» присутні припинили його виступ.
Майже дві години міський голова відповідав на поставлені запитання. А запитань було багато, і переважна більшість їх стосувалася загрози закриття дошкільних навчальних закладів через рішення суду. Причиною цьому стало недотримання протипожежної безпеки у цих закладах.


– Ми послухали досить об’ємний звіт, пане голово, але де у цьому звіті Власівка, яка до бюджету міста віддала 25 млн. грн.? Немає коштів на утримання дитячого садочка і Будинку культури, не виготовлена проектно-кошторисна документація на встановлення теплового лічильника та протипожежної сигналізації в освітньому закладі, на яку з бюджету Власівки виділено 180 тис. грн.?, – запитала представник депутатського корпусу Власівської селищної ради.
У відповідь на це власівчани почули, що за ініціативи міського голови була створена комісія, яка перевірила, де поділися засоби протипожежного захисту, які були встановлені на всіх будівлях, коли вони здавалися в експлуатацію. Начебто, за словами міського голови, були виявлені факти крадіжок. Та відповіді, що конкретно зроблено і що робити далі, аби забезпечити безпечне перебування дітей та працівників в освітніх закладах, так і не було надано.


Питання протипожежної безпеки в освітніх закладах хвилює і містян. До редакції газети «Вісті Світловодщини» звернулися батьки дитячого садочка №18, занепокоєні тим, що питання закриття цього закладу вирішується в суді. І сьогодні вже стало відомо: суд таки прийняв рішення про його закриття через недотримання протипожежної безпеки, що загрожує життю та здоров’ю його працівникам і вихованцям.
«Чому наші діти повинні страждати та бути заручниками даної ситуації?… Це ні що інше, як бездіяльність органів місцевого самоврядування та, на нашу думку, – цілеспрямоване нехтування правами та законними інтересами наших дітей, правами педагогічного колективу ДНЗ №18 (м. Світловодськ), нашими правами як батьків-членів територіальної громади м. Світловодськ.», – написано у листі-зверненні.
Така ж ситуація і з дошкільним закладом №15 та школою №8 (смт. Власівка).
Були питання міському голові і від інших депутатів Власівської селищної ради, зокрема, від Тараса Вовка, який цікавився, чому з міського бюджету не виділяються кошти на ремонт Власівських доріг, а проводяться вони за рахунок місцевих бізнесменів; чому міський голова допустив, що у місті та селищі Власівка виник транспортний колапс, коли працівники підприємств-перевізників оголосили страйк і майже тиждень люди змушені були ходити пішки чи користуватися послугами таксі та інші.
Та особливу підтримку від присутніх у залі отримав палкий виступ громадської активістки Інни Московченко. Вона підняла питання якості надання послуг СП ТОВ “Світловодськпобут” та нарахування боргів тим, хто отримали дозволи на відключення від централізованого теплопостачання з метою встановлення індивідуального опалення.


Саме цей виступ і припинив спілкування міського голови з громадою. Не вислухавши усіх бажаючих задати йому питання, він оголосив про закінчення звіту і під скандування «Ганьба» пішов геть.
Люди почали розходитися, але було багато і тих, хто залишився. До них звернулася громадська активістка Людмила Павловська, яка роз’яснила ситуацію по СП ТОВ «Світловодськпобут», вказала, як треба діяти, аби ситуацію виправити.
Інна Московченко звернулася до присутніх із закликом зібратися у понеділок, 12 листопада, на головній площі міста, аби продемонструвати свій протест проти, цитую «…свавілля та злочинної бездіяльності міської влади».
Після закінчення зібрання наші журналісти звернулися до кількох людей з одним питанням: «Чи почули Ви від міського голови відповіді на ті питання, які Вас хвилюють?»
Максим Коростиль, м. Світловодськ: “Мене особливо турбує перспектива закриття дитячого садочка №15, і я не хочу, щоб цей та інші освітні заклади закрили через те, що вартість проекту коштує 100 000 грн. Це неправильно, коли у наш час стоїть питання закриття дитячого садочку. Протипожежні заходи мають вживатися, ми пам’ятаємо, що сталося у таборі відпочинку «Вікторія» на Одещині, але, вибачте, не у такий спосіб”.
Людмила Литус, селище Власівка: “Власівська селищна рада виділила кошти на виготовлення проекту для встановлення блискавкозахисту та протипожежної сигналізації для нашої школи. З того часу пройшло більше місяця, а нічого не зроблено – міський голова просто не погоджує проплату. Це навіть не кошти міста, це наші, власівські кошти. Через це наш освітній заклад знаходиться під загрозою закриття. Вважаю, це свавілля”.
Коментар щодо важливості протипожежних закладів нам надав начальник Світловодського МРВ У ДСНС України у Кіровоградській області Олександр Сіденко:

– Проведеними перевірками закладів освіти щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки впродовж 2017-2018 року Світловодським МРВ У ДСНС України у Кіровоградській області встановлено, що протягом багатьох років залишаються не усуненими ряд суттєвих недоліків, які створюють загрозу для життя і здоров’я дітей та працівників освіти, а саме: не забезпечено обладнання об’єктів системою протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією); не забезпечено виконання захисту об’єктів від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б.В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»; дерев’яні елементи горищного покриття (крокви, лати) об’єктів не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. Терміни виконання даних порушень зазначені у приписах про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки завершилися ще у 2017 році.
Хочу звернути увагу на те, що подальша експлуатація об’єктів із вищезазначеними порушеннями вимог пожежної і техногенної безпеки створює загрозу життю або здоров’ю людей, а особливо – дітей.
Враховуючи зазначене, Управлінням ДСНС України у Кіровоградській області за результатами перевірок підготовлено та направлено позовні заяви до Кіровоградського окружного адміністративного суду по будівлям ДНЗ № 5, 15, 18 та 22, а також ЗОШ № 5 та №8 з метою застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Зазначена ситуація склалась, насамперед, через відсутність належного фінансування з міського бюджету на виконання протипожежних заходів та створення безпеки для дітей і працівників. Відповідно до інформації, наданої керівниками установ відомчих організацій, у міському бюд­жеті на 2018 рік передбачено на поліпшення пожежної безпеки недостатня сума коштів, тому це не дає змогу привести дані установи у відповідність до вимог законодавства.
– То чи будуть «закривати» зазначені заклади освіти?
– Відповідно до підпункту 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень ДСНС належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей. Дані порушення присутні у вищезазначених закладах освіти та рішення щодо їх закриття вирішує окружний адміністративний суд. Хочу наголосити, що головною метою наших перевірок є не закриття об’єктів, а виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема допустимого рівня небезпеки для населення, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, належного рівня пожежної та техногенної безпеки.
Світлана Калугіна.